Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
Michał Woś
22 stycznia 2019

JSW: Haracze za dobrze płatne stanowiska?

JSW: Haracze za dobrze płatne stanowiska?
fot. shutterstock

Działacze ze Związku Zawodowego „Jedność” zarzucają innym związkowcom, że pobierają haracz od pracowników w zamian za przydzielenie im dobrze płatnych stanowisk w kopalniach spółki.  W tej sprawie napisali list do ministra energii.

Według związkowców z „Jedności” w JSW "kilkunastu wycwanionych związkowców stworzyło sobie niewyczerpalne źródło finansowania i niewyczerpalne źródło administrowania, wbrew prawu przy biernej postawie zarządu spółki, kosztem pracowników i samej spółki". 

Chodzi o sposób zatrudniania nowych pracowników w JSW, którzy przechodzili do niej ze spółki Szkolenie i Górnictwo. Według „Jedności” po objęciu władzy przez obecny zarząd JSW w czerwcu 2017 r. rozpoczął działanie ,,cichy związkowy układ zamknięty”. 

- Najpierw podpisano porozumienie, że pracownicy spółki SIG będą sukcesywnie przenoszeni do JSW S.A. co było słuszne i domagali się tego wszyscy, bowiem różnica w wynagradzaniu była rażąco dyskryminująca. Wkrótce jednak okazało się, że cichy związkowy układ zamknięty wypracował zakulisowe mechanizmy, w wyniku których na listach osób przenoszonych ze spółki córki do JSW S.A. znajdować się mogły wyłącznie osoby, które podpisały deklarację członkostwa w związkach zawodowych tworzących układ - przekonuje FZZ Jedność.  

Według „Jedności”, pracownicy SIG mieli wybór, albo nie płacić haraczu w postaci związkowych składek członkowskich i nie znaleźć się na liście do przejęcia do JSW S.A. i dalej pracować w SIG albo podpisać związkową deklaracje członkowską, znaleźć się na liście do przejęcia do JSW S.A. i płacić tym samym corocznie składki członkowskie w wysokości kilkuset złotych, równolegle otrzymywać wynagrodzenie z JSW S.A. o kilkanaście tysięcy wyższe w skali roku. 

Działacze związkowi pod adresem, których kierowane są te zarzuty twierdzą, że są to „odgrzewane kotlety”, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.


 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przełom w Jastrzębskiej Spółce Węglowej Przełom w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Demonstracja przeciwko prześladowaniom w JSW Demonstracja przeciwko prześladowaniom w JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (38)
inzynier BOLEK26.01.2019 8:14

znów robią dym w spółce te nieroby... JEDNOSC

Prawda26.01.2019 1:35

Górnicy są oszukiwani i wykorzystywani przez wszystkich. Najbardziej przez reprezentatywne.

emeryt25.01.2019 22:46

a może by tak jeszcze powstał jakiś nowy związek w JSW bo ta jedność jest jakaś byle jaka

Do Do Stach24.01.2019 22:31

Tylko Jedność Ryby i Jedność ta co werbuje na szkoleniach to 2 różne twory związkowe.
Zresztą ta druga jedność to też obibok z szybowego założył i szuka dziury w całym żeby nic nie robić i mieć wtyki. A tych mu brakuje i pisze donosy.

KWK Z24.01.2019 21:53

Gościu pomyliles zwiazki jedność a jedność to całkiem inne związki tam ryba 10 lat na bani był i poszedl do srk a ten adam to byl ka..... to go pogonili

Do Stach24.01.2019 15:41

Pamiętam jak na Zofiówce go tworzyli. Zakładało go 3 elektryków wtedy z oddziału ME1 wywalonych z Solidarności. Jeździli po domach w weekend i zbierali podpisy od przyszłych członków a swoich obecnych kolegów kolegów. Ryba, Kapucha i Biały. Banda kombinatorów. W pewnym momencie mieli mądrzejszego przewodniczącego Adama to ich lekko ustabilizował ale szybko go pogonili. I połowy Ryby trwały aż do końca . Tzn do ucieczki w kamasze SRK załatwione typowo pod związkowe menty.

Stach24.01.2019 14:15

Co wy ludzie piszecie za bzdury ,a czy ktokolwiek z was zadał sobie pytanie skąd i w jaki sposób powstał Z.Z.Jedność? To są ludzie którzy nie załapali się do koryta w poprzednich związkach do jakich należeli a teraz taka wielka aktywnośc to jest po prostu smieszne ,na szkoleniu na Zofiówce najpierw był ktoś od nich a potem dopiero szkolenie się zaczynało ,parodia westernu moi drodzy ,nie dajmy się zwariować jak oni już zwariowali,pozdrawiam

Pokaż wszystkie opinie (38)