Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
5 stycznia 2018

Drżyjcie piraci drogowi, bo policja laserem sprawdzi prędkość

Drżyjcie piraci drogowi, bo policja laserem sprawdzi prędkość
fot. KMP Jastrzębie

Od dzisiaj drogówka z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju będzie używała nowoczesnych laserowych mierników prędkości. Piraci drogowi, motocykliści będą teraz jeszcze bardziej dokładnie namierzani. Oprócz pomiaru prędkości urządzenie wykona zdjęcie oraz nagra film. 

Do KMP w Jastrzębiu-Zdroju trafiło nowoczesny laserowy miernik prędkości. Urządzenie zostało zakupione przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach za kwotę ok. 35 tys. zł, środki pochodziły z funduszy unijnych.

Amerykańskie urządzenie LTI 20/20 TruCAM rejestruje prędkość pojazdów z dokładnością do 2 km / h. Wykonuje również fotografie w rozdzielczości 1920 x 1140. Posiada funkcje nagrywania z prędkością do 22 klatek na sekundę. Pomiaru można dokonywać już z odległości 1200 m przy maksymalnej prędkości pojazdu 300 km/h. Może pracować w temperaturze od minus 30 stopni C. do plus 60 stopni C.

Możliwości techniczne urządzenia pozwalają na przedstawienie dowodów w sądzie na przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy, w postaci zdjęć i nagrań. Już nie tylko zeznawania funkcjonariuszy będą obciążać piratów drogowych.

- Już w piątek, sprzęt zostanie wykorzystany podczas krajowych działań "Prędkość" - mówiła mł. sap. Bogusława Dudek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Stosowanie przez jastrzębską drogówkę nowoczesnych urządzeń pozwoli jeszcze lepiej ścigać tych, którzy pędzą przez miasto z nadmierną prędkością. Możliwe będzie nie tylko dokładne określenie ile km/h jechał kierowca, ale też łatwiejsza stanie się identyfikacja go, dzięki zdjęciom i nagraniom video. Z pewnością łatwiej będzie ukarać motocyklistów, którzy urządzają sobie rajdy na ul. Cieszyńskiej czy Niepodległości.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Drogówka wlepia mandaty za prędkość Drogówka wlepia mandaty za prędkość

Uwaga! Policja apeluje o ostrożność na drogach Uwaga! Policja apeluje o ostrożność na drogach

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
gość06.01.2018 8:18

A ci co łapią są nie omylni? Sami jadą i przez tel rozmawiają i wszystkich nauczają

Gość05.01.2018 13:23

Tak się przestraszyłem, że mnie policja złapie, że zrezygnowałem z kupna samochodu. :-).
Tak jak "Kierowca" jeżdżę uważnie, ale zdarza mi zagapić i jechać koło 60km/godz przez miasto.

Do Gość 11:0405.01.2018 13:21

Każdemu się zdarza zagapić. Dlatego piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Ale nie można wymagać zawsze, w każdych warunkach poprawnego zachowania. Pewność jednych i drugich doprowadza do wypadków.

Gość05.01.2018 11:04

Dziś około 6:50 na 11 Listopada koło US wchodziła Pani na pasy z przeciwka jechał radiowóz "R" i się zatrzymał a samochód przede mną nie zero reakcji ludzi z pod znaku prawa! Auto na blachach SR.

Kierowca05.01.2018 10:01

Jeżdżę normalnie zgodzie z przepisami, więc mogą mnie namierzać ile tylko zechcą.

dysydent05.01.2018 9:17

Wśród danych wytwórcy LTI 20/20 TruCAM znajdziemy również informację, ze urządzenie wykonuje zdjęcia samochodów w maksymalnej odległości 100 m.

dysydent05.01.2018 9:15

Policjant, który nie chce ujawniać swoich personaliów i miał już do czynienia z LTI 20/20 TruCam, w rozmowie z nami przyznał, że uczciwy pomiar tym urządzeniem jest możliwy na odległość najwyżej 300 metrów.
Potwierdził to sąd w Zamościu w 2014 roku (Sygn. akt II Ka 779/13). Jak czytamy w uzasadnieniu wyroku uniewinniającego kierowcę.

Pokaż wszystkie opinie (12)