Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
"Wygraliśmy z brudną kampanią" vs. "Anna Hetman w 10 lat zrobiła więcej niż jej poprzednicy przez 20 lat" 

Posłowie Grzegorz Matusiak (PiS) i Krzysztof Gadowski (KO) komentują wyniki wyborów w Jastrzębiu-Zdroju

Jastrzębie: Radość w sztabie wyborczym PiS. Michał Urgoł zbiera gratulacje [ZDJĘCIA] 

Michał Urgoł zbiera gratulacje od działaczy, wolontariuszy i samorządowców. To on będzie nowym prezydentem Jastrzębia-Zdroju. 

Będzie nowy prezydent Jastrzębia-Zdroju. Michał Urgoł i Anna Hetman komentują wyniki [AKTUALIZACJA] 

Według wstępnych wyników II tury wyborów prezydenta miasta Jastrzębie-Zdrój Michał Urgoł uzyskał przewagę nad Anną Hetman. 

W Jastrzębiu-Zdroju frekwencja na godz. 17.00 podobnie jak w pierwszej turze 

Frekwencja wyborcza w Jastrzębiu-Zdroju na godz. 17.00 kształtowała się na poziomie 32,33 proc. 

Jastrzębski Węgiel awansował do finału Plusligi [ZDJĘCIA] 

Sobotnia wygrana Jastrzębskiego Węgla z Asseco Resovią 3:2 utorowała drogę do finału Plusligi jastrzębianom po raz czwarty z rzędu!

Frekwencja wyborcza nie powala. W Jastrzębiu 12,86 proc. Był też incydent w ciszy wyborczej 

Frekwencja wyborcza w drugiej turze wyborów prezydenta miasta Jastrzębie-Zdrój na godzinę 12.00 wyniosła 12,86 proc. 

Prędzej czy później każdy ksiądz czy kleryk zmierzy się z własnym „Już nie chcę” 

Ze Stefanem, byłym księdzem, mejluje Łukasz Libowski, jeszcze ksiądz [odc. 1].

Chrabąszcze majowe obudziły się już w kwietniu. Podobnie jest z konwaliami 

Chrabąszcz majowy czy konwalia majowa już niedługo okres aktywności czy kwitnienia będą miały tylko w nazwie, bo jak się okazuje, tegoroczna wiosna mocno odbiega od przyjętej normy. Być może kolejne lata przyniosą podobny trend, co jest...

Trucie pszczół rozpoczęte. Opryski zabijają owady. Czy apele pszczelarzy przyniosą skutek? 

Kilkaset martwych pszczół znalazł kilka dni temu w swojej pasiecie Marek Szebesta z powiatu wodzisławskiego. Pszczelarz przypuszcza, że owady padły na skutek nieprawidłowo wykonanych oprysków drzew owocowych, które ktoś zrobił w porze dziennej.

Cisza wyborcza od północy – wyłączamy komentarze 

Ze względu na ciszę wyborczą, która rozpoczyna się w sobotę i trwa do końca głosowania w niedzielę wieczorem, ograniczamy możliwość komentowania informacji zamieszczonych w portalach: agronowiny.pl, ezory.pl, jastrzębieonline.pl oraz nowiny.pl.

Otto Bernert

ur. 06.03.1893, zm. 18.10.1918

ur. 6 III 1893 r. w Raciborzu. Był synem długoletniego burmistrza Raciborza Augusta Bernerta. Uczęszczał do Królewsko-Ewangelickiego Gimnazjum w Raciborzu, gdzie zdał maturę. Jego marzeniem było zostać oficerem, wstąpił więc do armii. Służbę rozpoczął w 173. lotaryńskim pułku piechoty. W 1912 r. awansował na stopień podporucznika. Po rozpoczęciu I wojny światowej walczył jako dowódca kompanii na froncie zachodnim. Już w 1914 r. został ciężko ranny. Nie mogąc wrócić do czynnej służby frontowej, przeniósł się do lotnictwa. Zdał z powodzeniem wszystkie potrzebne egzaminy. Cały 1915 r. przelatał na samolotach obserwacyjnych. W 1916 r. rozpoczął przeszkolenie w szkołach lotniczych Halberstadt i Hannover, zdobywając patent pilota myśliwskiego. W sierpniu 1916 r. powrócił na front zachodni, walcząc jako pilot w 4. dywizjonie myśliwskim. 9 XI 1916 r. wyróżnił się niebywałym czynem. Podczas walki powietrznej zestrzelił 3 samoloty przeciwnika. Na oficjalnej liście najlepszych pilotów niemieckich z 1 III 1917 r. Bernert figuruje z 8 zestrzeleniami. W połowie roku, po uzyskaniu 22 zwycięstw powietrznych, został udekorowany przez cesarza najwyższym odznaczeniem wojskowym, medalem „Pour le merite”. Przejął też dowództwo dywizjonu myśliwskiego nr 6. Po osiągnięciu 26 zestrzeleń, podczas przymusowego lądowania został ranny. Po dojściu do zdrowia latał dalej. Na wspomnianej wyżej liście najlepszych pilotów, tym razem z XI 1917 r., odnotowano jego 27 zwycięstw powietrznych. Tylko 2 piloci mieli ich wtedy więcej - kapitanowie von Richthofen i Berthold. W tym czasie Bernert objął dowództwo osławionego dywizjonu „Boelcke”. Wkrótce potem został przeniesiony na stanowisko inspektora lotniczego do Berlina. 8 XI 1917 r. awansował do stopnia porucznika. W 1918 r. został skierowany ponownie na front do swego dywizjonu. Do końca swej czynnej służby osiągnął 29 zestrzeleń. Pod koniec wojny zachorował na grypę. Do tego doszło jeszcze zapalenie płuc. Zmarł 18 X 1918 r. w szpitalu miejskim w Raciborzu. Został pochowany na cmentarzu Jeruzalem. Jego grób się zachował.

Piotr Sput