Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Jutro protest branży transportowej w Łaziskach i Gorzyczkach 

W urzędzie gminy w Gorzycach odbyło się spotkanie w sprawie zaplanowanego na dzień 28 marca zgromadzenia przedstawicieli branży transportowej na odcinku drogi powiatowej między rondem w Łaziskach a rondem w Gorzyczkach. 

Jacek Sasin w Jastrzębiu-Zdroju. Przyjechał na obrady parlamentarnego zespołu ds. energetyki [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Były wicepremier Jacek Sasin przyjechał 31 marca do Jastrzębia-Zdroju na zaprosznie posła Grzegorza Matusiaka, by uczestniczyć w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce. 

JSW Koks w dramatycznej sytuacji finansowej. Wkrótce decyzja, czy spółka ma kontynuować działalność 

Spółka-córka JSW zanotowała tak wielką stratę, że według prawa właściciel powinien zdecydować, czy przedsiębiorstwo ma kontynuować działalność.

Trzy gminy postulują rezygnację z budowy Kolei Dużych Prędkości na ich terenie 

Mowa o Czerwionce-Leszczynach, Łaziskach Górnych i Orzeszu. W zamian proponują realizację na swoim obszarze inwestycji w ramach programu Kolej Plus wraz z modernizacją istniejącej linii kolejowej nr 140 (Katowice - Nędza).

141 budynków po termomodernizacji w SM NOWA. Są pomysły na kolejne inwestycje w OZE 

Spółdzielnia Mieszkaniowa NOWA posiada zasoby mieszkaniowe w Jastrzębiu-Zdroju, Żorach, Kaczycach i Suszcu. Dziś może pochwalić się tym, że wszystkie 141 budynków z zasobów spółdzielni przeszło termomodernizację. Obecnie trwa jeszcze...

Będzie kolej czy nie? A może już jest, tylko trzeba ją zauważyć? [FELIETON] 

W Jastrzębiu rozgorzała dyskusja na temat reaktywacji kolei. Właśnie wycofano się z koncepcji znanej pod nazwą Kolej+. Jeszcze niedawno snuto wizję, że pociągiem dojedziemy do Katowic już w 2029 roku. Teraz, jeśli dobrze pójdzie, poczekamy...

Śląskie na weekend. Podziemna przygoda z górniczym pozdrowieniem [FILM] 

Zjechaliśmy pod ziemię, ponad 300 metrów w dół. I czuliśmy się świetnie. Poczuć się jak górnik - ten sprzed wieku i ten współczesny można w zabrzańskim Muzeum Górnictwa. Wizyta Nowin w Sztolni Luiza oraz w Kopalni Guido.

Przebudowa skrzyżowania oraz edukacja w mieście. Dwa gorące tematy po sesji rady miasta w Jastrzębiu [WIDEO, ZDJĘCIA] 

Przebudowa skrzyżowania ulic Cieszyńskiej oraz Libowiec, gdzie za 10 misięcy powstanie rondo oraz edukacja w mieście, czyli prognoza dla przedszkoli i szkół na najbliższe lata mając na uwadze drastyczny spadek liczby urodzeń - to główne...

Jak działa oczyszczalnia ścieków w Ruptawie? [WIDEO] 

Zakład Ochrony Wód "Ruptawa" to miejsce, gdzie trafiają ścieki z Jastrzębia-Zdroju i nie tylko. Wszystko musi tu działać, jak w zegarku, a najliczniejszą grupą pracowników są... bakterie. ZOBACZ WIDEO!

Jest decyzja w sprawie przedszkola w Boryni. Rodzice obronili swoje racje 

Prezydent Michał Urgoł w środę 26 marca podjął decyzję w sprawie przedszkola w Boryni. Przypomnijmy, że rodzice dzieci w wieku przedszkolnym interweniowali po tym, kiedy dowiedzieli się, że jeden z oddziałów ma być zamknięty. 

Jutro protest branży transportowej w Łaziskach i Gorzyczkach 

W urzędzie gminy w Gorzycach odbyło się spotkanie w sprawie zaplanowanego na dzień 28 marca zgromadzenia przedstawicieli branży transportowej na odcinku drogi powiatowej między rondem w Łaziskach a rondem w Gorzyczkach. 

Jacek Sasin w Jastrzębiu-Zdroju. Przyjechał na obrady parlamentarnego zespołu ds. energetyki [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Były wicepremier Jacek Sasin przyjechał 31 marca do Jastrzębia-Zdroju na zaprosznie posła Grzegorza Matusiaka, by uczestniczyć w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce. 

JSW Koks w dramatycznej sytuacji finansowej. Wkrótce decyzja, czy spółka ma kontynuować działalność 

Spółka-córka JSW zanotowała tak wielką stratę, że według prawa właściciel powinien zdecydować, czy przedsiębiorstwo ma kontynuować działalność.

Adolf Baginsky

ur. 22.05.1843, zm. 13.05.1918

Ur. 22 V 1843 r. w Raciborzu. Międzynarodowej sławy lekarz - pediatra. Uczęszczał do raciborskiego gimnazjum, gdzie zdał maturę. Następnie w Berlinie studiował medycynę. Był studentem pochodzącego także z Raciborza prof. Traube. W 1866 r. ukończył studia i podjął pracę w jednym z berlińskich szpitali. Po roku pracy postanowił się usamodzielnić, otwierając własną praktykę lekarską w Seehausen, w pobliżu Magdeburga. W 1877 r. powrócił jednak do Berlina, podejmując na nowo pracę naukową. Specjalną dziedziną, której poświęcił swoje badania była pediatria. W 1882 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych. W 1890 r., wespół ze znanym, światowej sławy lekarzem niemieckim Rudolfem Vichrowem, doprowadzili do otwarcia w Berlinie szpitala pediatrycznego im. cesarza Fryderyka III. Pierwszym dyrektorem został Baginsky. Funkcję tę sprawował aż do swojej śmierci. Pracując również przez cały czas naukowo, uzyskał w 1891 r. tytuł profesora. Alfred Baginsky pozostawił po sobie pokaźny dorobek w postaci literatury fachowej, głównie z dziedziny pediatrii. W 1877 r., po powrocie do Berlina, założył i redagował czasopismo pt. „Centralna Gazeta Pediatryczna” - pierwszy ogólnoniemiecki periodyk, poświęcony medycynie dziecięcej. Po 2 latach czasopismo to zmieniło nazwę na „Archiwum Medycyny Dziecięcej”. W latach 80. XIX w. wydał fundamentalne dzieła: „Handbuch der Schulhygiene” („Podręcznik higieny szkolnej”), którego nakład wielokrotnie wznawiano oraz „Lehrbuch der kinderkrankheiten” („Podręcznik chorób dziecięcych”). Ta ostatnia pozycja była do 1908 r. siedmiokrotnie wznawiana. W 1895 r. wydał, cieszącą się znakomitą opinią świata fachowego, rozprawę o leczeniu (seroterapii) błonicy (dyfterytu). W swoich pracach położył wielki nacisk na związek pomiędzy zachorowalnością dzieci a higieną osobistą, szczególnie higieną szkolną. Swoje nowatorskie poglądy w tej dziedzinie musiał propagować długie lata, zanim doczekały się one ogólnego uznania i akceptacji. Adolf Baginsky zmarł 13 V 1918 r. w Berlinie. W pamięci swoich bliskich i współpracowników zapisał się na zawsze jako wspaniały człowiek, lekarz i naukowiec. Powtarzał, że najważniejszym dla niego dobrem i zadośćuczynieniem za ciężką pracę jest zdrowie i radość dzieci.

Piotr Sput