Gdzie najłatwiej, a gdzie najtrudniej o pracę
Wśród 50 największych polskich miast Rybnik znalazł się na 22, a Jastrzębie Zdrój na 43 miejscu, jeśli chodzi o łatwość znalezienia pracy. O jedno wolne miejsce pracy w Rybniku ubiega się 8,73 bezrobotnych, w Jastrzębiu aż 30,43.
Ankieta
Najłatwiej znaleźć pracę w Poznaniu, Krakowie i Katowicach, gdzie na każdy wakat przypadają mniej niż 2 osoby. Największy dramat jest we Włocławku, gdzie o jedno miejsce pracy konkuruje 56,42 osób. Niewiele lepiej w Częstochowie (49,65), Elblągu (44,63), Grudziądzu (44,12) i Bytomiu (39,86).
Jeśli chodzi o branże, to najwięcej pracy oferuje księgowość i finanse oraz informatyka. W czołówce jest też administracja, inżynieria i sprzedaż. Najgorzej pod tym względem wypada służba zdrowia oraz gastronomia i hotelarstwo – każda z tych branż oferuje niewiele ponad 1% wszystkich dostępnych stanowisk.
„Średnia liczba kandydatów na jedno stanowisko w 50 największych miastach Polski to 15.6. Sytuacja ta pozostawia wiele do poprawy. Dane Adzuna pokazują, że w Wielkiej Brytanii o jedno stanowisko ubiega się średnio 1.6 kandydatów, 5.5 we Francji, 5.9 w Rosji oraz 7.1 w Niemczech. U naszego zachodniego sąsiada o znalezienie pracy jest dwa razy łatwiej.” – zauważa Hanna Piotrowska, manager Adzuna Polska, która to firma przeprowadziła badanie w oparciu o dane statystyczne na koniec grudnia 2013 r.
Adzuna to wyszukiwarka internetowa, która zbiera setki tysięcy ofert pracy z różnych stron www i udostępnia je w jednym miejscu. Dane pochodzące z aplikacji „Number 10 Dashboard” („Panel Numer 10” – w nawiązaniu do adresu premiera na Downing Street 10) generowane przez Adzuna, wykorzystywane są na co dzień przez premiera i urzędników wyższego szczebla w celu kontroli sytuacji na rynku pracy w Wielkiej Brytanii.