Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Park Zdrojowy czaruje jesienią [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piękna, jesienna aura sprzyja spacerom. Bezkonkurencyjnym miejscem do tego rodzaju aktywności jest Park Zdrojowy. Znajdują się tam budynki pouzdrowiskowe, ale też zachwycająca przyroda, która nadaje urok temu miejscu. W parku została wyznaczona specjalna ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza.

Park Zdrojowy czaruje jesienią [ZDJĘCIA, WIDEO]
Jesienią Park Zdrojowy zachwyca feerią barw. Fot. KaBa

Wiosną 1860 roku dobra Jastrzębia Dolnego zakupił hr. Felix von Koenigsdorff. Wcześniej dowiedział się o występujących tam źródłach solanki i postanowił, idąc za ówczesną popularnością europejskich uzdrowisk, założyć kolejne z nich. Kurort nie mógł obyć się bez parku i tak to się zaczęło. Właściciel uzdrowiska sprowadzał sadzonki z Anglii, co wskazuje, jak dużą rolę przywiązywał do przyrody.

Nie sposób wymienić całej bogatej szaty roślinnej, którą możemy podziwiać w Parku Zdrojowym. Publikacja pt. „Zielony krajobraz polsko-czeskiego pogranicza. Dydaktyczno-przyrodnicza ścieżka edukacyjna w jastrzębskim Parku Zdrojowym. Walory przyrodnicze Karviny” szczegółowo opisuje atuty przyrodnicze tego miejsca. Na obszarze ok. 18 ha występuje ponad 70 gatunków drzew i krzewów. Część z nich pamięta jeszcze czasy uzdrowiska.

Jesień w parku to feeria barw

Jesień w parku to prawdziwy spektakl natury. Drzewa obdarzają nas widowiskiem, gdy ich liście zmieniają barwę na złote, czerwone i brązowe odcienie. Wówczas park wygląda niezwykle pięknie. Spacerując po alejkach, można usłyszeć szelest suchych liści pod stopami. Ta pora roku ma w sobie coś melancholijnego, ale jednocześnie pełnego uroku. To czas, kiedy natura kończy swój roczny cykl, przygotowując się do zimowego odpoczynku. Warto, korzystając z pięknej, słonecznej pogody wybrać się do jastrzębskiego Parku Zdrojowego i zainteresować się jego przyrodą.

Już zaraz po wejściu do parku (od ulicy 1 Maja) zauważamy potężne dęby, a właściwie dąb czerwony, pochodzący z Ameryki Północnej. Określenie czerwony szczególnie widoczne jest jesienią, kiedy liście przebarwiają się właśnie na ten kolor. Szczególnie efektownie wygląda to, kiedy promienie słoneczne oświetlają to drzewo. Znajdziemy tam również majestatyczny dąb szypułkowy . To przedstawiciel drzew rodzimych i jest jednym z najbardziej występujących gatunków w parku. Wśród grabów i jaworów urządzono plac zabaw dla dzieci.

Idąc w kierunku Masnówki, czyli jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju zobaczymy kilka jesionów pensylwańskich, pochodzących z Ameryki Północnej. Wytrawny obserwator dostrzeże też kasztana jadalnego – ten z kolei najprawdopodobniej pochodzi z Azji Mniejszej i terenów Europy położonych na południe od Alp. Należy on do drzew długowiecznych i ciepłolubnych. Trudno jest w Polsce zebrać owoce tej rośliny.

Skąd się wzięły palmy w Parku Zdrojowym?

A skąd się wzięły palmy, ustawione w donicach przed Domem Zdrojowym?  Mikołaj jr wraz z bratem Józefem Witczakowie byli właścicielami uzdrowiska w dwudziestoleciu międzywojennym. Starali się zapewnić jak najlepsze warunki dla kuracjuszy. Właśnie wówczas pojawiły się palmy, co zresztą jest widoczne na ikonografiach z tamtych lat. Ale dlaczego akurat palmy? Po prostu były modne i nadawały miejscu splendoru.

Palmy w parku były już przed wojną. Fot. KaBa

Warto też skierować się w kierunku za budynkiem biblioteki i zainteresować się runem leśnym. Barwinek pospolity, którego poznamy po fioletowych lub niebieskich pięciopłatkowych kwiatkach czy kopytnik pospolity - bylina, której kwiat ma dzwonkowaty kształt, nie rzucają się aż tak bardzo w oczy, ale warte są naszej uwagi.  Wprawdzie rośliny szczególnie efektownie wyglądają wiosną, ale warto o każdej porze roku mieć je na uwadze.

Park Zdrojowy to oczywiście i zabytkowe budynki, które pełniły funkcje uzdrowiskowe. Ich sercem jest Dom Zdrojowy z 1862 roku wybudowany w stylu „szwajcarskim” (obecny budynek to rekonstrukcja), czy odrestaurowane Łazienki III z 1920 roku  (obecnie Galeria Sztuki Współczesnej). Jest też wspomniana już Masnówka – dawna siedziba Zarządu Uzdrowiska z 1926 roku.  

Dom Zdrojowy wybudowany w stylu „szwajcarskim”. Fot. KaBa

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].