Szloga - widowisko obrzędowe [ZDJĘCIA, WIDEO, ROZMOWA]
Jeszcze niedawno nie można było wyobrazić sobie wesela bez bram. Państwo młodzi musieli się wykupić, aby móc dojechać do kościoła. Na Śląsku tego typu zapora nazywa się szloga. W Galerii Historii Miasta zorganizowano widowisko obrzędowe przybliżające ten zwyczaj.
„Szloga” - po śląsku oznacza brama. Wiążą się z nią zwyczaje obrzędowe związane z weselem. Ten obyczaj kontynuowany także na naszej ziemi. Bramy budowane są przez sąsiadów czy znajomych. Mają za zadanie zatrzymać orszak weselny będący w drodze do domu, przyszłej żony lub kościoła.
Jastrzębie-Zdrój to nie tylko kopalnie i górnictwo
Warto przypomnieć, że osady, na których terenie powstało później górnicze miasto Jastrzębie-Zdrój, mają rolniczy rodowód, a swoją genezą sięgają XIII wieku. A więc na długo, zanim zaczęto myśleć o wydobyciu węgla.
Posłuchajcie rozmowy z Eweliną Kuśką o zwyczajach związanych ze szlogą
- Nasze widowisko to przedsięwzięcie trzech grup folklorystycznych. Zespół „Jastrzymbioki” jest odpowiedzialny za część obrzędową. Zespoły „Niezapominajki” i „Druga Młodość” uświetniły spotkanie śląskimi piosenkami i przyśpiewkami - mówi Ewelina Kuśka, propagatorka kultury śląskiej.
Nie bez znaczenia jest to, że widowisko odbyło się w gościnnych progach Galerii Historii Miasta. Ta placówka kulturalna znana jest z tego, że wspiera rodzimą tradycję i zachęca do kultywowania dawnych, lecz zanikających już obrzędów. Warto dodać, że uruchomiono tam wystawę stałą o tematyce etnograficznej odnoszącej się do terenów Jastrzębia-Zdroju. Ta ekspozycja zostanie wkrótce przybliżona naszym Czytelnikom. Już teraz można powiedzieć, że warto ją odwiedzić.