Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°14°
5 lutego 2019

"Do 2035 zamknąć wszystkie kopalnie"

"Do 2035 zamknąć wszystkie kopalnie"
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Głośnym echem na Śląsku odbiły się słowa Roberta Biedronia, lidera ugrupowania Wiosna - zamiar zamknięcia wszystkich kopalni wydobywających węgiel, do roku 2035.

Wacław Czerkawski,  przewodniczący Rady OPZZ województwa śląskiego, zabrał głos w kwestii planów likwidacji kopalń.

-  To hasło likwidacji kopalń do 2035 roku świadczy o nieznajomości tematu górnictwa i energetyki. Pewnie chodziło o walkę ze smogiem, która przez dużą część ekologów postrzegana jest poprzez pryzmat walki z węglem właśnie. 

Już nie chodzi nawet o bezsens takich działań, które akurat w walce ze smogiem wcale nie pomogą, bo to jest temat bardziej złożony. Natomiast biorąc pod uwagę miejsca pracy w kopalniach i w otoczeniu górnictwa - jest to temat o dużej wrażliwości społecznej - mówił portalowi wnp.pl Wacław Czerkawski.

Przewodniczący podkreśla, że chodzi o około 80 tysięcy miejsc pracy w samych kopalniach węgla kamiennego i cztery razy tyle w ich otoczeniu. Do tego należy doliczyć rodziny górników oraz pracowników firm kooperujących z kopalniami i dostarczających tym kopalniom maszyny i urządzenia, a także inne wyroby oraz różne usługi.

Robert Biedroń wskazuje jednak na alternatywne miejsca pracy dla górników.

- Do 2035 roku zamkniemy wszystkie kopalnie węgla i będziemy mieli najczystsze powietrze w tej części Europy. Stworzymy także sektor odnawialnych źródeł energii, a w nim 200 tysięcy miejsc pracy dla górników oraz pracowników elektrowni - uzasadniał polityk.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Polub i udostępnij
Czytaj też

Członkowie Zarządu JSW zarobili w sumie 3,720 mln zł Członkowie Zarządu JSW zarobili w sumie 3,720 mln zł

Spada wydobycie węgla w polskich kopalniach Spada wydobycie węgla w polskich kopalniach

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (47)
Sagan08.02.2019 17:22

Jastrzębskie kopalnie nie wydobywają węgla energetycznego tylko wegiel koksowy, potrzebny do produkcji stali.
Kurtyna

DRAMAT07.02.2019 13:35

Nie ma w ogóle szans na zamknięcie kopalń,przecież Polska na węglu stoi !!!Biedroń powiedział że będzie świeższe powietrze jak zamknie kopalnie,a ja się pytam od kiedy kopalnie kopcą !!!! Zero pojęcia o górnictwie i gospodarce !!! ZERO !!!!!!!!!! Na Śląsk niema nawet po co przyjeżdżać !!!!

Hahaha07.02.2019 7:30

Pani prezydent hahaha..... Zostawię to bez komentarza i nawet tego biedronia bo to jest naprawdę .... Co ta pani prezydent zrobiła dla miasta nic!!!!! Jest większy burdel niż za poprzedniego prezydenta!!!! A Biedroń to niech się tego Słupska trzyma a nie łapy do Śląska wciska... Ludzie są ślepi i widzą co chcą lub są zaślepieni gadaniem polityków....

uśmiany06.02.2019 9:47

Biedroń to prosty człowiek jest .
Dla niego kopalnia wydobywa to czarne takie, co się tym w piecu pali i z tego się dymi... bez podziału czy to czarne to energetyczne czy koksujące.
Nic mnie tak nie przeraża jak głupek który dorwał się do władzy.
Abstrahując od jego nieznajomości tematu dotyczącą węgla, to deklarowanie otwarcie iż ON pozamyka wszystkie kopalnie w Polsce, jest politycznym podcięciem sobie żył. Jak się szybko nie poprawi w deklaracjach, to się wykrwawi.

Tylko pani prezydent nas wyzwoli!06.02.2019 9:22

Nie pan Biedroń, a Pani Hetman jest dla nas jedyną i słuszną drogą. Zmierzajmy wraz z nią w tę stronę! Miasto kwitnie. Wkrótce pojawią się nowi inwestorzy, darmowa komunikacja miejska i pasażerskie połączenia kolejowe. Tylko mieszkańcy słabej wiary podważają te obietnice. Zresztą to już nie obietnice, a działania!

Waliwal06.02.2019 7:35

Biedron po swoich zrealizowanych obietnicach w Słupsku może obiecywał nawet zamknięcie Tuska i Kaczyńskiskiego...

Jolasia z Podlasia06.02.2019 6:07

Pan Biedroń, przy całym szacunku dla jego osoby, pomimo jego kontrowersyjnych poglądów, trochę się zagalopował. Wystarczy zrobić porządek z ZZ na kopalniach, a nie od razu je zamykać. Tak, jak to zrobiła żelazna dama na wyspach. Kultywujemy bałwochwalstwo pokoleniowe. Dziś w radio mówili, że okrągły stół, jako mebel z 1989 roku, będzie wystawiony dla zwiedzających. Potem słydzę, że w Gdańsku jest jakieś Europejskie Centrum Solidarności. Komu to potrzebne? Z zarządem, prezesami i dyrektorami. To w Jastrzębiu-Zdroju zróbcie na terenie byłej kopalni Moszczenica Międzygalaktyczne Centrum Solidarności z większym rozmachem, a co?

Pokaż wszystkie opinie (47)