Zapomniałeś paszportu przed świątecznym lotem? Sprawdź, jak wyrobić tymczasowy na lotnisku
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To okres, w którym wiele Polek i Polaków udaje się za granicę, aby odwiedzić swoich bliskich. Do wielu krajów, takich jak Wielka Brytania, polscy podróżujący potrzebują paszportu. W nagłej sytuacji – zapomnienia, zgubienia, kradzieży lub utraty ważności paszportu – MSWiA oferuje pomoc.
Ponad 17,5 tysiąca dokumentów
– Szybki paszport tymczasowy uratował już setki wakacji. Teraz, w okresie bożonarodzeniowym taki dokument może ocalić świąteczną podróż mieszkańców, którzy udają się za granicę do swoich bliskich – zaznacza Wojewoda Śląski Marek Wójcik. – Od momentu otwarcia 17 lipca br. punktu paszportowego na lotnisku w Pyrzowicach wydano ponad 2 tys. szybkich paszportów tymczasowych. To uzasadnia potrzebę uruchomienia takiego punktu – dodaje Wojewoda.
Łącznie, punkty paszportowe MSWiA na lotniskach wydały w 2024 r. dokładnie 17 544 szybkie paszporty tymczasowe (dane od 1 stycznia do 15 grudnia br.). Rekordowe dni przypadają w okresie świąt, ferii i wakacji. W 2024 r. to właśnie piątek 12 stycznia br. był dniem, w którym wydano rekordowe 121 paszportów tymczasowych w punkcie na warszawskim lotnisku. Był to dzień przed rozpoczęciem ferii zimowych. Pozostałe punkty odnotowały najwyższe zainteresowanie w lipcu i sierpniu, czyli w trakcie letnich wakacji.
Jak wyrobić szybki paszport tymczasowy na lotnisku?
Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.
Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.
Paszport tymczasowy jest wyrabiany w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna jest zgoda obojga rodziców.
Opłata za wyrobienie wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie.
Gdzie konkretnie znajdują się punkty?
- Punkt na lotnisku Katowice w Pyrzowicach znajduje się na 2. piętrze Terminala B i jest czynny w dni robocze w godzinach 07.30–15.30.
- Na lotnisku Kraków-Balice punkt mieści się w strefie ogólnodostępnej na poziomie +1 w budynku Terminala pasażerskiego i również działa w dni robocze w godzinach 07.30–15.30.
- Punkt na Lotnisku Chopina w Warszawie znajduje się na poziomie odlotów, w strefie ogólnodostępnej C Terminala A, i jest czynny w dni robocze w godzinach 08.00–20.00.
- Na Lotnisku Gdańsk punkt zlokalizowany jest w Terminalu T2, w Hali Odlotów, i działa w dni robocze w godzinach 07.30–15.30.
Ludzie
Wojewoda Śląski