Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
27 kwietnia 2018

Dołożyli 2 mln zł do budowy mieszkań. Dwa ostatnie lokale wolne

Dołożyli 2 mln zł do budowy mieszkań. Dwa ostatnie lokale wolne
fot. TBS Daszek

2 mln zł - tyle było dodatkowo potrzebne, aby móc wybudować blok mieszkalny w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Daszek”.  I właśnie ta sprawa była najgorętszym punktem obrad czwartkowej sesji Rady Miasta.

Dotychczas żaden z trzech przetargów, które zostały ogłoszone na budowę bloku przez TBS „Daszek” nie zakończył się sukcesem. Powód jest prozaiczny - każda z ofert opiewała na wyższą kwotę, niż TBS mógł zaoferować wykonawcom. Wiąże się to ze wzrostem cen i usług na rynku budowlanym.  Prezydent Anna Hetman zaproponowała dołożenie do tej inwestycji kwoty 2 mln zł i radni, nie bez wątpliwości, przegłosowali ten wniosek. W sumie koszt budowy bloku to prawie 10 mln zł. Lokatorzy będa mogli wprowadzać się do mieszkań wiosną 2019 roku. Są jeszcze ostatnie dwa wolne mieszkania dwupoziomowe, ok. 60 m kw. 

Radni z Klubu Prawo i Sprawiedliwość do końca wahali się jak zagłosować w tej sprawie. Argumentowali, że mieszkania z TBS nie są dla ludzi najuboższych, tylko majętnych. Zastanawiano się również, czy nie należałoby bardziej wesprzeć budownictwa socjalnego lub komunalnego. Ostatecznie jednak większość Rady Miasta zgodziła się na przeznaczenie dodatkowych 2 mln zł na budowę bloku.

Budynek, który będzie mieścił się w dzielnicy Zdrój, ma mieć 27 mieszkań, ich powierzchnia waha się od 50 do 80 metrów kwadratowych. Lokatorzy mogą wybierać pomiędzy lokalami posiadającymi 2-4 pokoje. Dziewięć mieszkań to lokale dwupoziomowe, będą się mieścić na ostatnim III piętrze. Lokale zostaną oddane nowym najemcom w stanie „pod klucz”, czyli w pełni gotowe do zamieszkania. W pokojach na podłogach będą panele, podłogi w przedpokojach, kuchni i łazienkach zostaną wyłożone płytkami ceramicznymi. Ściany pokoi będą pomalowane na biało, kuchnie i łazienki - wykończone płytkami ceramicznymi. Każdy lokal otrzyma niezależne ogrzewanie gazowe, kuchenkę gazową z piekarnikiem oraz tak zwany biały montaż to jest umywalki, wanny lub kabiny prysznicowe, zlewozmywak w kuchni. Co istotne wszystkie kuchnie w bloku są przestrzenne z oknem. Mieszkania wyposażone będą również w kompletną infrastrukturę teletechniczną. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zbudują nowe mieszkania czynszowe? Zbudują nowe mieszkania czynszowe?

Nowy blok w Zdroju: pierwsze piętro gotowe Nowy blok w Zdroju: pierwsze piętro gotowe

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (43)
Jan Walczak30.04.2018 17:17

W Żorach pełną parą idzie projekt budowy tysiąca, T-Y-S-I-Ą-C-A czynszowych mieszkań komunalnych, dzięki którym młodzi ludzi(inie tylko) będą mogli mieć swój własny, pierwszy kąt do zamieszkania, bez potrzeby wykładania na start KILKUDZIESIĘCIU TYSIĘCY ZŁOTYCH żywej gotówki, tak jak to ma miejsce w przypadku TBSów.

Można?

Katia30.04.2018 12:01

Dopłacanie dużych pieniędzy przez miasto do czegoś co zupełnie kłoci się ze sobą od samego początku.Wystarczy poczytać regulamin przyznawania mieszkań i zasady jakimi kieruje się Tbs.Daszek żeby je przyznać niema nic wspólnego w zderzeniu z rzeczywistoscia ponieważ nie stać byle Kowalskiego utrzymać takie mieszkanie.Partycypowanie w kosztach budowy przez samego najemcę to tez temat dyskusyjny.Reasumujac ;miasto nie dopłaca ubogim ale zarządowi tej spółki .Nikt ubogi mieszkać tam nie będzie bo na start musi być partycypantem w kosztach budowy a to suma nie mała a później po otrzymaniu po 2 latach najszybciej mieszkania zaczynamy płacic ogromny czynsz za lokal który wynajmujemy ze by było jasne i nigdy nie będzie naszą własnoscią.

gość30.04.2018 10:52

Za około 10 milionów zł to można wybudować ze 27 luksusowych domów a nie 27. mieszkań w bloku. Gdzie sens gdzie logika?

do godz. 9.6030.04.2018 6:31

Tu o wysokości czynszu nawet nie pisze. Na sesji rady miasta była mowa, że 20 zł za metr2. Myśl logicznie!!!

Do balon29.04.2018 9:50

Czytaj ze zrozumieniem. 20zł to czynsz w Żorach. W Jastrzębiu w TBS to ok 12.

balon29.04.2018 6:57

W programie rządowym "mieszkanie plus" dostają gotowe do zamieszkania i płacą 11 zł za metr kwadratowy. Tu 20 zł bo trzeba opłacić nieszczęsny zarząd i radę nadzorczą Daszka. Zlikwidować ten dziwny twór!!!!

Do Adam28.04.2018 13:54

Pytałem się o mieszkanie. Super oferta mieszkanie czynszowe w stanie deweloperskim czynsz 20 za m

Pokaż wszystkie opinie (43)