Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowa przestrzeń dla mieszkańców. Prace ruszyły

Niedługo mieszkańcy będą mogli cieszyć się nowym miejscem do wypoczynku. Będzie to zielony skwer przy ulicy Śląskiej, tuż nieopodal al. Piłsudskiego. Projekt "4 Pory Roku" skupia się na wprowadzeniu różnorodnej roślinności, która będzie odzwierciedlać piękno zmieniających się pór roku.

Nowa przestrzeń dla mieszkańców. Prace ruszyły
Ruszyły prace przy skwerze na ulicy Śląskiej. Fot. KaBa

Z pewnością mieszkańcy zauważyli prace budowlane przy ulicy Śląskiej, na terenie sąsiadującym z al. Piłsudskiego. Obecnie trwają roboty przy układaniu podłoża.  W zamyśle skwer ma być terenem zielonym. Roślinność będzie odzwierciedlać piękno zmieniających się pór roku. Krzewy, byliny i cebule kwiatowe zostaną sadzone w taki sposób, aby tworzyć kolorowy, roślinny kolaż i przyciągać uwagę mieszkańców przez cały rok. Drzewa, zwłaszcza brzozy, pełnią funkcję naturalnej przegrody, dzieląc przestrzeń na dwie części: ciąg pieszo-rowerowy oraz zaciszne miejsce do relaksu i np. oczekiwania na autobus. Od razu uspokajamy mieszkańców, żadne drzewa nie zostały wycięte.

Skwer ma być ukwiecony, a roślinność odzwierciedlać zmieniające się pory roku. Fot. KaBA

- Realizowany projekt nowi nazwę "Podniesienia jakości przestrzeni publicznej wzdłuż Alei Józefa Piłsudskiego wraz z robotami w pasie drogowym". Całkowite koszty przedsięwzięcia, łącznie z zagospodarowaniem skweru przy ul. Katowickiej (tzw. ryba, gdzie powstaje fontanna), przekraczają 5 mln zł i zostaną pokryte w 90% przez Rządowy Fundusz Polski Ład. To znaczące wsparcie, które pozwoli mieszkańcom cieszyć się nowoczesnym i zielonym miejscem w sercu miasta - mówi Małgorzata Krzeszkiewicz, rzeczniczka prasowa jastrzębskiego magistratu.

Tak dotychczas wyglądało to miejsce. Fot. UM

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Glikol (46.204. * .240) 12.07.2024 13:39

Bardzo fajnie i estetycznie bedzie to wyglądać. No i bardzo duzo zieleni.

lukaspatro1987 12.07.2024 01:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Panie prezydencie Jastrzębia Zdroju za 10 lat to będzie drugi Wałbrzych jeżeli Pan nie pomyśli o strefie ekonomicznej i innych pomysłach związanych z pracą nasze miasto ma swój urok chociażby taki że nie mamy kolei jesteśmy największym miastem w Polsce i w środkowej Europie bez kolei gdzie aqua park kino to tam już wolę w domku CDA ale np. 2 go own z resztą Po co pisać pozdrawiam Jastrzębian

~Jastrzamb (85.202. * .205) 11.07.2024 17:23
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Betonowy ciąg dalszy czy to się kiedyś zatrzyma, czy doczekamy się kiedyś mądrego prezydenta miasta chyba nie dożyje

~trollkonto_nr_62311 (89.64. * .60) 11.07.2024 09:35

strasznie szara ta zieleń

~Winkokoneser (79.184. * .219) 10.07.2024 19:57

Wreszcie okoliczni menele którzy tam koczowali będą mieli godne warunki do picia swoich trunków

~Nowacky21 (89.64. * .118) 10.07.2024 18:51

Zamiast tych chorych inwestycji, mogli by w końcu wyremontować siłownię na powietrzu przy ul. Katowickiej tuż obok boiska piłkarskiego. Jego stan techniczny jest opłakany. Sprzęt jest skorodowany, powyginany, jeden z elementów zestawu jest złamany. Można sobie zrobić krzywdę. Żeby ludzie chodzili ćwiczyć na ul. Wrocławską lub ul. Arki Bożka. Pozdrawiam MOSiR. Po co wy tam jesteście? Wstyd.

~Aka47 (185.244. * .141) 10.07.2024 17:56

Niepojęte jest dla mnie jak coś takiego może kosztować 5 milionów! Przecież za tyle kasy można postawić co najmniej 5 eleganckich willi z pełnym wyposażeniem na gotowo! Co to za absurd!? Szastanie publiczną kasą osiąga już patologiczne rozmiary! Ludzie zastanówcie się jak władze wszelkiego szczebla marnują waszą kasę. Co w tym skwerku dla meneli ma kosztować 5 mln!? Ktoś może mi to racjonalnie wytłumaczyć!?

~Obywatelka (89.64. * .33) 10.07.2024 17:56

Skwer czyli następna betonoza i parę ławek ,ludzie ogarnijcie się w kto to projektuje więcej drzew krzewów i w tym ławki żeby był chłód,większe wiaty na przystankach ,kurtyny wodne kto tam będzie siedzieć przy ruchliwej ulicy i wdychać spaliny parę metrów dalej też jest skwer ktoś widział żeby tam siedzieli ludzie ,zamiast wydawać pieniądze trzeba było to miejsce wyremontować ,nasadzic kwiaty a resztę pieniędzy zainwestować na dworcu autobusowym na Bożka gdzie można smażyć jajka bo zero cienia i chłodu. Pozdrawiam tego co to wymyślił

~Starszy_Antyperspirant (185.120. * .12) 10.07.2024 15:47

Nareszcie okolicze menele, bezdomne nieroby i patologiczne ćpuny, obszczymury, będą mogły w przyzwoitych i godziwych warunkach walić tam jabole, puszkowe i inne wynalazki jak to miało miejsce do tej pory.

~Ks_Robak (79.184. * .70) 10.07.2024 14:56

Asfalt zamieniony będzie na betonowe płyty , gratulujemy urzędniczej głupoty .Macie jakieś udziały w betoniarni że tak kochacie te betonowe płyty
Ciekawe czy przed swoimi domami też macie płyty zamiast trawników , ale znając wasze upodobanie do betonowania miasta to wcale bym się nie zdziwił .

~ankA_pisankA (80.188. * .23) 10.07.2024 13:24

Jastrzębski UM też powinien być kieszonkowy.
O wielkości co najwyżej jastrzębskiego MacDonalda z podobną liczbą zatrudnionych.

~ankA_pisankA (80.188. * .23) 10.07.2024 10:35

Piękne, zaiste.
Kolejny park kieszonkowy?