Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
12 października 2017

Deputat: Wiadomo kto nie dostanie, dłuższy termin na złożenie wniosku

Deputat: Wiadomo kto nie dostanie, dłuższy termin na złożenie wniosku
fot. Kompania Węglowa

Prace nad rekompensatą za utracony deputat węglowy idą w ekspresowym tempie. Do projektu ustawy podczas prac w komisji wprowadzono zmiany dotyczące wydłużenia terminu składania wniosków. Wiadomo też, kto nie będzie miał prawa do rekompensaty. 

Podczas środowych prac w Komisja Energii i Skarbu Państwa  posłowie zdecydowali, że wydłużeniu ulegnie termin na złożenie wniosku z 10 do 21 dni, co zaakceptowało ministerstwo energii.  Będzie można też składać wnioski przez pełnomocników, ustanowionych notarialnie lub z potwierdzeniem w urzędzie gminy. 

Podczas głosowania w komisji przepadła poprawka posła Krzysztofa Gadowskiego (PO), który proponował, że ci emeryci, którzy nie złożą w wymaganym terminie wniosku o wypłatę rekompensaty, otrzymają dożywotnio wypłacane świadczenie z tytułu prawa do deputatu węglowego. Tym samym ostatecznie zdecydowano, że uprawnieni nie mają prawa wyboru pomiędzy jednorazową wypłatą, a dodatkiem, który jest przesyłany przez ZUS wraz z emeryturą.

W projekcie ustawy znajdują się też zapisy o tym, kto nie dostanie jednorazowej rekompensaty.  Górnicy, którzy przeszli na emerytury po tym, jak spółki węglowe zawiesiły lub wypowiedziały wypłatę deputatów węglowych nie będą mieć prawa do jednorazowej wypłaty. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej to około 4 tys. osób. Rząd, który jest autorem projektu ustawy, przyjął, że momentem rozpoczęcia procesu wypowiadania przez przedsiębiorstwa górnicze prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów górniczych jest data 31.12.2011 roku. 

Deputat węglowy: Komu, kiedy, na jakich zasadach

Polub i udostępnij
Czytaj też

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Są pieniądze dla wdów i sierot po górnikach Są pieniądze dla wdów i sierot po górnikach

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (107)
Kpina z ludzi!23.10.2017 17:26

Gadowski oddaj mój deputat węglowy!!!

Wasabi17.10.2017 7:54

Zgodnie z nową ustawą o zasadach zarządzania mieniem państwowym, kandydat na członka rady nadzorczej spółki z udziałem Skarbu Państwa musi mieć ( zdać) egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych.
W związku z tym mam pytanie, czy takie egzaminy posiadają nasi "misiewicze' w JSW i spółkach córkach?
Panie OZON do dzieła..... bo jak Pan nie zrobi z tym porządek to ktoś inny zrobi ale już bez Pana udziału.

Ave Zagórowski16.10.2017 16:02

BRAWO PIS !!!!!!! HAJS MA ROBIĆ HAJS A NIE ROZDAWAĆ NA PRAWO I LEWO !!!

Grzegorz16.10.2017 12:37

Dziwie się że ludzie jeszcze do związków należą.

Marek 14.10.2017 17:30

Sądy uznały, że zaprzestanie wypłaty deputatu węglowego po wypowiedzeniu układów zbiorowych w 2009 roku, to autonomiczna decyzja JSW i brak jest jakichkolwiek podstaw do wypłacania takiego świadczenia.

emeryt14.10.2017 17:25

Jestem w grupie uprawnionych ale nie wezme tych pieniedzy . Nie podpisze zrzeczenia. Bo ja sie nigdy nie zrzeklem prawa nabytego jakim jest deputat. Maja prawo zmieniac uklady ale nigdy wstecz- nowo przyjmowanym mogli nie gwarantowac deputatu.Nie mieli prawa odbierac go tym ktorzy mieli go zagwarantowany w umowie o prace i UKZ obowiazujacym w chwili zatrudnienia. Owszem , zdarzaja sie sytuacje nadzwyczajne ktore moga wzruszyc prawo nabyte ale tu tez jest warunek: za wyj stanow nadzwyczajnych jak wojna, rewolucja - prawo nabyte mozna odebrac ale z bezwzglednym obowiazkiem takiego dzialania aby ten komu sie odbiera prawo nabyte nie byl narazony na straty. . Dlaczego w Polsce jest jak jest? bo ludzie na to pozwalaja. bo bieda sprawia ze cieszy ich kazdy rzucony ochlap;. Ustawa jest razaco , niewyobrazalnie niezgodna z konstytucja. A jej cel jest jeden: zmusic jak najwieksza ilosc emerytow do podpisania tym razem DOBROWOLNEGO oswiadczenia o rezygnacji . Rzad doskonale wie,. ze sprawa deputatow nie jest zamknieta i prawo do deputatu nadal emeryci maja/ jakby nie mieli po co mieliby p;odpisywac oswiadczenia ze sie zrzekaja? Nie mozna sie zrzec czegos do czego nie ma sie prawa.?

JAK DEPUTATY WĘGLOWE ZOSTAŁY UREGULOWANE W NIEMCZECH

Bardzo często mówi się nam, że u naszych sąsiadów, zawsze jest coś lepsze, i lepiej uregulowane. Warto zatem przyjrzeć się, jak w Niemczech uregulowano deputaty węglowe. Otóż w czerwcu 2015 r. niemieckie górnictwo kończyło wypłacać deputaty górnicze.

Niemieckie bowiem górnictwo węgla kamiennego zmierza do zakończenia swej działalności. I już w dniu 1 stycznia 2019 r. żadnego górnika w kraju naszych zachodnich sąsiadów ma już nie być. Przestaną także istnieć zakłady górnicze. Skoro tak, to nie będzie już komu wypłacać deputatów.

Zawarto zatem porozumienie z przedsiębiorcą (RAG), co do ostatecznego rozwiązania kwestii wypłaty deputatów.

I tak, każdy z obecnie zatrudnionych górników otrzyma deputat w pieniądzu za cztery lata ? od 2015 do 2018 r. ? po 3 tony za rok, czyli tak, jak było do tej pory. Licząc, że cena jednej tony węgla kształtuje się obecnie na poziomie 110 euro będzie to suma 1320 euro. Od tak wyliczonej kwoty przysługiwała będzie rekompensata. Jej wysokość oblicza się z dość skomplikowanego wzoru matematycznego uwzględniającego m.in. przeciętną statystyczna długość życia mężczyzn i kobiet w Niemczech.

Najmłodsi stażem pracownicy odchodzący na emerytury mogą zatem liczyć nawet na kilka tysięcy euro, które na dodatek mogą zostać zwolnione z podatku, "jeśli indywidualna sytuacja podatnika będzie go do takiego zwolnienia kwalifikowała" - stanowią przepisy.

Nie zapomniano przy tym o górniczych emerytach bardziej posuniętych w latach, ich małżonkach, a także o wdowach po górnikach. Panie, które przekroczyły 88 lat i panowie po ukończonych 85 latach życia otrzymają jednorazowy ryczałt w kwocie 1185 euro.

Po wypłaceniu odpraw deputatowych świadczenie to raz na zawsze zniknie z niemieckich realiów, podobnie jak w styczniu 2019 r. całe niemieckie górnictwo. Przynajmniej takie są plany.

zeflik14.10.2017 17:03

Emeryci maja emeryturę. Górnicy wypłaty i to co daje zakład pracy.
Emeryci wara od zakładu w którym już nie pracują.
Deputat możecie dostać od zakładu w którym teraz pracujecie. Bo 90% z was dalej pracuje.

Pokaż wszystkie opinie (107)