Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°
21 lutego 2020

Najazdu górników na Warszawę nie będzie. Są podwyżki

Najazdu górników na Warszawę nie będzie. Są podwyżki
fot. UM Jastrzębie

260 mln zł tyle będą kosztować podwyżki górników z Polskiej Grupy Górniczej, w zamian za które zrezygnowano z demonstracji w Warszawie zaplanowanej na 28 lutego.

Wynagrodzenia pracowników Polskiej Grupy Górniczej wzrosną o 6 proc. To wynik negocjacji między zarządem spółki i przedstawicielami central związkowych, które odbyły się 20 lutego w Katowicach. Porozumienie oznacza, że akcje protestacyjne zapowiadane przez związki zawodowe zostają zawieszone. 

– Porozumienie jest racjonalne. To nie są jakieś olbrzymie pieniądze, bo netto jest to ok. 350 zł na jednego zatrudnionego, ale z drugiej strony to też nie są małe pieniądze. W chwili obecnej wynegocjowanie większego wzrostu płac w PGG było niemożliwe. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, jest nieodpowiedzialny, bo to by groziło bardzo brutalną upadłością firmy - powiedział po zakończeniu rozmów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności".

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW zarobi prawie 5 mld zł JSW zarobi prawie 5 mld zł

Co na terenach pokopalnianych?  Przemysł przyszłości Co na terenach pokopalnianych? Przemysł przyszłości

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (24)
Gość25.02.2020 5:50

@Fred

Co się dziwisz? Przecież ryle to sprzedajne cioty.

Gdyby jednego z drugim chojraka krzykacza za kasą w Biedrze posadzić, nie wytrzymałby dłużej jak 5-10 minut.

Fred24.02.2020 16:28

Za 350 zł przestały im przeszkadzać hołdy niesprzedanego węgla i pociągi sprowadzanego ze wschodu?

Marek23.02.2020 17:29

PGG dostanie te podwyżki. Przecież w maju wybory, PiS nie może pozwolić na niepokoje społeczne. Po wyborach jeśli wygra, kolejne kopalnie PGG przejdą do SRK i zostaną zamknięte. Za zamknięcie PiS dostanie kolejne miliardy z UE. Taka rzeczywistość, tak odbyło się tą 5 lat temu. Kopalnie PGG są stare często mają po 100 lat, fedruje się coraz głębiej przez co koszty rosną, a cena energetycznego też jest niska, źle są też zarządzane. Wszystkie kopalnie powstały za PRL. Jeśli powstała jakaś nowa kopalnie to z biegiem czasu została przejęta przez Państwo. Próbują się dostać do Polski firmy górnicze zagraniczne, niestety są blokowane, rzuca im się kłody pod nogi. Niestety nieudolni rządzący nie potrafią sami wybudować kopalni. Nie istnieje strategia dotycząca górnictwa dla węgla energetycznego. Na PGG nikt nie ma pomysłu. Prędzej kolejne kopalnie PGG zostaną zamknięte, niż dojdzie tam do prawdziwych reform i zmian. Restrukturyzacja sprzed 5 lat to lipa. Nie mam na myśli JSW - tutaj w grę wchodzi węgiel koksowy- surowiec strategiczny, który jest i póki co będzie potrzebny choć i ta spółka potrzebuje zmian.

daro do obpns23.02.2020 17:01

do obpns: Związki zawodowe nie przeciwstawiają się polityce Pis-u, one razem tę politykę tworzą. Nic w spółce nie dzieje się bez akceptacji ZZ. PiS na smyczy UE - nie rozśmieszaj mnie, wiesz co to jest wolny rynek? Nie można od tak dotować sobie z pieniędzy publicznych Spółki np. Pana Kowalskiego, gdy kolejne 20 spółek nie jest dotowanych. Takie są prawa rynku, nie jesteśmy w Chinach czy Rosji. Jeśli chodzi o dodatkowe podatki górnicze nałożone na sektor górniczy to UE to nie interesuję. To rządzący, to PiS może podatki tkz. z górnictwa obniżyć, znieść czy zawiesić. Poza tym węgiel koksujący jest strategicznym surowcem na liście UE. W Rosji jest dotowany nawet transport węgla, ale to jest Rosja. Jeśli chodzi o rentowność, to nie wiem czy jesteś w stanie to zrozumieć. Jest wydobycie, są też koszty wydobycia, jak to wszystko pododajesz i poodejmujesz to wychodzi Ci ile na tonie węgla zarabia spółka, ile ton wydobyła jedna osoba. Jeśli chodzi o JSW obecnie będzie to pewnie kilkadziesiąt zł na 1 tonie zarobku. Jest to uzależnione od cen na światowych rynkach. Trzeba zejść z kosztami wydobycia niżej, albo więcej wydobywać tą samą ilością załogi, (np. lepszy sprzęt o mniejszej awaryjności- co przyczyni się do większego wydobycia, zmniejszenie biurokracji spowoduje zmniejszenie kosztów wydobycia- podziel ilość załogi przez wydobycie). Można tak dalej wymieniać. Jeśli chodzi o lebrów i rewirantów to owszem znam takich co mają rokrocznie po 90 dni rewiru czyli- ponad 4 miesiące w roku się bawią, i dalej pracują. Każda próba wyprostowania jest blokowana przez dany ZZ. Na koniec, jeśli cena węgla koksującego spadnie jeszcze o kilkadziesiąt dolarów, spółka zacznie przynosić straty, czego efektem nie będą zmiany podnoszące wydajność, tylko kolejny raz zawiesi się wypłatę 14, czy deputatu i w ten sposób zejdzie się z kosztami. Nic się nie zmieniło, w polskim górnictwie, na jednego zatrudnionego wydajność nie zrosła, koszty pewnie poszły w górę. Mimo iż od poprzedniego kryzysu- gdzie ceny węgla poszybowały w dół nic się nie zmieniło. Trzeba czekać, aż pójdą w górę. Po co restrukturyzować, lepiej zawiesić zaś przywileje górnicze. :Ddaro do

Jarek22.02.2020 21:04

Dziś w państwie pisiakow króluje kilof nad piórem. Tępota i łopata nad rozumem. Cóż nimi zawsze łatwo sterować, wystarczy kiełbasa o tanie piwo.

C:>Windows22.02.2020 17:44

@Daro

Większych bzdur nie czytałem.

Znasz Margaret Tatcher? Rozgoniła górników w UK i ich związki i co? I to Polacy tam emigrują a nie oni do nas.

Ominęła mnie jakaś wojna domowa w UK?

kako22.02.2020 11:39

Najazd gornikow na Warszawe odbedzie sie szybciej niż wam sie wydaje.Te podwyzki to sciema przedwyborcza.

Daro 22.02.2020 7:42

O czym ludzie wy piszecie. Po pierwsze Jsw wydobywa węgiel koksujący i jest to surowiec strategiczny na liście uni Europejskiej i czy się wam to podoba czy nie to te kopalnie będą istnieć nawet jak unia będzie musiała je dotować. Po drugie ewentualnie może zmienić właściciela co raczej jest w tej chwili nie realne. Po trzecie z górnikami nikt nie wygrał i nie wygra poniewaz zaczęła by się wojna domowa.

Obpns21.02.2020 21:47

@Daro jakie zmiany blokują związki zawodowe? Z jednej strony to mafia a z drugiej strony tylko związki mogą się przeciwstawić polityce PiSu który defakto rządzi w spolce. a pis na własne życzenie jest na smyczy unii eurepejskiej. Jaki stosunek unia ma do polskiego węgla nie muszę wspominać. Górnictwo jest nierentowne? Chyba o czymś nie wiem. Zysk netto JSW jest wysoki przy horrendalnym opodatkowaniu ciężkiego przemysłu więc z której strony górnictwo jest nierentowne? Trzymanie rewirantow i lebrow? Nie wiem gdzie pracujesz ale ja na kopalni. Ludzie nawet jak są chorzy to boją się iść na L4 bo ich przerzucą na powierzchnię. Kompletnie nie wiesz o czym piszesz ale piszesz byleby pisać.

daro21.02.2020 19:09

Prawda jest taka, że górnictwo "państwowe" jest nierentowne z kilku powodów. Jednym z nich i chyba najważniejszym jest blokowanie jakichkolwiek zmian przez związki zawodowe. Sytuacja dotyczy tak samo PGG jak i JSW. Gdyby PGG wydobywała również węgiel koksowy tak jak to robi JSW, jej sytuacja byłaby znacznie lepsza. Z uwagi na spadające ceny węgla koksującego JSW również zaczyna liczyć każdy wydany grosz. Złe zarządzanie, przerost biurokracji, słabej jakości sprzęt, trzymanie wszelkiej maści rewirantów, lebrów itp. Nic się nie zmieniło od poprzedniego kryzysu sprzed kilku lat. Jest jeszcze gorzej z uwagi na zarządzających obecnie spółkami, którzy są nadani wg. klucza politycznego, bez odpowiedniej fachowej wiedzy. Ciekaw jestem jak wygląda zarządzanie kopalnią prywatną Sylesia, czy Bogdanka, która przez spory okres czasu była w prywatnych rękach. Jakoś tam płaczu nie słychać.

R21.02.2020 13:42

Zamknąć to całe PGG, JSW i inne górnicze twory zerujace na reszcie normalnie uczciwie pracujących Polakach którzy wiecznie muszą dopłacać do górniczych wypłat, nagród i podwyżek... Wygnać ich do normalnej pracy gdzie zarobią 3-4tys i zobaczą jak to jest trudno się utrzymać za takie pieniądze. A nie ze ja z mojej wypłaty muszę dopłacać im żeby oni mogli mieć 6-8 pensji i tyle samo nagrody, węgla (który leży na zwalach). Wstyd panowie górnicy!

Mieszkaniec 21.02.2020 13:17

A JSW na giełdzie leży i kwiczy Koniec jest bliski

Ciułacz21.02.2020 9:24

A tymczasem na GPW cena akcji JSW leci na łeb na szyję.

15,46 PLN -0,55 (3,44%) 9:00

Koniec jest bliski.

Gość21.02.2020 8:58

Jeśli górnictwo jest nierentowne to należy je zamknąć, wygasić, zlikwidować.

Jak zwał, tak zwał.

Ale górników nie na urlopy czy wczesne emerytury, ale przebranżowić. Wówczas może poznają przwdziwą pracę.

Jorg21.02.2020 8:52

Odłożone w czasie do wyborów , a po wyborach jak to je---e to ino raz.

Gość21.02.2020 8:36

Amatorzy i nieudacznicy nie potrafiący poradzić sobie z własnym życiem proszę odczepcie się od górników.

TVPis oddaj moje 2 miliardy21.02.2020 8:26

Teraz niech górnicy JSW jadą po podwyżki, póki jeszcze skąd jest brać kasę. Za parę lat czeka was przejściowe bezrobocie.

Placowy21.02.2020 8:01

Dostali 6 % podwyżki po pierwsze bardzo się zdziwią jak będą szukać tych 6% na paskach z wypłaty , a po drugie po wyborach bardzo się zdziwią jak trzeba będzie się rozglądać za nową pracą . Sasin już nie przyjedzie bo tych kopalń zza tych zwałów węgla już nie będzie widział.a tymczasem była podwyżka prądu o 10 % , a dopiero jest luty.

Gość21.02.2020 7:58

@Placowy

Co się dziwić, kiedy decydentami są nieodpowiedzialni ludzie bez kompetencji, ale za to z politycznego nadania.

Placowy21.02.2020 7:42

W styczniu produkcja branży wydobywczej spadła rok do roku o 10,4 proc., a w porównaniu z grudniem o 19,7 proc. Jeśli wziąć pod uwagę samo górnictwo węgla kamiennego i brunatnego, to spadek wyniósł aż 27,3 proc. rok do roku.Na początku roku na zwałach zalegało już 14,5 mln ton węgla, w tym 4,5 mln na placach przy kopalniach.Węgiel jest wożony do nowego centralnego magazynu w Ostrowie Wielkopolskim, co jest o tyle absurdalne, że państwowe spółki płacą za transport do Ostrowa, a będą musiały płacić kolejny raz za transport do ostatecznego miejsca, gdzie ten węgiel zostanie spalony.Zamykanie kopalń jest nieuniknione. DO CZEGO TAKA POLITYKA DOPROWADZI?

Zacier21.02.2020 7:28

Znów dziadostwu pieniądze podatników dali.
A ruski węgiel jeździ jak jeździł.

Gość21.02.2020 7:25

Proponuję niezadowolonym ze swoich pensji pielęgniarkom i nauczycielom NIE blokować stolicy, ale przyjechać pod jastrzębskie kopalnie i w czasie, kiedy górnicy kończą szychtę, blokować wyjazd z parkingów. W formie protestu, rzecz jasna, a nie, żeby złośiwie. Uważam, że górnicy, jako ludzie epmatycznie nastawieni do innych i wykształceni zarazem, będa solidaryzowali się w tej pokojowej walce o lepsze i godne zarobki dla protestujących

Tomi21.02.2020 7:16

Górnicy jak postraszą "najazdem" na Warszawę to zaraz kasa się znajdzie na podwyżki.
Jak biedne pielęgniarki chciały dostać troszkę więcej kasy to musiały na miesiąc zamieszkać w stolicy w miasteczkach namiotowych.
Górnicy mieli, mają i będą mieć większe przywileje od innych grup zawodowych, bo "po prostu im się to należy."

Ciułacz21.02.2020 7:11

Aktualna cena akcji JSW to 16,01 PLN -1,17 (6,81%)

Proponuję wynagrodzenie prezesów uzależnić od kursu akcji. Może wówczas bardziej zaczęłiby się starać.

Co z wynagrodzeniami górników JSW? Będą podwyżki? Skoro PPG zgodziło się na 350 to może JSW na 3500zł?