Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°15°
Wesele w Dąbrówce
2 marca 2020

Ratownictwo wodne w ogólniaku

  • Ratownictwo wodne w ogólniaku
  • Ratownictwo wodne w ogólniaku
  • Ratownictwo wodne w ogólniaku
  • Ratownictwo wodne w ogólniaku
Więcej zdjęć:

Ratownictwo wodne to umiejętności i wiedza nie tylko dla wtajemniczonych, aby je zdobyć wystarczy zostać uczniem Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe objęło patronatem klasy II Liceum Ogólnokształcącego.

Klasa pożarnicza z ratownictwem wodnym oraz rehabilitacyjno-medyczna mają zajęcia na basenie. Teraz będą one jeszcze bardziej atrakcyjniejsze, bo II LO zostaje objęte patronatem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Oddział Rejonowy Jastrzębie-Zdrój. Umowę o współpracy podpisała w piątek, 28 lutego, dyrektor „Korfantego” Ewa Mentel i prezes WOPR Jastrzębie-Zdrój Czesław Kondziołka.

- Klasa pożarnictwa z ratownictwem wodnym oraz rehabilitacyjno-medyczna otrzymują już w tym roku drugi patronat. Najpierw współpracę ze szkołą podjął Jastrzębski Klub Wysokogórski, teraz - Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wszystko to wpływa na wzbogacenie oferty edukacyjnej w tych klasach. Pozwoli to młodzieży, pod okiem doświadczonych instruktorów, doskonalić swoje umiejętności, wpłynie też na podniesienie atrakcyjności lekcji - mówi dyrektor liceum Ewa Mentel

W okresie wiosennym wielu młodych ludzi zastanawia się, jaką wybrać drogę kształcenia? W której szkole oprócz tradycyjnych lekcji można mieć ciekawe zajęcia? Może ratownictwo wodne jest tym „czymś”, co zainteresuje młodzież.

- Ratownictwo wodne może być przygodą na całe życie, a czasem i drogą zawodową. Zapewnia wszechstronny rozwój i sprawność na długie lata. Uczy odwagi, siły, podejmowania trudnych decyzji w obliczu żywiołu, którym jest woda. Przy czym ważne jest nastawienie do drugiego człowieka i chęć niesieniami pomocy. Będąc ratownikiem można sezonowo pracować w kraju lub za granicą, łącząc pracę z poznawaniem atrakcyjnych miejsc, czy to na morzem, czy jeziorami - podkreśla Czesław Kondziołka, prezes WOPR Jastrzębie.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego brali udział w pokazowych ćwiczeniach na basenie, z udziałem doświadczonych ratowników. Mogli przekonać się, jak wygląda profesjonalny trening.

- Jesteśmy uczniami klasy strażackiej i dla nas sprawność to bardzo ważna rzecz. Nie wiadomo jak potoczą się nasze losy w przyszłości. Możemy zostać strażakami, możemy po maturze pójść inną drogą. Warto jednak nauczyć się nowych umiejętności, jak ratownictwo wodne i to pod okiem najlepszych ratowników - mówił jeden z uczniów.

Podczas lekcji na basenie uczniowie II LO nabędą umiejętności, które przygotują ich do kursu na ratownika wodnego. W ten sposób nie tylko zweryfikują swoje umiejętności, ale też nabędą dodatkowe kwalifikacje.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Będzie rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

Ahoj przygodo! Uczniowie na spływie kajakowym Ahoj przygodo! Uczniowie na spływie kajakowym

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Ratownictwo 02.03.2020 12:27

Wyśmienity pomysł. Czy we wszystkich szkołach, uczniowie mają zajęcia z ratownictwa ogólnego: rozpoznanie przyczyny zasłabnięcia, sztuczne oddychania, masaż serca, zabezpieczenie i opatrzenie rany, itp. pomoc przed medyczna. Czy dzieci potrafią wezwać pomoc?

Gość02.03.2020 11:47

Lepsze to niż latanie koło szkoły i bawienie się w musztrę

Koronawirus02.03.2020 8:05

Będą mieli praktyki na plaży miejskiej.

Lolo02.03.2020 7:59

No to mundurówka ma konkurencje.