Bezpłatne przejazdy pociągami Kolei Śląskich z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami
We wtorek, 3 grudnia osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Śląskich. To kolejna inicjatywa regionalnego przewoźnika podkreślająca rolę transportu publicznego w życiu osób ze szczególnymi potrzebami.
Bezpłatne przejazdy pociągami Kolei Śląskich z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami
Do bezpłatnego przejazdu wystarczy legitymacja osoby z niepełnosprawnością lub inny dokument potwierdzający niepełnosprawność oraz bezpłatny bilet, który można odebrać w kasie Kolei Śląskich lub w pociągu u drużyny konduktorskiej. Oferta obowiązuje we wszystkich pociągach Kolei Śląskich kursujących na terenie województwa śląskiego.
Dostępny transport kolejowy
Celem Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami jest promowanie przysługujących im praw i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. To także okazja do podkreślenia roli transportu publicznego. Dzięki odpowiednio przystosowanym pojazdom i infrastrukturze, osoby z niepełnosprawnościami mogą samodzielnie planować codzienne podróże do pracy czy do szkoły i uczestniczyć w życiu społecznym.
– Przy wsparciu województwa śląskiego, cały czas zwiększamy liczbę nowoczesnych, niskopodłogowych pociągów, które są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nasz tabor jest wyposażony m.in. w rampy, miejsca dla wózków i dostępne toalety. Do dyspozycji pasażerów jest także tłumacz PJM online, pętle indukcyjne czy interkom zapewniający łączność z maszynistą – wylicza Krzysztof Klimosz, prezes Kolei Śląskich.
Koleje Śląskie bez barier
Bezpłatne przejazdy to niejedyna inicjatywa Kolei Śląskich przygotowana z myślą o osobach z niepełnosprawnościami.
Każdego roku na tory województwa śląskiego wyjeżdża „Pociąg bez barier”. To okolicznościowy skład przygotowany dla dzieci z niepełnosprawnościami i ich opiekunów z placówek działających na terenie województwa śląskiego. W tym roku w podróż bez barier z Katowic do Ustronia na dedykowany koncert wybrało się niemal 150 pasażerów – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik Kolei Śląskich.
Misję promowania dostępnego i bezpiecznego transportu Koleje Śląskie realizują także dzięki usłudze tłumacza języka migowego przygotowanej z myślą osobach Głuchych. Dzięki rozmowie z udziałem tłumacza można skontaktować się z infolinią pasażerską, koordynatorem do spraw dostępności i sekretariatem Kolei Śląskich.
Usługa jest dostępna na stronie internetowej, we wszystkich kasach biletowych przewoźnika, w Centrum Obsługi Pasażera i na pokładzie pociągów Kolei Śląskich.
Załoga konduktorska w gotowości
O komfort pasażerów ze szczególnymi potrzebami każdego dnia dba wykwalifikowana załoga Kolei Śląskich. Osoby z niepełnosprawnościami nie muszą po wejściu do pociągu zgłaszać chęci zakupu biletów – mogą to zrobić dopiero podczas kontroli bez opłaty za wydanie biletu w pociągu. Podróżując z Kolejami Śląskimi osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie mogą także skorzystać ze wszystkich ulg ustawowych, które wynoszą od 37 do 95 proc. ceny biletu.
Szczegóły ofert i ulg ustawowych dostępne są na stronie Kolei Śląskich w zakładce “Dla podróżnych”.
Tekst sponsorowany
Materiał partnera