
Adolf Baginsky
Ur. 22 V 1843 r. w Raciborzu. Międzynarodowej sławy lekarz - pediatra. Uczęszczał do raciborskiego gimnazjum, gdzie zdał maturę. Następnie w Berlinie studiował medycynę. Był studentem pochodzącego także z Raciborza prof. Traube. W 1866 r. ukończył studia i podjął pracę w jednym z berlińskich szpitali. Po roku pracy postanowił się usamodzielnić, otwierając własną praktykę lekarską w Seehausen, w pobliżu Magdeburga. W 1877 r. powrócił jednak do Berlina, podejmując na nowo pracę naukową. Specjalną dziedziną, której poświęcił swoje badania była pediatria. W 1882 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych. W 1890 r., wespół ze znanym, światowej sławy lekarzem niemieckim Rudolfem Vichrowem, doprowadzili do otwarcia w Berlinie szpitala pediatrycznego im. cesarza Fryderyka III. Pierwszym dyrektorem został Baginsky. Funkcję tę sprawował aż do swojej śmierci. Pracując również przez cały czas naukowo, uzyskał w 1891 r. tytuł profesora. Alfred Baginsky pozostawił po sobie pokaźny dorobek w postaci literatury fachowej, głównie z dziedziny pediatrii. W 1877 r., po powrocie do Berlina, założył i redagował czasopismo pt. „Centralna Gazeta Pediatryczna” - pierwszy ogólnoniemiecki periodyk, poświęcony medycynie dziecięcej. Po 2 latach czasopismo to zmieniło nazwę na „Archiwum Medycyny Dziecięcej”. W latach 80. XIX w. wydał fundamentalne dzieła: „Handbuch der Schulhygiene” („Podręcznik higieny szkolnej”), którego nakład wielokrotnie wznawiano oraz „Lehrbuch der kinderkrankheiten” („Podręcznik chorób dziecięcych”). Ta ostatnia pozycja była do 1908 r. siedmiokrotnie wznawiana. W 1895 r. wydał, cieszącą się znakomitą opinią świata fachowego, rozprawę o leczeniu (seroterapii) błonicy (dyfterytu). W swoich pracach położył wielki nacisk na związek pomiędzy zachorowalnością dzieci a higieną osobistą, szczególnie higieną szkolną. Swoje nowatorskie poglądy w tej dziedzinie musiał propagować długie lata, zanim doczekały się one ogólnego uznania i akceptacji. Adolf Baginsky zmarł 13 V 1918 r. w Berlinie. W pamięci swoich bliskich i współpracowników zapisał się na zawsze jako wspaniały człowiek, lekarz i naukowiec. Powtarzał, że najważniejszym dla niego dobrem i zadośćuczynieniem za ciężką pracę jest zdrowie i radość dzieci.
Piotr Sput
W środę, 6 grudnia, piłkarze i sztab szkoleniowy GKS-u Jastrzębie spotkali się po raz ostatni przed przerwą świąteczno-noworoczną.
Szlachetna Paczka to akcja charytatywna znana w całej Polsce. Jastrzębski „Korfanty” i Stowarzyszenie GKS 1962 Jastrzębie działają razem, aby zrealizować marzenie Karola. Do rąk chłopaka trafiły rękawice bramkarskie oraz jeszcze jedna pamiątkowa para z autografem bramkarza GieKSy.
Zapraszamy do zapoznania się z nowym linowym rozkładem jazdy, który będzie obowiązywał od 10 grudnia 2023 do 9 marca 2024 roku.
Materiał partnera
Zimę można kochać, albo nienawidzić, szczególnie kiedy świat zasypał śnieżny puch. Choć na warunki pogodowe, a tym samym warunki na drogach mogą narzekać kierowcy, zdecydowanie cieszą się dzieci i amatorzy sportów zimowych.
W Zespole Szkół przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci nie mogło zabraknąć wyjątkowych gości, którzy obdarowali małych pacjentów prezentami.
Gdy zachoruje ktoś bliski, na czas opieki nad nim, można pobierać zasiłek opiekuńczy. Przepisy ściśle określają, ile dni w roku możemy przebywać na tym świadczeniu. Długość zasiłku opiekuńczego zależy od tego kim się opiekujesz i w jakim jest wieku.
Takiego wernisażu dawno w Jastrzębiu nie było! Sala wystawowa z trudem pomieściła wszystkich zainteresowanych. W Miejskim Ośrodku Kultury Galerii Sztuki Epicentrum zaprezentowano malarstwo Kariny Korduły-Bloch. Ekspozycję zatytułowano „Symetrie i asymetrie odbicia”.
Na Mikołajki może nie dostaliśmy w prezencie tańszych kredytów od Rady Polityki Pieniężnej, ale przecena cen ropy również ucieszy kierowców. Biorąc pod uwagę, że więcej osób ma w Polsce samochód niż kredyt złotowy na zmiennej stopie procentowej, może to nawet lepsza wiadomość?
Nie udało się JKH przełamać wyjazdowego impasu, a zarazem zrewanżować Comarch Cracovii za porażkę sprzed miesiąca. W czwartkowy wieczór w ostatnim meczu przed przerwą reprezentacyjną podopieczni Roberta Kalabera wysoko przegrali pod Wawelem, zdobywając honorowego gola dopiero w 58. minucie zawodów.
Decyzją internautów Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostało "rel". Na plebiscytowym podium znalazły się też "sigma" i "oporowo". Kapituła przyznała dodatkowo nagrodę jury dla słowa "oddaje".
Rozpoczynają się zmiany w pogodzie. Musimy się szykować na gwałtowne i niebezpieczne zjawiska, od opadów śniegu i marznącego deszczu po wahania temperatury.
Choć w 2023 roku na Lodowisku Jastor nie zagości już ekstraliga, nie oznacza to, że obiekt żegna się z hokejem aż do stycznia. Od piątku do niedzieli Akademia JKH GKS Jastrzębie będzie gospodarzem drugiej rundy Karpackiej Młodzieżowej Hokej Ligi U17, goszcząc rywali z Polski, Ukrainy, Łotwy i Rumunii.
8 stycznia 2024 roku piłkarze GKS-u Jastrzębie spotkają się po raz pierwszy po urlopach i świąteczno-noworocznej przerwie. W planie przygotowań znalazł się obóz w Opalenicy, a także 9 meczów kontrolnych.
18 zastępów ratowniczych prowadzi działania w związku z pojawieniem się ognia na poziomie 830 w kopalni Pniówek w Pawłowicach.
Czwartek wprawdzie nie kojarzy się z polskim hokejem, ale 26. kolejka spotkań Tauron Hokej Ligi wyznaczona została właśnie na ten dzień. 7 grudnia o godz. 18:30 JKH GKS Jastrzębie zagra na wyjeździe z Comarch Cracovią i postara się zrewanżować „Pasom” za listopadową porażkę na Jastorze. Będzie to ostatnie spotkanie przed zgrupowaniem...
Wydział Kryminalny Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi poszukiwania za 15-letnim Tymoteuszem Wolańskim. Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu jastrzębianina, proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Jastrzębiu-Zdroju, pod nr tel. 47 85 542-00 bądź z najbliższą jednostką Policji.
Dzięki zmianom z bezpłatnej komunikacji skorzysta większa liczba mieszkańców informuje Międzygminny Związek Komunikacyjny.