Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 2°
7 czerwca 2018

JSW:Organizacje związkowe i zarząd podpisały porozumienie

JSW:Organizacje związkowe i zarząd podpisały porozumienie
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Zarządu JSW podpisali porozumienie regulujące zasady wypłaty dodatkowej odprawy pośmiertnej dla członków rodzin pracowników Spółki. 

Pod dokumentem widnieją podpisy prezesa Zarządu JSW Daniela Ozona, wiceprezes Spółki do spraw handlu pani Jolanty Gruszki, wiceprezesa JSW ds. pracy i polityki społecznej Artura Wojtkowa oraz związkowców: Sławomira Kozłowskiego (NSZZ "Solidarność" JSW SA), Marka Płocharskiego (ZZ "Kadra" Pracowników JSW SA) i Pawła Kołodzieja (Federacja ZZ Górników JSW SA).

Ujednolicenia zasad realizacji świadczenia dokonano, odwołując się do artykułu 183c Kodeksu pracy - w celu zapewnienia równego traktowania pracowników.

Na mocy porozumienia od 1 maja 2018 roku członkom rodziny pracownika JSW zmarłego w czasie świadczenia pracy lub w następstwie choroby zawodowej przysługuje dodatkowa odprawa pośmiertna równa 15-krotnemu miesięcznemu wynagrodzeniu z ostatniego pełnego miesiąca, niezależnie od odprawy pośmiertnej przewidzianej Kodeksem pracy.

Uprawnionym do otrzymania odprawy jest przede wszystkim małżonek zmarłego pracownika, a ponadto dzieci oraz inni członkowie rodziny spełniający warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Jeśli takich osób brak, uprawnionymi zostają rodzice, osoby przysposobione, macocha i ojczym. Kiedy takich osób również nie ma, prawo przechodzi na rodzeństwo i osobę pozostającą w trwałym związku pozamałżeńskim, o ile zostało ustalone wyrokiem lub ugodą sądową prawo do alimentów ze strony pracownika, jeżeli przyczyniał się on w znacznym stopniu do ich utrzymania albo w dniu śmierci pracownika prowadzili z nim wspólne gospodarstwo domowe.

Pieniądze będą dzielone równo pomiędzy wszystkich uprawnionych (jeśli po zmarłym pracowniku pozostanie tylko jeden uprawniony, będzie mu przysługiwała odprawa w pełnej wysokości).

Ponadto uzgodniono, że w razie wypadku przy pracy powodującego śmierć pracownika lub jego trwałą niezdolność do pracy, zakład - na żądanie poszkodowanego pracownika lub uprawnionych członków rodziny - zobowiązany jest wypłacić zaliczkowo, po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, takiej kwoty miesięcznie, jaką pracownik lub pozostali po nim członkowie rodziny otrzymywaliby jako rentę z ubezpieczenia społecznego, do czasu przyznania tej renty.

Ostatni merytoryczny punkt porozumienia zobowiązuje zakład pracy do poniesienia bezpośrednich kosztów pogrzebu pracownika zmarłego w następstwie wypadku - bez względu na inne świadczenia przysługujące rodzinie.

- Do tej pory wysokość świadczenia w różnych zakładach JSW była różna. Dzięki negocjacjom i zawartemu porozumieniu udało nam się tę kwestię uregulować i zasady wypłaty dodatkowych odpraw pośmiertnych ujednolicić. Warto podkreślić, że porozumienie wyrównuje wysokość odpraw do poziomu z kopalni, gdzie były one najwyższe. Wcześniej stanowiły przeważnie 12-krotność miesięcznego wynagrodzenia, teraz będą wynosić 15-krotność wypłaty z ostatniego pełnego miesiąca - wyjaśnia wiceprzewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" JSW SA Roman Brudziński.

Źródło: Solidarność Górnicza

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
RE "do Górników dziś 12:54"19.06.2018 12:23

Właśnie o tym piszę bo takich ludzi jak "pani w biedronce" jest przeważająca większość i tylko Ci zarabiający kokosy zawyżają średnią krajową, a ilu ludzi żyje z miesiąca na miesiąc ? Fajnie że znasz wielu ludzi pracujących za godne pieniądze, ale rozejrzyj się dookoła i nie udawaj że nie widzisz sytuacji

goodnews07.06.2018 16:05

Dobra nowina, dobra robota

Gość07.06.2018 15:24

Skarbówka pyknie z tego 40%.

do Górników Dziś o 12:5407.06.2018 15:00

No to wychodzi że mało wiesz i oprócz biedronki nigdzie nie byłeś a rozmawiałeś w życiu tylko z dziećmi z piaskowni oraz Panią w biedronce wykładająca towar.
Zapytaj kogokolwiek ale rzetelnego z normalnej firmy produkcyjnej czy sieci sklepów np. z Żor i zobaczysz jaki mają fundusz socjalny i inne przywileje. I nie mówimy tu o firmie przysłowiowego "pana Henia" co ma zatrudnionych 5 osób i jeszcze by chciał żeby mu płacili że mogą u niego robić.

kamila07.06.2018 13:39

Brawo JSW, Brawo, związki, brawo brać górnicza

GW07.06.2018 13:36

Ciekawe jak wygląda porównanie kosztów utrzymania ponad 120 związków zawodowych vs koszty związane z zmarłymi pracownikami w miejscu pracy...

xxx07.06.2018 13:17

Związki mogą świętować sukces

Pokaż wszystkie opinie (13)