Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°11°
22 maja 2019

Po co nam Unia Europejska? Zaczęło się od... kanalizacji

Po co nam Unia Europejska? Zaczęło się od... kanalizacji
fot. UM Jastrzębie

Już w niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego. Warto w tym czasie postawić pytanie: Po co nam Unia Europejska?  Co konkretnego wynika z tego, że Polska piętnaście lat temu została jej członkiem. Mówiąc wprost, co z tego mamy, my wszyscy i nasze miasto - Jastrzębie-Zdrój.

Chyba każdy mieszkaniec wie, że Unia Europejska dofinansowała w naszym mieście wiele inwestycji. Pewnie bez tych środków trudno byłoby je zrealizować. Na inne czekałoby się latami. Nie sposób wymienić każdą z nich, ale można pokusić się o listę tych, które rzucają się w oczy, są potrzebne i mieszkańcy chętnie z nich korzystają.

Budowa kanalizacji. Nie każdy może pamiętać, ale już w grudniu 2004 roku Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji otrzymał kwotę 28 470 tys. euro, co stanowiło aż 84 proc. kosztów kwalifikowanych, na budowę kanalizacji w trzech gminach Jastrzębie-Zdrój, Mszana i Godów. Było to rekord, jeśli chodzi o wysokość dotacji ze środków unijnych, jaką udało się wówczas uzyskać w Polsce. Można powiedzieć, że wykorzystanie środków unijnych w naszym mieście zaczęło się do rur, czy raczej wymiany kanalizacji.

Obwodnica miasta. Inną poważną inwestycją była budowa obwodnicy miasta, czyli drogi głównej południowej. To zadanie było realizowane w dwóch etapach. Pierwszy obejmował odcinek od ul. Pszczyńskiej, do ul. Rybnickiej (rejon ulicy Stodoły). Koszt tych prac to ok. 61 mln zł, środki europejskie - 48 mln zł. Drugi etap - od ulicy Rybnickiej w Jastrzębiu do ulicy Wodzisławskiej w Gminie Mszana, koszt: 131,5 mln zł, środki europejskie: ok. 89 mln zł.

Hala widowiskowo-sportowa. Któż dzisiaj pamięta, w jakim stanie była hala widowiskowo-sportowa? Nie mówiąc już o sporach, jakie w radzie miasta co rusz wybuchały o przebieg tej modernizacji. Dzisiaj mieszkańcy traktują nowoczesną halę, jako stały element jastrzębskiego pejzażu. Warto pamiętać, że modernizacja, a właściwie jej gruntowna przebudowa to suma ok. 49  mln zł. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel ok. 10 mln zł. Trudno powiedzieć, żeby była to nieznacząca kwota.

Fontanna solankowa i Park Zdrojowy. Z nowszych inwestycji można wymienić fontannę solankową w Parku Zdrojowym, która cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców. Wartość tego projektu to prawie 4 mln zł, środki europejskie - ok. 3 mln zł. Także sam Park Zdrojowy był rewitalizowany. W pierwszy etapie wyremontowano schody, chodniki, oświetlenie, a następnie nawierzchnię, wymieniono tzw. małą architekturę.  Zresztą także obecnie park przechodzi przeobrażenia na placu przed Domem Zdrojowym, o czym można przekonać się wybierając się na spacer.

Jar przy ul. Turystycznej. To jedna z tych inwestycji, które umożliwiają mieszkańcom ciekawe spędzenie wolnego czasu. Nie ma chyba nic gorszego niż tkwić pomiędzy blokami i się nudzić. W jarze wybudowano skatepark, plac zabaw dla dzieci, miasteczko ruchu drogowego. Nie zabrakło ławek. Całość kosztowała prawie 2 mln zł. Unia Europejska przeznaczyła na to - ok. 1,5 mln zł.

W drugim rozdaniu środków unijnych, a więc w latach 2014-2020 na wielu budynkach miejskich pojawiły się instalacje fotowoltaiczne, umożliwiające pozyskanie energii z promieniowania słonecznego, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów utrzymania obiektu oraz ochrony środowiska. Korzystają z tego szkoły, przedszkola, obiekty sportowe.

Łazienki III. W tym roku zacznie się modernizacja zabytkowego budynku Łazienek III w Parku Zdrojowym. Będzie on przeznaczony dla Miejskiego Ośrodka Kultury, poszerzy ofertę ciekawych zajęć i przedsięwzięć dla mieszkańców. Koszt tego zadania. to ok. 7,5 mln zł. Środku unijne - ok. 6,5 mln zł.

Budynek socjalny. Miasto ma już zagwarantowane pieniądze na przebudowę bloku socjalnego przy ulicy Gagarina. Zakłada się dobudowanie dwóch dodatkowych kondygnacji z przeznaczeniem na mieszkania. Powstanie 19 nowych lokali socjalnych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego powstanie nowy plac zabaw dla dzieci. Koszt tej inwestycji to 4,5 mln zł, środki unijne -  3,8 mln zł.

Są też i mniej spektakularne zadania wykonywane z udziałem środków unijnych, a które służą jastrzębianom, jak chociażby budowa parkingu i obwodnicy na osiedlu Staszica czy przebudowa boiska sportowego przy ul. Kościelnej.

Jak wynika z tego zestawienia dzięki środkom europejskim udało się zrealizować wiele inwestycji, dzięki którym nasze miasto przeobraża się na lepsze. Zmienia swój wizerunek. Czy zatem Unia Europejska to jakaś mglista, nieokreślona idea, z której niewiele wynika, jak chcą niektórzy? Może raczej organizacja umożliwiająca Europie stworzenie nowoczesnej i bezpiecznej przestrzeni dla jej mieszkańców? Warto wziąć udział w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego i zdecydować także o naszej przyszłości. To będą ważne wybory.  

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kobiety mogą dostać 20 tys. zł Kobiety mogą dostać 20 tys. zł

Łazienki III w Parku Zdrojowym zmieniają swój wygląd Łazienki III w Parku Zdrojowym zmieniają swój wygląd

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (76)
do Erich z G..nojkowic27.05.2019 19:41

Dlatego rozwozisz gnój a nie robisz co lepszego. Jesteś właściwym człowiekiem do tej roboty. Zapachem gnoju maskujesz zapach rozkładającego się swoje mózgu.

Erich Gołkowice25.05.2019 11:50

Wolę gnój ciepać na wózek niż zagłosować na beznadziejny buzek

Gość24.05.2019 19:10

Lepiej w d.... mieć czyraki, niż dać X przy Patryk Jaki

Siły postępowe 24.05.2019 13:34

Niedziela będzie nasza!

Lowerboj24.05.2019 11:57

Liczę, że oddacie na mnie w niedzielę swój głos? Już widzę minę co poniektórych, gdybym zdradził swoją toższamość już w tym momencie. Ale ok, podam kilka wskazówek. Numer listy, z której startuję jest podzielna przez 3, miejsce na liście mam parzyste, a suma obu cyfr jest iloczynem liczb pierwszych będących drugimi ;-)

Gość23.05.2019 20:59

Nie dajmy się zrobić w konia pisakom i innym - to wrogowie Unii, nie powinno dla nich być miejsca w Parlamencie Europejskim, raz że działają na naszą szkodę, dwa - że zadnego jezyka w gębie nie mają i nie znają. Wstyd i jeszcze raz wstyd!

Gość23.05.2019 13:37

Tak tu marudzą co niektórzy na kochaną rosije a najlepsze interesy z rosijanami robią makrela i makaron a jak pięknie rozgrywa to erdogan tańczą mu i putinek i trampek trzeba być elastycznym na wszystkich a nie tylko cedzić unia i unia a unia to nie cały świat .

Pokaż wszystkie opinie (76)