Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-1°
15 lipca 2019

Dlaczego przerwano remont szkoły?

Dlaczego przerwano remont szkoły?
fot. UM Jastrzębie

Ostatnio szkolnictwo specjalne stało się gorącym tematem w naszym mieście. Podczas jednej z sesji Rady Miasta zarzucono prezydent Annie Hetman, że nie dba należycie o tę ważną sferę, a nawet ją zaniedbuje. Wskazano na długo ciągnący się remont Zespołu Szkół nr 9 oraz kolejną przeprowadzkę Przedszkola Specjalnego. Co jest powodem tego, że ten rodzaj szkolnictwa boryka się z problemami i w jaki sposób miasto widzi sposób ich rozwiązania?

ZS nr 9 i przerwany remont

Remont Zespołu Szkół nr 9 napotkał trudności. Każdy mieszkaniec przejeżdżając ul. 11 Listopada widzi wstrzymane prace budowlane w tej szkole – niekompletne, rozkopane wejście główne. Magistrat planował modernizację tego budynku od przebudowy klatki schodowej i zainstalowania windy dla niepełnosprawnych. W dalszej kolejności miała być nowa sala gimnastyczna. Co się stało, że prace zostały wstrzymane?

- Podczas prac remontowych stwierdzono, że fundamenty budynku są w tak złym stanie, że nie można dalej przeprowadzać remontu. Gdybyśmy dalej ingerowali w ten budynek, prowadzili przebudowę, wówczas konstrukcja mogłaby się zawalić. W takim stanie technicznym szkoły nie da się nic więcej zrobić - mówi prezydent Anna Hetman.

Jak więc władze miasta widzą dalsze działanie tej placówki, skoro nie może dalej funkcjonować w dotychczasowej siedzibie?

- Niedługo zacznie się remont nieczynnej szkoły przy ul. Kaszubskiej 7. Jest on przeznaczony dla uczniów SP 17 i SP 18, który na czas termomodernizacji swoich szkół będą potrzebowali miejsca do nauki.  Po zakończeniu tych prac budynek przy ul. Kaszubskiej zostanie przekazany właśnie dla Zespołu Szkół nr 9 oraz Przedszkola Specjalnego, mieszczącego się w dawnej siedzibie AGH przy ul. 1 Maja. Przeniesienie tych placówek do nowej siedziby może nastąpić w czasie ok. 2-3 lat - wyjaśnia prezydent.

Co z Przedszkolem Specjalnym?

Pewne kontrowersje wzbudza zamiar kolejnych przenosin Przedszkola Specjalnego. Wcześniej mieściło się ono w budynku Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci, później znalazło nową siedzibę właśnie w budynku wykorzystywanym wcześniej przez Oddział Zamiejscowy Akademii Górniczo-Hutniczej. Część rodziców dzieci nie rozumie decyzji o kolejnej przeprowadzce i wolałaby zostać w dzielnicy Zdrój, w sąsiedztwie parku.

Prezydent Anna Hetman wyjaśnia, ze od początku wszyscy wiedzieli, że siedziba przedszkola przy ul. 1 Maja jest tymczasowa. Tłumaczy, że nie jest możliwe dalsze funkcjonowanie placówki w tym miejscu ze względu na to że konserwator nie zgodzi się na tak głębokie zmiany jakie wymagają przepisy dotyczące placówek specjalnych przedszkolnych.

- Dlatego właśnie mamy zamiar przenieść Przedszkole Specjalne do budynku przy ul. Kaszubskiej. Jest tam miejsce na funkcjonowanie i szkoły, i przedszkola. Obydwie placówki nie będą sobie przeszkadzać, bo zostaną od siebie oddzielone. Każda z nich oprócz odpowiednio przygotowanych sal otrzyma dostęp do terenu zielonego - placu zabaw przystosowanego dla wychowanków. Wszelkie wymogi związane z opieką nad dziećmi ze specjalnymi wymaganiami zostaną spełnione. Otrzymają oni placówki na miarę XXI wieku, na które zasługują - deklaruje prezydent.

Przeniesienie ZS nr 9 i Przedszkola Specjalnego do siedziby przy ul. Kaszubskiej będzie możliwe za ok. 2-3 lata.

Powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy dla dorosłych

Anna Hetman zapewnia, że miasto ma spójną koncepcję szkolnictwa specjalnego na każdym poziomie. W nowoczesnym budynku przy ul. Szkolnej 5 znajduje się Szkoła Podstawowa nr 23. Przy ul. Kaszubskiej podobnie nowoczesną siedzibę ma otrzymać Zespół Szkół nr 9 oraz Przedszkole Specjalne. Nie zapomina się również o osobach dorosłych, które po ukończeniu szkoły nie mają możliwości ciekawego zagospodarowania wolnego czasu i rodzice muszą sprawować nad nimi nieprzerwaną opiekę.

- Właśnie z myślą o takich osobach stworzymy Środowiskowy Dom Samopomocy. Przeznaczony będzie dla osób, które z powodu choroby psychicznej lub niepełnosprawności intelektualnej mają poważne trudności, zwłaszcza w kształtowaniu właściwych relacji z otoczeniem. Pobyt w tego typu ośrodku umożliwi uczestnikom rozwój umiejętności niezbędnych do samodzielnego, aktywnego życia - mówi prezydent.

ŚDS  wypełni  lukę w zakresie wsparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi, jak również tych, którzy z racji swojej niepełnosprawności intelektualnej, fizycznej lub sprzężonej po zakończeniu edukacji pozostają w domach. Będzie to ośrodek wsparcia Typu AB dla osób przewlekle psychicznie chorych oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Dysponować będzie 60 miejscami. Miasto pozyskało na ten cel 1,2 mln zł, które pochodzą z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Opieka nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, które potrzebują specjalnej troski nie tylko rodziców, ale również władz miasta nie może być przypadkowa, realizowana na zasadzie zaspokajania doraźnych potrzeb. Trzeba pamiętać, że samorząd powinien zapewnić odpowiednią opiekę nad takimi osobami na każdym poziomie od przedszkolaka, po dorosłość. Taką właśnie próbą realizacji tego niełatwego zadania jest koncepcja szkolnictwa specjalnego, jaką magistrat realizuje w tej kadencji.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Nowy chodnik na osiedlu Tuwima Nowy chodnik na osiedlu Tuwima

Miasto otrzyma 6 mln zł na budowę ronda Miasto otrzyma 6 mln zł na budowę ronda

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (44)
do max17.07.2019 23:55

Jak Jastrzębie zablokowane, koleś nie przesadzasz? Czy przez to co dzieje się w ZS 9 nie można przejachać ul. 11 Listopada? Czy przez modernizację szkoły SP 17 w Ruptawie nie można przejechać ul. Cieszyńską? Czy przez remont SP 1 ul. Pszczyńska jest zablokowana? Czy przez remont szkoły na ul. Kaszubskiej jakaś droga będzie wyłączona z ruchu? Jedyne utrudnienie to wiadukt przy Piłsudskiego i Grodzka, ale gdyby Grodzkiej nie wyremontowali to wóczas by się ten objazd zakorkował i byłoby jedne wielkie ujadanie. Prawda?

max17.07.2019 22:19

do ...do max...mnie nie chodzi o to kto remontuje tylko o sposób prowadzenia tych robót...czytaj ze zrozumieniem!!! prawie rok Jastrzebie zablokowane a prace remontowe stoją w miejscu!!!

Do gość Dziś o 8:0317.07.2019 15:00

No nic nic remontowano w tamtych czasach. Bo za Cara tylko i wyłącznie były coroczne remonty szkoły w bziu.

J.D.17.07.2019 13:34

Mnie ten budynek na Kaszubskiej nie wygląda na jakoś szczególnie nowoczesny, a poza tym - czy skoro fundamenty są tak straszne (w co też niestety trudno uwierzyć analizując wszystkie dane), to przecież trzeba będzie ten obiekt wyburzyć, wybudować nowy, to nawet jakby przyjąć tę ostateczną wersję, to na inne inwestycje te grube pieniądze się znajdą? Czy nie czasem - wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre równiejsze? W parku cały czas się nie siedzi, ale choćby w imię tego, że całe wieki niepełnosprawni byli spychani na pobocze, do ukrycia to powinni mieć pierwszeństwo.

Gość17.07.2019 12:03

Opamiętajcie się, przecież te dzieci z obydwu tych placówek nie siedzą ciągle w parku? Dostaną na Kaszubskiej nowoczesny budynek wraz z ogrodem i o co chodzi? Jak zwykle pewna opcja nie rozumie podstawowych informacji technicznych i chce budoowac na nietrwałym fundamencie, W końcu nie ze swoich prywtanych pieniądzy płacą!

do max 17.07.2019 9:56

Czemu twój bohater Bzianecki i jego pisowska banda nie zrobiła prez tyle lat tego mostu? Zapytaj bohaterów bezsesnownego bicia piany, moze szanowni panowie odpowiedzą?

max17.07.2019 8:24

Najlepiej rozwalić wszystkie królikowce bo też są stare...na pewno starsze od tych szkół !!! bo i tak po rządach obecnej władczyni z Jastrzębia pozostanie ruina ...a na temat budowy mostu niech się uda np. do Ochab gdzie teraz będzie budowany nowy most nad Wisłą...już jest budowany most tymczasowy obok starego a stary będzie wyburzony i nowy most będzie gotowy w grudniu tego roku!!! a u nas od jesieni most zamknięty i jeszcze nawet niema wykonawcy a dodatkowo teraz zamknięto Grodzką co można było zrobić przed zamknięciem mostu!!!

gość17.07.2019 8:03

Najlepiej krytykować. Fakty mówią same za siebie. Takiej ilości remontów, jakie są przeprowadzane w jastrzębskich placówkach oświatowych nie było nigdy wcześniej. Kompleksowe podejście do problemu pokazuje, że przedszkola i szkoły stają się wizytówką miasta. Nie zawsze są możliwe do realizacji pomysły rewitalizacji obiektów, bo czas i teren robi swoje. Czy można mieć pretensje o to, że nie będzie się w tym samym otoczeniu? Należy postrzegać pozytywnie zmiany i pamiętać, że niepełnosprawne dzieci są dowożone do szkół i przedszkoli. Nowoczesny obiekt, ładny teren zielony. Czegóż chcieć więcej? Pozytywnego myślenia życzę.

do J.D16.07.2019 22:44

To złoż prentsję do Matki Boskiej że funamenty są ciulate i nie można na nich budować lub kosztowałoby to krocie. Budyenk jest stary, a jak budowano w PRL to wiemy wszyscy. Szkoda dzeci męczyć na dłuższa metę w budynku, który nie jest i nie będzie na miarę XXI wieku.

J.D.16.07.2019 22:40

Szkoła nie jest zabytkiem (na który być może więcej byłoby akceptacji niestety), ale dla jej uczniów jest to miejsce czasem drugie po domu ,gdzie niepełnosprawni zintegrowali się z lokalną społecznością, jest w pobliżu hala sportowa, park zdrojowy, zaprzyjaźnieni mieszkańcy, jest od lat częścią tamtego rejonu, rewelacyjnym miejscem na integrację społeczną. Przecież głos osób, których bezpośrednio to dotyczy powinien mieć jakieś znaczenie, zwłaszcza, że są to osoby wykluczane społecznie, mało w ogóle słyszane przez kogokolwiek, a tu były obietnice, zapewnienia, to jest ciągłe rozbijanie poczucia bezpieczeństwa.

Pokaż wszystkie opinie (44)