Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Słodko-kwaśne niebo w gębie

Wielu bez szarlotki nie wyobraża sobie lata i samodzielnie sporządza ten przysmak. Inni natomiast zamawiają go podczas swoich wizyt w kawiarniach. Na Śląsku ta słodkość nazywa się bryja, a jego wykonanie podobno nie jest wcale trudne. A zatem posłuchajmy opowieści o kolejnym wyrobie tej ziemi.

Słodko-kwaśne niebo w gębie
Ana Lerch-Wójcik to etnolog z Galerii Historii Miasta. Ze zbiorów Bonclok.pl

Tajemnica doskonałej szarlotki po śląsku

W czym tkwi tajemnica wyśmienitej bryji, czyli śląskiej szarlotki. Już szybkie spojrzenie na fotografię zamieszczoną tuż obok, przynosi nam odpowiedź - to jabłka! Ale nie pierwsze lepsze, tylko te dojrzewające już w połowie lipca. Często zrywane prosto z drzewa były przez nas zjadane w dzieciństwie. Ich soczystego i kwaskowatego smaku nie da się zapomnieć. To właśnie papierówki najbardziej sprawdzają się do przetworów. Kiedy już więc mamy świeżutkie, pachnące jabłka możemy przygotować z nich niepozorną bryję. O tym jak to zrobić opowie Anna Lerch-Wójcik, etnolog z Galerii Historii Miasta, autorka książki pt. „Pełny bonclok. Tradycje kulinarne w podmiejskich dzielnicach Jastrzębia-Zdroju”.

Bryja z jabłek to prosty, ale znakomity przysmak. Fot. bonclok.pl

- Bryja z jabłkami to deser przygotowywany latem z papierówek, czyli aromatycznej odmiany jabłek. Bryje można nazwać śląską szarlotką, a jej przygotowanie jest proste i szybkie. Deser jest orzeźwiający, ponieważ podaje się go schłodzony, prosto z lodówki. Jest uwielbiany przez bajtle (dzieci), ale nie tylko - mówi Anna Lerch-Wójcik.

Jabłka to dobra podstawa  

Składniki: 1 kg obranych jabłek typu papierówki, 4 łyżki cukru, torebka cukru waniliowego, łyżeczka cynamonu, pół szklanki wody, ok. 300 g herbatników z Jutrzenki

Sposób przygotowania:

Jabłka, najlepiej papierówki, obieramy ze skórki, wycinamy gniazda nasienne i kroimy w mniejsze kawałki. Przekładamy do garnka z grubszym dnem, wlewamy wodę i smażymy, aż jabłka zmiękną i zamienią się w mus. Dodajemy cukier, cukier waniliowy i cynamon do smaku. Do miski przekładamy warstwę herbatników, a na nią dajemy warstwę gorącego musu jabłkowego. Przykrywamy szczelnie i zostawiamy do ostudzenia, następnie przekładamy do lodówki. Deser serwujemy zimny, prosto z lodówki.

Jak narychtować (przygotować)?

Jabka, nojlepij papiyrówki, kiere nie som chrobaczywe (robaczywe), łobiyromy (obieramy) ze skórki i łobrzynomy (wycinamy) pójszodki (środki), krojymy w konski (kawałki)i smażymy na lekim łogniu w gorku z troszkom wody, aż jabka zmiynknom i zrobi się fajno ciapka (masa). Potym dowomy cukru, tytka (torebkę) waniliyncukru (cukier wanilinowy) i skurząca(cynamon) do szmaku. Szykujymy miska i przekłodowmy szychty (warstwa) herbatników wrzawym  (gorącym) apfelmusym (mus z jabłek) - jedna szychta za drugom, jak makówki. Nojlepsze herbatniki som z Jutrzynki. Przikrywomy miska dekly (pokrywka)  i czekomy aż się bryja fajnie zaparzi (zagotuje) i przegryzie. Zimno bryja dowomy do lodówki i serwujymy jako zimny masz ket (smakołyk).

Poznaj więcej śląskich przepisów

Przepis pochodzi z domu rodzinnego Magdaleny Juckiewicz z Jastrzębia Górnego, w którym jest znany i przygotowywany od wielu pokoleń. Jeśli chcecie zobaczyć wiele innych ciekawych przepisów, koniecznie zajrzyjcie do książki pt. Pełny bonclok. Tradycje kulinarne w podmiejskich dzielnicach Jastrzębia-Zdroju”. Są tam nie tylko przepisy, ale również barwny opis śląskich obyczajów, które - choć już zanikają - można jeszcze spotkać w sołectwach Jastrzębia-Zdroju.

Więcej przepisów znajdziecie w książce pt. Pełny bonclok. Tradycje kulinarne w podmiejskich dzielnicach Jastrzębia-Zdroju” Fot. bonclok.pl

 

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pył (89.25. * .86) 05.08.2024 09:00

zarówno Ania jak i całe GHM robią rewelacyjna robotę! szkoda, że często są nie doceniani przez miasto

~op (91.192. * .86) 04.08.2024 15:16

Tytuł książki skłonił mnie do przemyśleń że skoro podmiejskie dzielnice to te o których myśle,to te blokowiska po obu stronach Aleji Piulsudzkiego to centrum? Szło by sie wadzić

~kbl (46.134. * .169) 03.08.2024 18:30

Odpowiedź dla dociekliwego czytelnika

Szanowny Panie, bo bryja ma podwójne znaczenie, wspólnym mianownikiem są owoce. Tak bywa, że wyrazy mają podwójne znaczenia. Cóż, zawsze dowiadujemy się czegoś nowego