Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 27°22°
5 stycznia 2018

Drżyjcie piraci drogowi, bo policja laserem sprawdzi prędkość

Drżyjcie piraci drogowi, bo policja laserem sprawdzi prędkość
fot. KMP Jastrzębie

Od dzisiaj drogówka z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju będzie używała nowoczesnych laserowych mierników prędkości. Piraci drogowi, motocykliści będą teraz jeszcze bardziej dokładnie namierzani. Oprócz pomiaru prędkości urządzenie wykona zdjęcie oraz nagra film. 

Do KMP w Jastrzębiu-Zdroju trafiło nowoczesny laserowy miernik prędkości. Urządzenie zostało zakupione przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach za kwotę ok. 35 tys. zł, środki pochodziły z funduszy unijnych.

Amerykańskie urządzenie LTI 20/20 TruCAM rejestruje prędkość pojazdów z dokładnością do 2 km / h. Wykonuje również fotografie w rozdzielczości 1920 x 1140. Posiada funkcje nagrywania z prędkością do 22 klatek na sekundę. Pomiaru można dokonywać już z odległości 1200 m przy maksymalnej prędkości pojazdu 300 km/h. Może pracować w temperaturze od minus 30 stopni C. do plus 60 stopni C.

Możliwości techniczne urządzenia pozwalają na przedstawienie dowodów w sądzie na przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy, w postaci zdjęć i nagrań. Już nie tylko zeznawania funkcjonariuszy będą obciążać piratów drogowych.

- Już w piątek, sprzęt zostanie wykorzystany podczas krajowych działań "Prędkość" - mówiła mł. sap. Bogusława Dudek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Stosowanie przez jastrzębską drogówkę nowoczesnych urządzeń pozwoli jeszcze lepiej ścigać tych, którzy pędzą przez miasto z nadmierną prędkością. Możliwe będzie nie tylko dokładne określenie ile km/h jechał kierowca, ale też łatwiejsza stanie się identyfikacja go, dzięki zdjęciom i nagraniom video. Z pewnością łatwiej będzie ukarać motocyklistów, którzy urządzają sobie rajdy na ul. Cieszyńskiej czy Niepodległości.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kierowcy nagminnie przekraczają prędkość Kierowcy nagminnie przekraczają prędkość

Drogówka wlepia mandaty za prędkość Drogówka wlepia mandaty za prędkość

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
gość06.01.2018 8:18

A ci co łapią są nie omylni? Sami jadą i przez tel rozmawiają i wszystkich nauczają

Gość05.01.2018 13:23

Tak się przestraszyłem, że mnie policja złapie, że zrezygnowałem z kupna samochodu. :-).
Tak jak "Kierowca" jeżdżę uważnie, ale zdarza mi zagapić i jechać koło 60km/godz przez miasto.

Do Gość 11:0405.01.2018 13:21

Każdemu się zdarza zagapić. Dlatego piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Ale nie można wymagać zawsze, w każdych warunkach poprawnego zachowania. Pewność jednych i drugich doprowadza do wypadków.

Gość05.01.2018 11:04

Dziś około 6:50 na 11 Listopada koło US wchodziła Pani na pasy z przeciwka jechał radiowóz "R" i się zatrzymał a samochód przede mną nie zero reakcji ludzi z pod znaku prawa! Auto na blachach SR.

Kierowca05.01.2018 10:01

Jeżdżę normalnie zgodzie z przepisami, więc mogą mnie namierzać ile tylko zechcą.

dysydent05.01.2018 9:17

Wśród danych wytwórcy LTI 20/20 TruCAM znajdziemy również informację, ze urządzenie wykonuje zdjęcia samochodów w maksymalnej odległości 100 m.

dysydent05.01.2018 9:15

Policjant, który nie chce ujawniać swoich personaliów i miał już do czynienia z LTI 20/20 TruCam, w rozmowie z nami przyznał, że uczciwy pomiar tym urządzeniem jest możliwy na odległość najwyżej 300 metrów.
Potwierdził to sąd w Zamościu w 2014 roku (Sygn. akt II Ka 779/13). Jak czytamy w uzasadnieniu wyroku uniewinniającego kierowcę.

Pokaż wszystkie opinie (12)