Coraz więcej Ślązaków oddaje narządy
Onet.pl podaje, że w województwie śląskim wzrosła liczba narządów pobranych do przeszczepów z 144 w roku 2010 do 161 w roku ubiegłym. Wynika to z raportu przedstawionego na konferencji prasowej zorganizowanej 25 stycznia w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Wśród placówek woj. śląskiego w 2011 roku najwięcej narządów pobrano w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Sosnowcu. Jak wynika z raportu sosnowiecka placówka pobrała 47 narządów od 17 dawców. W czołówce za 2011 rok znalazły się także: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Bielsku-Białej i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny z Jastrzębia-Zdroju.
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne "Poltransplant", lepsze wyniki w liczbie pobranych narządów wynikają również z większego zaangażowania w problem przeszczepów w szpitalach znajdujących się w mniejszych miastach oraz posiadających mniej łóżek (m.in. Blachownia oraz Rydułtowy).
Za raportu wynika, że liczba wszystkich pobranych i przeszczepionych narządów wzrosła z 144 w 2010 roku do 161 w 2011 roku: nerki (106), wątroba (30), serce (13), trzustka (8), płuca (4). Wzrosła również liczba "pobrań wielonarządowych" czyli kilku narządów od jednego dawcy - z 52 proc. w 2010 roku do 60 proc. w roku 2011.
Ponad połowa wszystkich wykonywanych w Polsce przeszczepów rogówek jest wykonywanych na Śląsku (ok. 500 z 900).
Polskie prawo mówi, że jeżeli chory nie wyraził sprzeciwu za życia i nie znalazł się wpis w centralnym rejestrze sprzeciwów, to brak sprzeciwu jest domniemaną zgodą. Jednak zawsze rozmawia się rodzinami potencjalnych dawców.
(źródło: onet.pl )
czy raciborski szpital załapał się przynajmniej na ostatnie miejsce?