Noc spadających gwiazd i zorza polarna. Piękne zjawiska astronomiczne na zdjęciach [GALERIA]
Miniona noc nie tylko sprzyjała obserwacji nieba przez dobrą pogodę i widoczność, ale także obfitowała w ciekawe zjawiska astronomiczne nad regionem. Perseidy, czyli meteory z gwiazdozbioru Perseusza weszły w swoje maksimum, a dodatkowo przez burzę geomagnetyczną można było obserwować krótką zorzę polarną.
Noc spadających gwiazd i zorza polarna. Piękne zjawiska astronomiczne na zdjęciach [GALERIA]
Choć zorzy polarnej nad północnym horyzontem daleko było do zjawiska z maja, niewątpliwie dla obserwujących fioletowo-zielone światła mogły zapaść w pamięć na długo. Zorza większą intensywnością rozpaliła się w okolicach północy i utrzymywała się przez kilkadziesiąt minut. Poświata była efektem burzy geomagnetycznej (w maksimum kat. G4, nastąpiło za dnia) spowodowanej przez rozbłyski słoneczne.
Oprócz zorzy nad północnym horyzontem przez wiele godzin w nocy można było obserwować przeloty roju Perseidów, których maksimum przypadło właśnie na noc z 12 na 13 sierpnia. W szczytowej fazie można było zobaczyć nawet 100 przelotów na godzinę, mniej lub bardziej jasnych. Wchodząc w ziemską atmosferę fragmenty pyłu komety 109P/Swift-Tuttle spalają się, tworząc efekt tzw. spadających gwiazd. Żadne gwiazdy nie spadają, jednak spalające się drobinki tworzą chwilowe efekty świetlne.
Niezwykle dobra widoczność, połączona z wczesnym zachodem księżyca, pozwalała na ciekawe obserwacje. Oprócz zjawisk astronomicznych na niebie sporo było także samolotów i satelitów, w tym systemu Starlink.
Warto dodać, że przy okazji możliwości oglądania meteorów można również posłuchać ciekawostek o kosmosie. Nocne obserwacje wraz z wykładami zaplanowali pasjonaci z Astrohunters. We wtorek 13 sierpnia o godz. 20.00 zawitają do Jastrzębia-Zdroju, gdzie spotkają się z publicznością w Łazienkach III w Parku Zdrojowym.Na spoktania obowiązują wczesniejsze zapisy (tel. 507 530 445). Z kolei w środę 14 sierpnia o 21.00 odbędzie się wspólna obserwacja nieba wraz z wykładem przy Ośrodku Kultury Zameczek w Czernicy.
W wielu miastach ledwo widać najjaśniejsze gwiazdy - wszystko przez "zanieczyszczenie światłem". Jeszcze więcej latarń (ledowych), jeszcze więcej zmarnowanego prądu. Potem problemy ze snem, dzikimi zwierzętami. Noc to ma być noc.
Piekne, ale przecież to nie Jastrzębie
Piękne foty