Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
29 marca 2018

Możliwy zakup dwóch kopalń przez JSW

Możliwy zakup dwóch kopalń przez JSW
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa jest zainteresowana złożami węgla znajdującymi się w obrębie kopalni Dębieńsko oraz w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. W tej sprawie prowadzone są rozmowy z australijską firmą Prairie Mining Limited.

Kopalnia Dębieńsko jest nieczynna i znajduje się na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny, jest bogata w zasoby węgla koksującego. Szacuje się, że wystarczy go nawet na 50 lat wydobycia. Wcześniej reaktywacją kopalni zainteresowani była firma czeska, jednak nic z tego nie wyszło. Teraz koncesja na złoża są w posiadaniu Australijczyków.

Jastrzębska Spółka Węglowa nie zaprzecza, że nawiązała współpracę z firmą Prairie Mining Limited na temat projektów węglowych. Prairie ma udostępnić informacje dotyczące projektu wydobycia węgla koksowego w ramach udzielonej w 2008 r. koncesji Debieńsko-1, aby umożliwić JSW przeprowadzenie oceny wykonalności i warunków ekonomicznych tego projektu, z uwzględnieniem czynników takich jak m.in.: etap jego rozwoju, warunki koncesji wydobywczej, pozwolenia środowiskowe i umowa o ustanowieniu użytkowania górniczego.

Jastrzębska Spółka Węglowa zainteresowana jest również innym złożem znajdującym się w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Jastrzębska przeprowadzi ocenę tzw. wykonalności i warunków ekonomicznych. Inżynierowie z JSW zbadają parametry znajdującego się w tym złożu węgla - parametry fizykochemiczne, w szczególności parametry koksownicze, a także warunki uzyskania koncesji na wydobycie.

Na razie nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie ewentualnego zakupu nowych złóż. Jednak przeprowadzenie ich zakupu wymaga oficjalnego nawiązania współpracy i wymiany informacji pomiędzy JSW i  Prairie Mining Limited, co właśnie ma miejsce.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (38)
Przerobka02.04.2018 22:28

Brawo!!!! Powtórka z rozrywki!! Upadłość zbliża się jak za czasów zagorowskiego!!!!

nik02.04.2018 7:36

Jakoś nikt nie pamięta gdzie kasa z prywatyzacji, jakies 5mld

Quniu 31.03.2018 9:29

PiSowskiego zarządzania w stylu PRL ciąg dalszy , najpierw zamykać kopalnie, teraz kupować kop......debilida trwa...i tylko misiewcze żrą z koryta, mawet z gwoździami.

ZZJG31.03.2018 9:15

Niech Krupiński kupują

gieksa30.03.2018 13:44

Do Dębieńska jest blisko i ze Szczygłowic i z Budryka śmiało można rozszerzyć i podzielić to między te dwie kopalnie... tym bardziej że złoża na Dębieńsku są bardziej opłacalne niż na dwóch wymienionych kopalniach... Jedno mnie irytuje co za pajac kazał zamknąć kopalnie z takimi złożami...

myślący30.03.2018 7:11

Paranoja jakaś!!! Polska spółka kupuje złoża polskiego węgla od Australijczyków!!! Kto jest za to odpowiedzialny i dlaczego jeszcze jest na wolności?! W tym kraju nigdy nie będzie doborze! Jak szabrowali w PRL tak i po okrągłostołowej magdalence kradną dalej a naród śpi i cieszy się z ochłapów typu 500+???? Przy odpowiednim zarządzaniu tym krajem obywatele RP powinni być najlepiej zarabiającym społeczeństwem Europy! No ale Polak tylko biadolić potrafi, nienawidzić sąsiada bo ten ma ciut lepsze ,,auto" i rozprawiać o wyższości PiSu nad PO czy tam jakimś innym paszkwilem.

patrzcie na ręce30.03.2018 0:36

a może to biznes jak z "Diamentem"?

Pokaż wszystkie opinie (38)