Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
22 lutego 2018

Na przywrócenie kolei są potrzebne środki rządowe

Na przywrócenie kolei są potrzebne środki rządowe
fot. PKP

Rewitalizacja kolei w Jastrzębiu pociąga za sobą znaczne nakłady finansowe. Miasto nie może realizować tego zadania samodzielne. Konieczne są tutaj środki rządowe.

W środę w magistracie odbyło się spotkanie, podczas którego omówiono dotychczasowe działania związane z odtworzeniem linii kolejowej Jastrzębie-Katowice, przy czym czas podróży wyniósłby do 60 minut. Miasto w tej kwestii współpracuje z samorządami, które są zainteresowane rewitalizacją kolei.

- Mówimy tutaj przede wszystkim o połączeniu naszego miasta, ale co istotne chodzi nam też o region. Chcemy, by był on dobrze skomunikowanypodkreślała Anna Hetman, prezydent miasta Jastrzębia-Zdroju.

Jednak do realizacji tego zadania konieczne są środki finansowe pochodzące z budżetu państwa, a te są w gestii rządu. Konieczne będzie także opracowanie studium wykonalności przedsięwzięcia. Prace nad nim mogą potrwać około 3 lat.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Potrzeba 3 mln zł na początek, aby odbudować kolej Potrzeba 3 mln zł na początek, aby odbudować kolej

Oni powalczą o kolej dla Jastrzębia Oni powalczą o kolej dla Jastrzębia

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (39)
maziizam18.03.2018 0:41

Kolej w Jastrzębiu ma sens jedynie jeśli odtworzy cie całą linie kolejową 159 i 170. Pociągi pasażerskie do Katowic z Cieszyna przetrasuje się przez Zebrzydowice - Jastrzębie - Pawłowice - Żory - Orzesze - Katowice i doda się ich tak żeby były w takcie 1-2 godzinnym.
A dodatkowo wydłuży się SKM Rybnik-Wodzisław w dwie strony od Rybnika do Żor, a od Wodzisławia do Jastrzębia, albo najlepiej zamknie w pierścień przez Pawłowice w takcie 20-30 minut.
Wtedy kolej będzie atrakcyjna czasowo i odciąży drogi, zarazem będzie wygodniejsza niż MZK, PKS Drabusy i busy.
Dodatkowo taka siatka połączeń plus weekendowe i wakacyjne do np do Wisły zachęci ludzi do korzystania z niej szczególnie, że co ogłaszany jest smog kierowcy korzystają z pociągów Kolei Śląskich za darmo.

Jas23.02.2018 18:08

PKP wlasnie przyjmuje wnioski podroznych do przyszlego rozkladu jazdy. Gyby kiladziesiat tysiecy mieszkancow zawioskowalo o polaczenie Jastrzebia zKatowicami, to PKP zalatwiloby dofinansowanie.

łowcaktetynów23.02.2018 12:34

Radio coś tam@, nie powinieneś prowadzić dyskusji z ludźmi, co przewyższają cię o kilka klas-poziomów pod względem , zarówno inteligencji, jak i wykształcenia. Po prostu natura nie obdarzyła cię w nic pożytecznego. Demokracja ma to do siebie, że pozwala idiotom, być idiotami.

Radio Teheran23.02.2018 12:32

Jest na YT konferencja prasowa.
Dramat. "Wiele instytucji", "rozne instytucje".
By byc wiarygodnym, nalezy przedstawiac czytelny komunikat, wypowiadac sie zwiezle i poprawnie.
Butelki wodki bym od takich ludzi jak Pani Prezydent i Pan Foksowicz nie kupil.
Jak ktos mowi i bladzi oczami i sie jaka, to oznaka nieuctwa, stresu lub proby oszustwa.

https://www.youtube.com/watch?v=J8aN2dIKRzg 

Radio Teheran23.02.2018 8:39

"Z tego co słyszałem, to tory mają iść wzdłuż ul.Podchalańskiej, aż do ul Granicznej i Cichej"

A ja slyszalem, ze pociag ma parkowac pod UM (odplatnie, elektryczny, ale powyzej 12 ton DMC).

...anton23.02.2018 7:56

Jeżeli przywrócono klej w Lubinie, to dlaczego nie w Jastrzebiu. Jestesmy dużo większym miastem.

Gość23.02.2018 2:30

Wybory powinny być co rok

Pokaż wszystkie opinie (39)