Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
5 maja 2018

Tąpnięcie w kopalni Zofiówka. Trwa akcja ratunkowa

  • Tąpnięcie w kopalni Zofiówka. Trwa akcja ratunkowa
  • Tąpnięcie w kopalni Zofiówka. Trwa akcja ratunkowa
  • Tąpnięcie w kopalni Zofiówka. Trwa akcja ratunkowa
Więcej zdjęć:
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W sobotę przed godziną 11:00 miało miejsce tąpnięcie w kopalni Zofiówka. Nie było kontaktu z siedmioma górnikami. Z trzema już udało się skontaktować.

Wyższy Urząd Górniczy potwierdził, że do wstrząstu doszło na głębokości około 900 metrów w obszarze H. Wstrząs miał około 4 stopnie w skali Richtera. Na miejscu wstrząsu pracowało 11 osób, cztery z nich zostały ewakuowane. W chwili tąpnięcia pod ziemią trwały prace związane z drążeniem chodnika. Łącznie pod ziemią było w tym momencie 250 osób.

Nadal trwa akcja ratunkowa, w której bierze udział 12 zastępów ratowników. Wiadomo, że ratownicy już zeszli na dół. Udało się nawiązać kontakt z dwoma górnikami. Zostali wyniesieni na powierzchnie i przetransportowani do jastrzębskiego szpitala. Ich stan jest stabilny. Późnym wieczorem udało się nawiązać kontakt z kolejnym górnikiem. 

Trzeci górnik jest przygnieciony elementami obudowy. Ratownicy ściągają ciężki sprzęt. Z mężczyzną jak i pozostałymi górnikami nie ma kontaktu. 

Rzecznik JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer potwierdziła, że ratownicy początkowo mieli problem z dotarciem do odciętych górników, ze względu na duże stężenie metanu. Stężenie metanu sięgało nawet 58%.

Jednocześnie trwają oględziny budynków znajdujacych się w pobliżu kopalni. Największe szkody mogą wystąpić w znajdujących się w okolicy kopalni blokach i domach, ale mieszkańcy z całego miasta zgłaszają, że tąpnięcie było odczuwalne również u nich. Tak było m.in. na ulicy Turystycznej, Maruszarzówny czy na Przyjaźni. Jak powiedziała będąca na miejscu prezydent miasta Anna Hetman, budynki mimo niewielkich szkód i pęknięć są w pełni sprawne i nie zagrażają nikomu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicza wypłata zostanie znacznie obniżona? Górnicza wypłata zostanie znacznie obniżona?

JSW: Strata za pierwszy kwartał  to 200 mln zł JSW: Strata za pierwszy kwartał to 200 mln zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (106)
Baltazar06.05.2018 18:08

Tak długie obiekty jak np. bloki mieszkalne są specjalnie podzielone dylatacjamo aby poszczególne elementy delikatnie się przemieszczały między sobą, inaczej by się rozwaliły lub przynajmniej mocno popękały.

Bob06.05.2018 16:55

do turystyczna1

Siłą sugestii coś może i minimalnie widać, pytanie czy tak nie było już wcześniej, bo między innymi klatkami też nie jest idealnie równo.

Hmmm 06.05.2018 13:39

Bastek a można się cofnąć do przodu?

turystyczna106.05.2018 13:04

Poważnie Bob? :)
straż pożarna podjeżdża po raz drugi do tego bloku.klatki, różnicę widać z daleka wystarczy się tylko przypatrzeć uważnie że cała linia - juz nie jest linią prostą bloku.

Bastek0006.05.2018 12:39

do Bob z dnia 6 05 2018 roku o godz 10:49

Jest delikatny prześwit na ok 2 do 3 milimetry wygląda to tak jak by blok trochę cofnoł się do tyłu

Mari06.05.2018 11:29

Do ona !! Widocznie nie obchodzi Cie los gornikow !! A ty jak nie musisz sie modlic za jakiego kolwiek gornika to chwala dla Cb i nie czytaj wogole artykolow !! I reszte komentarza zostawie dla siebie bo nie bd sie znirzac do Twojego poziomu pozdrowka !!

Bob06.05.2018 10:49

Nie widać żadnego "uskoku" między Turystyczną 15 a 17.

do Leszek06.05.2018 8:49

Pani prezydent to akurat była na miejscu jako jedna z pierwszych... Wiem bo byłem na miejscu

Leszek06.05.2018 8:28

Pan pani prezydent to chyba wyjechała na majówkę albo sprawdza co dzieje na OWN i innych inwestycjach wyborczych.
Nie ma czasu na pierdoły.

Ratownik06.05.2018 8:20

Morawieckiego teraz powinni za szmaty i na dol go tam zaciagnac.a nie do szpitala na pogaduszki ******* krawaciarze

Pokaż wszystkie opinie (106)