Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°
12 sierpnia 2019

"Niecały tysiąc złotych emerytury. To jakaś kpina"

"Niecały tysiąc złotych emerytury. To jakaś kpina"fot. pixabay

Wiadomo ile wynosić będzie przyszła emerytura ubezpieczonego. ZUS Oddział w Rybniku zakończył wysyłanie listów, w których znajduje się prognozowana wysokość przyszłej emerytury. Niektórzy adresaci mają się o co martwić. Ich emerytura nie wyniesie nawet 1 tys. zł.

- To jakaś kpina. Moja przewidywana emerytura wynosi niecały 1 tys. zł. Pracuję na cały etat.  Zarabiam mniej niż 2 tysiące złotych. Świadczenie, jakie jest dla mnie przewidywane nie pozwoli na minimum egzystencji. Ten system emerytalny to jakaś kpina - mówi jedna z mieszkanek Jastrzębia, która otrzymała list z ZUS.

W piątek, 9.08,  o godzinie 8.30 Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał na Pocztę Polską ostatnią transzę 200 tysięcy listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Wskazana korespondencja powinna dotrzeć do klientów maksymalnie do najbliższej środy. W sumie ZUS wysłał aż 18,5 mln listów zawierających informację o środkach zgromadzonych na kontach osób ubezpieczonych w Zakładzie. Nieco ponad 2 mln osób odebrało IOSKU drogą elektroniczną, za pośrednictwem własnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Akcja wysyłki listów, zgodnie z planem, miała zakończyć się 31 sierpnia.

Ważne jest to, aby adresaci tych listów, przeczytali go z uwagą, a nie odłożyli go na bok. Zawiera on bowiem bardzo istotne informacje o przyszłości emerytalnej każdego ubezpieczonego. Nikt za nas tej przyszłości nie zbuduje, ważne więc by tą przyszłość starać się kształtować. Ten list ma w tym pomóc.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS odwzorowuje stan naszych finansów na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na 31 grudnia 2018 r. i obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 r. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja ze wskaźnikiem 109,2 proc. Dodatkowo nasz kapitał z listu z ZUS ubogacony jest o wpłacone składki z całego 2018 r. Miniony rok mamy dodatkowo w IOSKU rozbity na poszczególne miesiące z przypisanymi do nich kwotami wpłaconych składek. Klienci odkładający składki w tzw. II filarze w ZUS dowiedzą się z listu również jak wygląda stan ich subkonta. Obok kwoty ogólnej, stan subkonta oraz kwota przekazana przez ZUS do Otwartego Funduszu Emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE) przedstawione są z wyróżnieniem składek, które należało odprowadzić i które zostały rzeczywiście odprowadzone. W większości przypadków obie kwoty są tożsame.

- Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają w Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy. Pamiętajmy przy tym, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami co do dalszej kariery zawodowej - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kto rozpoznaje tych mężczyzn? To oszuści Kto rozpoznaje tych mężczyzn? To oszuści

ZUS pomoże jastrzębskim przedsiębiorcom ZUS pomoże jastrzębskim przedsiębiorcom

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (29)
gość16.08.2019 9:59

Ludzie nie złożyli do ZUS-u wniosków o wyliczenie kapitału pocżątkowego a teraz narzekają. Obecnie też niektóre osoby mają [p 1.000 zł , żyją i portale nie zwracają na nich uwagi ani im nie dokładają. Każdy otrzyma ile będzie się należało. Dobrze, że obecnie PiS podnosi najniższe wynagrodzenia. Jaka była płaca i praca to teraz taka emerytura.

Osad głupkowaty16.08.2019 6:16

"To jakaś kpina."

Kpiną jest hodowanie na własne życzenie wrzodów na zdrowym ciele społeczeństwa w postaci całej rzeszy roszczenowych biorców różnego rodzaju socjali, które potęguje pokolenie 500+ i taką postawę "bo mi się należy" zaszczepia się w dzieciach, które nie znają innego widzenia świata, na przykład przez pryzmat uczciwej pracy. Potem, kiedy socjale się kończą, następuje ździwienie, że emerytura nie jest ich zasłużonym przedłużeniem.

Inspektor Pracy 14.08.2019 15:01

I dlatego Pan Krzysztof Gadowski chciał POdnieść Wam wiek emerytalny abyście się na tych emeryturach w ogóle nie męczyli. Nie łudźcie się iż za PO mielibyście wyższe. Tusk wziął by tą kase i tak jak swoją ,jak Tych co pracowali w najgorszych warunkach pracy ,jak forse z OFE i POjechał do krolestwa Jeuropy gdzie sam siebie zrobił Królikiem. I co jemu zrobcie.? "nikt za Was dodatkowych skałdek zwa prace w nieb i szkodliwych warunkach przy izotopach ,rtęci ,wysok ciś ,nieb napięciach -nie płacił ,po czem rozpoczął wyprzedaż zakładów pracy budowanych własnie przez tak zatrudnionych i forse skasował abym mógł za co dalej Rządzić.

Gość14.08.2019 11:26

Ludzie nie wyjdą na ulicę. Młodzi dzieła się na dwie grupy : tacy co wyjechali za granicę i tępaki siedzące przy piwie liczące 500 plus. Starsza grupa to społeczeństwo socjalistyczne czekające co im się należy, biorące emerytury i dorabiajace w szarej strefie. Jastrzębie to dziura z ludźmi ograniczonymi co widać na wyborach, kto siedzi w radzie. Państwo upada bo Jastrzębie nie jest jedynym miastem z taką zgrają.

Gość14.08.2019 8:07

@Spartakus

"Ludzie nie wytrzymają i wyjdą na ulice"

Znaczy się kto wyjdzie? Sprecyzuj. Bo na pewno nie ja i mi podobni. Zarabiam bardzo dobrze i stać mnie na opłacanie prywatnego funduszu emerytalnego. Ciebie nie stać? No to trzeba się było uczyć pilnie w szkole!

Spartakus14.08.2019 7:24

Ludzie nie wytrzymają i wyjdą na ulice a wtedy nie będzie co zbierać z tej polityczno biurokratycznej kasty !! sami się o to proszą

Jakie emerytury dostaną ci z 500+13.08.2019 20:35

Ci którzy żyją na naszym garnuszku, czyli bezrobotni z 500+ dostaną jakieś emerytury i za co?

Zniesmaczona13.08.2019 15:56

Do dwóch komentarzy chciałam się odnieść ?Kubą i Czarnobyl? ja przepracowałam 36 lat i zarobki miałam wcale nie tak małe a emeryturę mam nie za wysoką jeśli byłabym samotna to ciężko by było się utrzymać. Skrócono wiek emerytalny i wydłużono lata życia, zmieniono też zasady przyznawania emerytur , które są niekorzystne dla odchodzących na emeryturę - muszą wyjść na swoje. Powinny być brane przede wszystkim lata pracy pod uwagę i zgromadzone fundusze dobrze inwestowane oraz stałe zasady przyznawania a nie non stop zmieniane.

Gość13.08.2019 15:41

Sam ZUS się chwali że do tych listów mamy nie przywiązywać wagi. Bo to bubel ale wedle ustawy muszą rozesłać.

Druga sprawa jak ktoś zarabia krocie a podatki i składki ma odprowadzane od najniższej krajowej to czemu się dziwi że na stare lata dostaje grosze.

Halszka13.08.2019 15:11

Nie uwierzę że ktoś kto przepracował 35 lat ma 1000zl emerytury. Moja znajoma pracowała 5lat i też narzeka bo ma niecały tysiąc. Tylko całe młode życie przesiedziała w domu, pracować mogła ale po co? Teraz narzeka.

Pokaż wszystkie opinie (29)