Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
5 maja 2018

Tąpnięcie w kopalni Zofiówka. Trwa akcja ratunkowa

  • Tąpnięcie w kopalni Zofiówka. Trwa akcja ratunkowa
  • Tąpnięcie w kopalni Zofiówka. Trwa akcja ratunkowa
  • Tąpnięcie w kopalni Zofiówka. Trwa akcja ratunkowa
Więcej zdjęć:
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W sobotę przed godziną 11:00 miało miejsce tąpnięcie w kopalni Zofiówka. Nie było kontaktu z siedmioma górnikami. Z trzema już udało się skontaktować.

Wyższy Urząd Górniczy potwierdził, że do wstrząstu doszło na głębokości około 900 metrów w obszarze H. Wstrząs miał około 4 stopnie w skali Richtera. Na miejscu wstrząsu pracowało 11 osób, cztery z nich zostały ewakuowane. W chwili tąpnięcia pod ziemią trwały prace związane z drążeniem chodnika. Łącznie pod ziemią było w tym momencie 250 osób.

Nadal trwa akcja ratunkowa, w której bierze udział 12 zastępów ratowników. Wiadomo, że ratownicy już zeszli na dół. Udało się nawiązać kontakt z dwoma górnikami. Zostali wyniesieni na powierzchnie i przetransportowani do jastrzębskiego szpitala. Ich stan jest stabilny. Późnym wieczorem udało się nawiązać kontakt z kolejnym górnikiem. 

Trzeci górnik jest przygnieciony elementami obudowy. Ratownicy ściągają ciężki sprzęt. Z mężczyzną jak i pozostałymi górnikami nie ma kontaktu. 

Rzecznik JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer potwierdziła, że ratownicy początkowo mieli problem z dotarciem do odciętych górników, ze względu na duże stężenie metanu. Stężenie metanu sięgało nawet 58%.

Jednocześnie trwają oględziny budynków znajdujacych się w pobliżu kopalni. Największe szkody mogą wystąpić w znajdujących się w okolicy kopalni blokach i domach, ale mieszkańcy z całego miasta zgłaszają, że tąpnięcie było odczuwalne również u nich. Tak było m.in. na ulicy Turystycznej, Maruszarzówny czy na Przyjaźni. Jak powiedziała będąca na miejscu prezydent miasta Anna Hetman, budynki mimo niewielkich szkód i pęknięć są w pełni sprawne i nie zagrażają nikomu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

JSW przyjazna pracownikom JSW przyjazna pracownikom

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (106)
Baltazar06.05.2018 18:08

Tak długie obiekty jak np. bloki mieszkalne są specjalnie podzielone dylatacjamo aby poszczególne elementy delikatnie się przemieszczały między sobą, inaczej by się rozwaliły lub przynajmniej mocno popękały.

Bob06.05.2018 16:55

do turystyczna1

Siłą sugestii coś może i minimalnie widać, pytanie czy tak nie było już wcześniej, bo między innymi klatkami też nie jest idealnie równo.

Hmmm 06.05.2018 13:39

Bastek a można się cofnąć do przodu?

turystyczna106.05.2018 13:04

Poważnie Bob? :)
straż pożarna podjeżdża po raz drugi do tego bloku.klatki, różnicę widać z daleka wystarczy się tylko przypatrzeć uważnie że cała linia - juz nie jest linią prostą bloku.

Bastek0006.05.2018 12:39

do Bob z dnia 6 05 2018 roku o godz 10:49

Jest delikatny prześwit na ok 2 do 3 milimetry wygląda to tak jak by blok trochę cofnoł się do tyłu

Mari06.05.2018 11:29

Do ona !! Widocznie nie obchodzi Cie los gornikow !! A ty jak nie musisz sie modlic za jakiego kolwiek gornika to chwala dla Cb i nie czytaj wogole artykolow !! I reszte komentarza zostawie dla siebie bo nie bd sie znirzac do Twojego poziomu pozdrowka !!

Bob06.05.2018 10:49

Nie widać żadnego "uskoku" między Turystyczną 15 a 17.

Pokaż wszystkie opinie (106)