Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
6 marca 2018

"Stop Smog". Nie dla Jastrzębia

"Stop Smog". Nie dla Jastrzębia
fot. pixabay

Rząd ogłosił program walki ze smogiem. Obejmuje 22 miasta. Niestety, wśród nich nie znalazło się Jastrzębie. Nasi sąsiedzi z Wodzisławia Śląskiego czy Żor mieli więcej szczęścia - zostali zakwalifikowani do programu.

Na uruchomienie rządowego programu „Stop Smog” z pewnością miał znaczenie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że Polska złamała w latach 2007-2015 dyrektywy unijne, o jakości powietrza.

Program „Stop Smog”, który będzie realizowany w 22 miastach zakłada termomodernizację domów jednorodzinnych, wymianę pieców starej generacji. Na ten cel przeznaczono 750 mln zł, które będą skierowane do uboższych mieszkańców.

 - Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste - mówił premier Mateusz Morawiecki, podczas inauguracji programu.

Niestety, Jastrzębie nie zostało ujęte w wykazie miast, które mają być objęte rządowym dofinansowaniem. Więcej szczęścia mieli nasi sąsiedzi - Żory i Wodzisław Śląski, których mieszkańcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie.

W związku z tym, że są miasta, które nie zostały ujęte w rządowym programie, a również borykają się z zanieczyszczonym powietrzem – podobnie jak Jastrzębie – powstał protest skierowany do premiera Morawieckiego. Jest to apel o taką modyfikację programu, aby uwzględnił takie miasta jak m.in. Kraków, Katowice, Rybnik, Zabrze, Bielsko-Biała, Tychy, Dabrowa Górnicza.

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Mamy tego dość! Trują nas codziennie!" "Mamy tego dość! Trują nas codziennie!"

Smog to nie tylko kominy. Również samochody Smog to nie tylko kominy. Również samochody

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (31)
zuza30.01.2019 18:50

mentalność mieszkańców nie tylko jastrzębia ale całego śląska jest przerażająca w podejściu do jakości powietrza. Ludzie siebie trują , swoje dzieci i wszystkich dookoła. Po co kupić nowy piec czy ocieplić stary dom jak za "barburkę" można kupić nowy telewizor lub wykupić wczasy za granicą po to by pochwalić się przed rodziną i znajomymi zdjęciami na facebook - u. Śmiesznie to wygląda jak panie szczególnie na święta pucują dom,okna prześcigają się w wystroju okien a kominem puszczają taki syf... dla otrzeźwienia polecam każdemu wycieczkę do szpitala lub cmentarz i popatrzenie na tablice nagrobne tu umierają ludzie jeszcze w sile wieku 50 , 60 latkowie. Na co ... na nowotwory i zawały . Oddychając takim powietrzem należy mieć na uwadze że nasze płuca nie są wstanie przerobić tego syfu (z węgla, flotu czy mułu) idzie to do krwioobiegu , wszystkich naszych tkanek, osadza się to na nich jak smoła gromadzi się to latam,i a potem przy byle kontroli lekarskie diagnoza rak,astma ... . Najlepsze jest powiedzenie zawsze tak było.... Odpowiedź prosta trzeba było zostać w jaskini... najlepsze nie ma się o co martwić bo w Rybniku jest gorzej......lub to że muł i flot był lepszy ..... poziom wiedzy masakra

flet07.03.2018 21:20

Jastrzębie to większość bloki. Ile jest tych prywatnych domów w sołectwach? Porównajcie ile jest bloków i prywatnych domów w Żorach, Wodzisławiu czy Rybniku. Ponadto o środki zewnętrzne należało się starać,
a nie czekać aż sami dadzą. Polacy też czekali na cud obiecany przez PO, np. "zieloną wyspę".

do Gość 11:4007.03.2018 18:18

To całkiem prawdopodobne. Tyle już było przekrętów na Śląsku, że i taki jest możliwy. Czy jest jakieś prawo, który wymusza nakaz śledztwa gdy sprzedaje się węgiel, które tworzy trujący smog? Czy może prokuratura czeka na doniesienie i wtedy nakaże policji działanie?

Gość07.03.2018 11:40

Do: do Adam

Nie ukraiński ja mam węgiel wprost z jednej z rybnickich kopalń i to samo. Ktoś kombinuje żeby zmusić wszystkich do drogich eko-piecy a potem zakazać ich że smrodzą i nakazać drogi gaz.

Kilka lat temu było głośno że nie będzie można kupić węgla wprost z kopalni tylko przez pośrednika. Czy aby to nie ten kierunek? Legalna mafia?

Gość 207.03.2018 11:28

Spotkanie u wojewody z Matusiakiem na czele na temat spraw związanych z Jastrzębiem Zdrój odbyło się tylko po to by znowu coś zablokować miastu. Stop Smog już wam nie wystarcza więc co jeszcze sprawi wam satysfakcję żeby uwalić miasto nie rządzone przez was ?

Do adam07.03.2018 10:42

Węgiel jest z Ukrainy. Jakość bardzo słaba. To sposób rządu aby móc zlikwidować nasze kopalnie.

Do wsiok07.03.2018 10:41

Za celowe skłócanie mieszkańców można stanąć przed sądem. Zwłaszcza, że to nie jest głupota tylko celowe działanie. Jak się nazywasz "wsioku"? Chcesz aby podać twoje nazwisko na banerach ?

Pokaż wszystkie opinie (31)