Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°11°
12 sierpnia 2019

"Niecały tysiąc złotych emerytury. To jakaś kpina"

"Niecały tysiąc złotych emerytury. To jakaś kpina"fot. pixabay

Wiadomo ile wynosić będzie przyszła emerytura ubezpieczonego. ZUS Oddział w Rybniku zakończył wysyłanie listów, w których znajduje się prognozowana wysokość przyszłej emerytury. Niektórzy adresaci mają się o co martwić. Ich emerytura nie wyniesie nawet 1 tys. zł.

- To jakaś kpina. Moja przewidywana emerytura wynosi niecały 1 tys. zł. Pracuję na cały etat.  Zarabiam mniej niż 2 tysiące złotych. Świadczenie, jakie jest dla mnie przewidywane nie pozwoli na minimum egzystencji. Ten system emerytalny to jakaś kpina - mówi jedna z mieszkanek Jastrzębia, która otrzymała list z ZUS.

W piątek, 9.08,  o godzinie 8.30 Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał na Pocztę Polską ostatnią transzę 200 tysięcy listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Wskazana korespondencja powinna dotrzeć do klientów maksymalnie do najbliższej środy. W sumie ZUS wysłał aż 18,5 mln listów zawierających informację o środkach zgromadzonych na kontach osób ubezpieczonych w Zakładzie. Nieco ponad 2 mln osób odebrało IOSKU drogą elektroniczną, za pośrednictwem własnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Akcja wysyłki listów, zgodnie z planem, miała zakończyć się 31 sierpnia.

Ważne jest to, aby adresaci tych listów, przeczytali go z uwagą, a nie odłożyli go na bok. Zawiera on bowiem bardzo istotne informacje o przyszłości emerytalnej każdego ubezpieczonego. Nikt za nas tej przyszłości nie zbuduje, ważne więc by tą przyszłość starać się kształtować. Ten list ma w tym pomóc.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS odwzorowuje stan naszych finansów na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na 31 grudnia 2018 r. i obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 r. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja ze wskaźnikiem 109,2 proc. Dodatkowo nasz kapitał z listu z ZUS ubogacony jest o wpłacone składki z całego 2018 r. Miniony rok mamy dodatkowo w IOSKU rozbity na poszczególne miesiące z przypisanymi do nich kwotami wpłaconych składek. Klienci odkładający składki w tzw. II filarze w ZUS dowiedzą się z listu również jak wygląda stan ich subkonta. Obok kwoty ogólnej, stan subkonta oraz kwota przekazana przez ZUS do Otwartego Funduszu Emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE) przedstawione są z wyróżnieniem składek, które należało odprowadzić i które zostały rzeczywiście odprowadzone. W większości przypadków obie kwoty są tożsame.

- Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają w Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy. Pamiętajmy przy tym, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami co do dalszej kariery zawodowej - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kobiety mogą dostać 20 tys. zł Kobiety mogą dostać 20 tys. zł

Można zarobić w komisji wyborczej. Poszukiwani członkowie  Można zarobić w komisji wyborczej. Poszukiwani członkowie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (29)
gość16.08.2019 9:59

Ludzie nie złożyli do ZUS-u wniosków o wyliczenie kapitału pocżątkowego a teraz narzekają. Obecnie też niektóre osoby mają [p 1.000 zł , żyją i portale nie zwracają na nich uwagi ani im nie dokładają. Każdy otrzyma ile będzie się należało. Dobrze, że obecnie PiS podnosi najniższe wynagrodzenia. Jaka była płaca i praca to teraz taka emerytura.

Osad głupkowaty16.08.2019 6:16

"To jakaś kpina."

Kpiną jest hodowanie na własne życzenie wrzodów na zdrowym ciele społeczeństwa w postaci całej rzeszy roszczenowych biorców różnego rodzaju socjali, które potęguje pokolenie 500+ i taką postawę "bo mi się należy" zaszczepia się w dzieciach, które nie znają innego widzenia świata, na przykład przez pryzmat uczciwej pracy. Potem, kiedy socjale się kończą, następuje ździwienie, że emerytura nie jest ich zasłużonym przedłużeniem.

Inspektor Pracy 14.08.2019 15:01

I dlatego Pan Krzysztof Gadowski chciał POdnieść Wam wiek emerytalny abyście się na tych emeryturach w ogóle nie męczyli. Nie łudźcie się iż za PO mielibyście wyższe. Tusk wziął by tą kase i tak jak swoją ,jak Tych co pracowali w najgorszych warunkach pracy ,jak forse z OFE i POjechał do krolestwa Jeuropy gdzie sam siebie zrobił Królikiem. I co jemu zrobcie.? "nikt za Was dodatkowych skałdek zwa prace w nieb i szkodliwych warunkach przy izotopach ,rtęci ,wysok ciś ,nieb napięciach -nie płacił ,po czem rozpoczął wyprzedaż zakładów pracy budowanych własnie przez tak zatrudnionych i forse skasował abym mógł za co dalej Rządzić.

Gość14.08.2019 11:26

Ludzie nie wyjdą na ulicę. Młodzi dzieła się na dwie grupy : tacy co wyjechali za granicę i tępaki siedzące przy piwie liczące 500 plus. Starsza grupa to społeczeństwo socjalistyczne czekające co im się należy, biorące emerytury i dorabiajace w szarej strefie. Jastrzębie to dziura z ludźmi ograniczonymi co widać na wyborach, kto siedzi w radzie. Państwo upada bo Jastrzębie nie jest jedynym miastem z taką zgrają.

Gość14.08.2019 8:07

@Spartakus

"Ludzie nie wytrzymają i wyjdą na ulice"

Znaczy się kto wyjdzie? Sprecyzuj. Bo na pewno nie ja i mi podobni. Zarabiam bardzo dobrze i stać mnie na opłacanie prywatnego funduszu emerytalnego. Ciebie nie stać? No to trzeba się było uczyć pilnie w szkole!

Spartakus14.08.2019 7:24

Ludzie nie wytrzymają i wyjdą na ulice a wtedy nie będzie co zbierać z tej polityczno biurokratycznej kasty !! sami się o to proszą

Jakie emerytury dostaną ci z 500+13.08.2019 20:35

Ci którzy żyją na naszym garnuszku, czyli bezrobotni z 500+ dostaną jakieś emerytury i za co?

Pokaż wszystkie opinie (29)