Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
25 czerwca 2020

Górnicy, którzy pokonali covid chętnie dzielą się osoczem

Górnicy, którzy pokonali covid chętnie dzielą się osoczem
fot. JSW / Dawid Lach

Leczenie osoczom z krwi osoby, która wyzdrowiała po zakażeniu koronawirusem jest skutecznym sposobem ratowania życia i zdrowia. Górnicy są grupą, która najchętniej dzieli się krwią.  

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do wszystkich, którzy pokonali koronawirusa, aby zgłaszali się i oddawali krew, której osocze wykorzystuje się w terapii innych chorych. Na ten apel chętnie odpowiadają górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Mam świadomość, że wielu ludzi potrzebuje krwi, a teraz okazuje się, że bardziej potrzebne jest osocze. Cieszę się, że mogę pomóc innym, przecież to nic nie kosztuje - mówi Mirosław Szymura, górnik kopalni Pniówek.

Inny górnik mówi, że świadomość pomocy innym ludziom jest najlepszą nagrodą dla nich.

- Co osiem tygodni oddaję krew. Czuję się po tym lepiej, a jeszcze mam świadomość, że mogę komuś pomóc. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kto z nas, czy też z naszej rodziny, będzie jej potrzebował, więc myślę, że warto dzielić się krwią z innymi - uważa Łukasz Zając z kopalni Jastrzębie-Bzie.

Wśród górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest coraz więcej ozdrowieńców. Przytłaczająca większość z nich zarażenie koronawirusem przechodzi bezobjawowo.

Pobrane od ozdrowieńców osocze podawane jest osobom zakażonym wirusem SARS–CoV–2. Wytwarzane jest z krwi pacjenta, który przebył zakażenie koronawirusem i w jego organizmie wytworzyła się odpowiednią liczbę przeciwciał. Taka osoba, mająca podwójny ujemny wynik testu na koronawirsua, po dwóch tygodniach od ostatniego badania może zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Dawca przechodzi najpierw wstępną kwalifikację, po której umawiany jest na konkretny termin.

 - Kolejna konsultacja z lekarzem jest już bardzo szczegółowa. Co ważne, dawca musi być zdrowy, nie może przyjmować żadnych leków, nie może chorować na tarczycę, nie może być też po transfuzji krwi. Ponadto, powinien poinformować o chorobach współistniejących i przebytych zabiegach operacyjnych - wyjaśnia Beata Wysoczańska–Skroban, kierownik działu dawców i pobierania RCKiK w Raciborzu. 

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

W JSW nie ma już siły wyższej W JSW nie ma już siły wyższej

Górnicy oddają krew i ratują chorych na wirusa Górnicy oddają krew i ratują chorych na wirusa

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (19)
Gol26.06.2020 23:52

Haha ale was to boli.

Gość26.06.2020 13:57

Gol 6.13 aby łowić ryby trzeba mieć o tym pojęcie a u Ciebie jakieś zaburzenia w każdym poście.

Yeti26.06.2020 11:37

Gol 6.13 fajną masz rodzinkę ty samotnik gadu gadu w sklepiku a bracik śmieci wędkami na parkingu .Czekam na kolejne mądrości.

Gość26.06.2020 8:12

Osocze do WArszawy dla wipow,

Otik26.06.2020 8:08

Gol 6.13 już wiem dlaczego jesteś samotny.

Gol26.06.2020 6:13

Otik, aby łowić ryby trzeba zaopatrzyć się w sprzęt, który kupuje się w sklepie wędkarskim. Aby móc legalnie łowić ryby należy wykupić pozwolenie, które nabywa się w sklepie wędkarskim. Kupując pozwolenie należy podać karte wędkarska, w której znajduje się adres zamieszkania.
Wiem, że dla jaszczembioków to coś nowego bo wy sprzęt pozyskujecie w inny sposób, np. mój brat pozostawił wędke opartą o auto obok bloku na dosłownie 2 minuty, gdy wrócił już jej nie było. To pokazuje jaką patologią jesteście.

Otik25.06.2020 19:59

Gol 13.30 to ty jakaś gaduła jesteś jedziesz na ryby a potem spędzasz czas w sklepie i opowiadasz gdzie mieszkasz równie inteligentnemu sprzedawcy zamiast łowić ryby.

Hanysek25.06.2020 19:57

Gol 13.30 wyprowadź się poprostu nie musisz się tu męczyć i sapać.Życie jest piękne masz 60 lat ale to nic może znajdziesz jeszcze gdzieś swoje szczęście a nawet swoją połówkę bo od tego jechania na ręcznym w końcu zwariujesz do końca.

Gol25.06.2020 13:30

Jeżdżę do Opola na ryby, raz będąc tam w sklepie wędkarskim, powiedziałem, że jestem z okolic Jastrzębia. Kiedy to usłyszał sprzedawca od razu zmienił ton rozmowy, po prostu mnie olał. Poźniej łowiąc tam ryby dowiedziałem się, że tej upadającej osady górniczej tam nie znoszą, że to inna rasa ludzi.
Śmiałem sie z tego bo też tak uważam. A było to kilka lat temu

Hanysek25.06.2020 13:20

Korona wirus 11.26 Ciebie widać na tej kieleckiej wsi za bardzo ortografii nie nauczyli...

Pokaż wszystkie opinie (19)