Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°16°
Sklep Medicanna
5 lipca 2021

Łaźnia Moszczenica przechodzi metamorfozę

Łaźnia Moszczenica przechodzi metamorfozę
fot. UM / Barbara Englender

Trwają prace budowlane na terenie byłej łaźni kopalni „Moszczenica”. Za rok będzie znajdował się tam Instytut Dziedzictwa i Dialogu. Cały kompleks będzie zajmować 10 tysięcy metrów kwadratowych.

Była Łaźnia kopalni „Moszczenica” całkowicie zmieni swoja funkcje, chociaż będzie przypominała o górniczym dziedzictwie Jastrzębia. Decyzją Rady Miasta ma się tam znajdować Instytut Dziedzictwa i Dialogu. W jego skład wejdzie między innymi muzeum węgla i industrializacji regionu z salami warsztatowymi, widowiskowymi oraz konferencyjnymi. Przedstawione zostaną treści związane z uprzemysłowieniem regionu - węglem, jako budulcem natury. Swoje miejsce znajdzie również dziedzictwo postindustrialne.  

- To ważne miejsce i historyczna chwila. Żyjemy w dobie transformacji. Ten, częściowo już zburzony budynek poddawany jest kompleksowej metamorfozie. To symbol przemiany Jastrzębia-Zdroju. To wciąż miasto górnicze, a jednocześnie budujące drugi filar gospodarki - przemysł czasu wolnego.  Będzie się zajmował szeroko rozumianym dziedzictwem kulturowym. Na bazie historii naszego miasta chcemy pokazać, jak można przekształcić miasto przemysłowe w miasto turystyczne i nie tylko. W tej nowej instytucji będziemy pokazywać całą historię Jastrzębia, począwszy od powstania miasta, kopalń, poprzez walkę o wolność w latach 80. Będziemy pokazywać to w nowej formule, by zainteresować naszą historią nie tylko mieszkańców, ale też turystów - mówiła prezydent  Anna Hetman.

Instytut Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica będzie dużym atutem miasta. To stamtąd będzie prowadziła ścieżka wolności przez Osiedle Gwarków, Kościół na Górce - Parafię Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła do Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego.

Celem Łaźni Moszczenica będzie także kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej odwiedzających, stworzenie możliwości kontaktu z wartościami kultury polskiej i światowej, rozpowszechnianie kultury muzycznej, teatralnej i turystyki.

Obecnie trwają prace wyburzania tak zwanej nowej łaźni, powstałej w latach 80.

- W ten sposób odkrywamy pierwotną łaźnię. Potem ekipa budowlana wejdzie do wnętrza i będzie przygotowywać pomieszczenia pod przyszłe ekspozycje. W tej chwili realizujemy 4 tysiące, czyli 40% powierzchni uzyska zupełnie nowa funkcje. Pozyskaliśmy prawie 2 miliony euro dofinansowania tego przedsięwzięcia. Całość przebudowy opiewa na ponad 13 milionów złotych - wyjaśnia Jarosław Piechaczek, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Delegacja z Kosowa odwiedziła Jastrzębie Delegacja z Kosowa odwiedziła Jastrzębie

We wrześniu odbędzie się  Industriada obok Łaźni Moszczenica We wrześniu odbędzie się Industriada obok Łaźni Moszczenica

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (51)
Zibi22.04.2022 15:32

To jest Miś na miarę naszych czasów. I musi być drogi, i jeszcze go nie ma a ma już drugą dyrektor.

Polski Ład28.10.2021 13:37

Ciekawe. Dostali jeszcze na to dofinansowanie z programu rządowego Polski Ład 24 mln. Ciekawe co się stanie z połową sumy, która teoretycznie powinna zostać....

dysydent11.07.2021 14:40

Już naprawdę nie mają na co wywalać pieniędzy podatników .Tej ''radzie miasta" z nudów już naprawdę wali do dekla, nie ma to jak wywalać w błoto nie swoje pieniądze.

erwin08.07.2021 9:54

Co to za narzekanie były wybory to sobie wybraliście władzę he he he ha ha ha .

do P.08.07.2021 9:51

Lepiej dotować takie "twór" niż twory pod nazwą nierentowne kopalnie, które i tak trzeba zamknąć. Łaźnia przekształci się w nowoczesne miejsce, gdzie można kulturalnie spędzić czas i czegoś się nauczyć. Ale rozumiem, że prostacy, nie mylić z ludźmi prostymi, tego nie rozumieją, cóż taką mają urodę umysłu i nic tego nie zmieni.

P.08.07.2021 7:32

Kolejne nierentowne,niepotrzebne miejsce. Kto będzie dotował ten twór?

Instytut07.07.2021 15:00

"Dzieci w sposób nowoczesny poznają historię miasta. Nauka połączy się z zabawą. "

Jak czesto beda tam chodzic?

do jastrzebianka07.07.2021 14:53

To nie są malkontenci, to jeden i ten sam "miszcz klawiatury", nadaje tutaj przez całą dobę, pod różnymi nickami.

jastrzębianka 07.07.2021 12:29

Jestem mamą dzieci w wieku szkolnym. Myślę, że takie nowoczesne miejsce w byłej łaźni sprawdzi się,, Dzieci w sposób nowoczesny poznają historię miasta. Nauka połączy się z zabawą. Nie rozumiem oburzenia malkontentów - nie chcecie - nie będziecie korzystać. Zawsze można iść do baru z piwem i tam zaprowadzić swoje pociechy, czy wnuki. Poza tym z tego, co czytam to pieniądze pozyskane z Unii europejskiej, i nie można za nich wykonywać innych rzeczy, więc nie narzekajcie, że się zmarnują. W ten sposób można powiedzieć, że kasa wydana na książki czy na bilet do teatru też się marnuje.

super pomysł 07.07.2021 12:05

To jest bardzo dobry, skoro większość pieniędzy została POZYSKANA z zewnątrz. Ludzie, czy tylko o żarciu, chlaniu i xxxx .... potraficie mówić? Dzieje sie cos nowego, są pieniądze z UE, które nie mogłoby pójść na cos innego, jakieś chodniki czy coś, wiec, o co chodzi. Jak ktoś ma ciągaty do życia na wsi zabitej dechami, skąd pochodzi większość Waszych przodków - zawsze można wracać. Miasta duże i małe i nawet całkiem małe mają takie instytucje - to rzecz normalna. Dobrze, że i u nas cos się dzieje w tym temacie.

Jegomość07.07.2021 11:36

Byłem po Pani stronie Pani Hetman, ale to co się wyprawia z tym miastem powoduje że mam poczucie wstydu.
W szkole zawodowej byłem dumny z bycia jastrzębianinem. Orałem wszystkich wodzisławiaków i żoroków argumentami o Jastrzębiu. Dzisiaj wstyd się przyznać że tu mieszkam. Gdyby nie wiek...chociaż kto wie.
Z przerażeniem myślę o zamknięciu którejkolwiek z dwóch pozostałych kopalń. Miasto wyludni się w mgnieniu oka z braku alternatywy przemysłowej.
Historia miasta za min. Pani zasłudze będzie krótka. Więc po co to muzeum?

AgaJ07.07.2021 11:27

Cieszę się, że powstaje coś ciekawego w naszym mieście...mam nadzieję, że będzie to miejsce warte polecenia.

ghhhghhh07.07.2021 11:23

Zaraz???? To na to "NIC", są pieniądze??? A na przebudowę skrzyżowań jak i dróg na nowe osiedla ościenne oraz działającą sygnalizację świetlną na Bożka, NIE MA?
Wieczne korki i braki parkingowe, uciekająca masowo z miasta młodzież, brak alternatywy przemysłowej dla górnictwa może poczekać bo budujemy "przemysł czasu wolnego"? jprdle....
Jakiego czasu wolnego? Przecież o dwudziestej pierwszej w tygodniu Jastrzębie to umieralnia! Pustki i cisza bo górnicy po pracy śpią albo w robocie.
Pani prezydent, z całym szacunkiem wpisuje się Pani w obraz kraju z kartonu umazanego g...m.

Gość07.07.2021 11:23

Instytut można było postawić w centrum, ruiny za kinem, pomniki, popiersia, aleja zasłużonych i co komu dusza podpowie. A tereny po kopalniane przeznaczyć na inwestycje. Jest to świetne miejsce.
Teraz pozostaną skwerki po 10 arów I JA SIĘ PYTAM KTO PRZYJDZIE NA TAKI skwerek.
Świetny pomysł, jak zawsze oderwany od rzeczywistości. Znając poprzednie rozwiązania i pomysły zakończą się prace i jak wszystko inwestycja będzie działać na pół gwizdka.
Ja się pytam, kto podjął taką decyzję i w takim miejscu i czym się kierowały, proszę podać osoby które to wymyśliły, bo przecież nie tylko Pani Prezydent?

Koń 07.07.2021 10:32

Takie muzeum to koszt dla miasta. Po co to komu?

do seboc Dziś o 7:4707.07.2021 10:10

Wiesz ile już takich wizualizacji było i ile na to naszej kasy poszło.
Kolej, rynek, aleje zadrzewione, park inne mniej i bardziej ważne budowle na wsi. A kasa tylko wypływa w rączki znajomków co potrafią obsługiwać programy graficzne.
A jak postawią w końcu coś z głową - choć po latach bo np w Rybniku już było z 15 lat temu to sensacja na skalę galaktyki - tu akurat chodzi o biletomaty w UM.

Królowe nieróbstwa07.07.2021 9:05

Hurrrraaaaaaaa
Hurrrrraaaaaaaaaaaaa
Hirrrrrraaaaaaaaaaaaaaaaa
Niech żyje Niech żyje Niech Żyje
Nowoczesne miasto Jastrzębie-Zdrój i jej caryca wraz z kwiatkami i kwiatkami.
Praca ?
Po co wam praca pojedziecie do Żor,Wodzisławia do Eko Okien,Gorzyc do Amazona albo do Czech.

Gość07.07.2021 8:58

Powinno przenieść się tam jastrzębski UM. Pracownicy z Wodzisławia, którzy stanowią 90%, będą mieli bliżej.

The Bill aka Jan Dzban07.07.2021 8:05

"W tej nowej instytucji będziemy pokazywać całą historię Jastrzębia, począwszy od powstania miasta, kopalń, poprzez walkę o wolność w latach 80."

A kogo to interesuje?

Gdzie są obiecane nowe miejsca pracy? Gdzie są inwestorzy? Gdzie opera i teatr? Pani burmistrz do dymisji!

Kleryk na estradzie07.07.2021 7:52

Po co czcić miejsce, gdzie niejednokrotnie upadało komuś mydełko pod prysznicem? Przecież to jest nonsens!

Hans07.07.2021 6:51

Porąbało was z instytutami ,kto tam będzie zaglądał ? Zamiast budować miejsca pracy stawiają sobie pomniki. Durnie

Dżordż Lowerboj07.07.2021 5:48

@SJZ

"Popatrzcie na Żory, Wodzisław. Tam powstają firmy co zasilają budżet miasta."

Tak się akurat skałada, że firmy KES i EKO-OKNA miały być w Jastrzębiu, ale że doradcą pani burmistrz jest pani Grela z Wodzisławia, to podszepnęła inwestorom, że Wodzisław ma do zaoferowania coś o wiele lepszego. O!

Gość06.07.2021 21:57

Ja zniszczenia GHM nie podaruję. Byla mała ale sympatyczna i zawsze merytoryczna. To co się dzieje to symbol zawłaszczenia miasta przez klikę jakiś nawiedzonych ludzi.

Pjoter06.07.2021 20:56

Trzeba przyznać, ze w tym roku w Jastrzebiu dzieje sie wiecej niz przez ostatnie 7 lat

Gość06.07.2021 17:18

Tereny po kop. Moszczenica, to idealne miejsce na tereny dla inwestorów. Z dala od bloków, zabudowy jednorodzinnej
Niestety, nie udało się nikogo władzom przyciągnąć, to próbują na siłę coś z tego zrobić, żeby nie straszyło
Pomysł moim zdaniem durny
Lepiej było odkupić te ruiny za kinem MOK i w tym miejscu zrobić "Instytut" Przynajmniej w Centrum nie straszyłby ruiny jak po bombardowaniu w Groznym
Przenoszenie GHM jest szkodliwe. A umieszczanie w tym budynku jakiegoś pałacu ślubów jest śmieszne. Ile tam koleżanek prezydentowej będzie zatrudnione i po co taki moloch jest do tego potrzebny. Do udzielania ślubów, wystarczyło wygospodarować część Łazienek III a nie fanzolić o jakimś obserwatorium astronomicznym
W parku przy okazji spaceru, można było galerię odwiedzić...na Moszczenicę to już mało kto się wybierze.
No ale jak naszej figurze pomysł jakiś zaświta, to idzie jak koń z klapkami na oczach
Gdyby dyrektor GHM był z PO...hm tu chyba jest problem

erwin06.07.2021 16:40

No już widzę te rzeszę turystów w tym skansenie proszę podać ilu tam będzie zatrudnionych urzędników i roczny koszt utrzymania .

Instytut06.07.2021 13:52

"Poza tym żadna instytucja kulturalna nie jest dla zysku, bo to nie jej rola."

Dokladnie pokazuje to historia GCK.
Dodatkowo uwidacznia stosunek wladz miasta do cywilizacji oraz szacunek do tego co miasto mialo i osiagnelo.
Caly szereg istniejacych obiektow popada w ruine, natomiast - z przyczyn nienadazajacych za zdrowym rozsadkiem - remontuje sie jakas rudere na zadupiu.
W bezposrednim sasiedztwie tej lazni byl basen kryty. Kim sa ludzie, ktorym laznia-rudera wydala sie bardziej wartosciowa od obiektu sluzacego mieszkancom.

"węglem, jako budulcem natury"

Kopalny wegiel nie buduje natury.

NNoitora06.07.2021 13:06

Teren byłej KWK Moszczenica, powinni przebudować na jakieś miejsce do gier typu Postapo Industrial z miejscami do painball, czy coś w ten deseń.

Fan06.07.2021 12:50

Będzie miejsce dla karuzeli

Dżordż Lowerboj06.07.2021 12:48

"Nie tylko kiełbasą, piwskiem i wódą człowiek żyje."

Człowiek - nie, górnik - tak.

Gość06.07.2021 11:30

Ciepłe posadki za nasze podatki

Instytut06.07.2021 9:53

"Kolejny pomysł bez pomysłu."

Jak to bez pomyslu?

- Maly Kopernik,
- centrum startupow,
- centrum biznesu Grupy Wyszechradzkiej,
- wreszcie instytut.

Malo pomyslow na te rudere?
Kazdy warty miliony.

SJZ06.07.2021 9:42

A może by tak coś zrobić co da pracę naszym mieszkańcom.
Ten instytut to nie będzie zarabiał na siebie będziemy musieli do niego dopłacać.
To miasto staje się betonową pustynią.
Żadnej przyszłości..... Popatrzcie na Żory, Wodzisław. Tam powstają firmy co zasilają budżet miasta. Dają pracę mieszkańcom. A w Jastrzębiu.....nawet kino jest w dzierżawie...

anżej06.07.2021 9:21

Instytut. Jakaś nazewnicza megalomania.

Instytut06.07.2021 9:19

"Miasto nasze ma ciekawą historię"

Serio?
Ledwie powstalo, juz sie kurczy i zapada w sobie.

Goguś06.07.2021 8:57

Kolejny pomysł bez pomysłu. Propaganda. Niepotrzebne coś.

Gość06.07.2021 8:53

Widać, ze Jastrzębie to wiocha z ludźmi ograniczonymi umysłowo. Pomysł na modernizację łaźni bardzo dobry. Nie tylko kiełbasą, piwskiem i wódą człowiek żyje. Poza tym żadna instytucja kulturalna nie jest dla zysku, bo to nie jej rola. Miasto nasze ma ciekawą historię i sama ekspozycja w postaci wiszących plansz w GHM, to trochę za mało. Chociaż doceniam wkład tej placówki w kultywowanie lokalnej historii. Ludzie, jak wam tu nic nie pasuje - to po prostu wyjedzcie, droga wolna. Zobaczycie, jak cudownie żyje się gdzie indziej. A i przy okazji poznacie kawałek Polski, nie tylko przez tv.

jastrzębianka06.07.2021 8:16

Miasto się rozwija! Brawo.

Człowiek biegunka06.07.2021 7:37

Będzie gotowa jak ten OWN buhahahaha

Gość06.07.2021 0:14

Propagandy ciąg dalszy. Za rok bedxie gotowa. Taaa... To tak samo szybko ja Łazienki w parku. Tyle czasu minęło a oni ciągle lesie.

abc05.07.2021 23:03

Niech zgadne: JSW dorzuci sie w takiej czy innej formie?

Ioioio05.07.2021 21:43

Powinni otworzyć i trzepać kasę na zwiedzaniu kopalni ! Miliony zł by zarobili pół Polski by przyjeżdżało, w zabrzu kolejki straszne aby zwiedzać kopalnie !

Gość 05.07.2021 21:14

A czy złom z rozbiórki obiektów budowlanych zostanie odzyskany na rzecz miasta które przez jego sprzedaż mogło by mieć wkład na kolejne inwestycje? Czy Urząd Miasta rozpisując przetarg na pracę rozbiórkową nawet nie pomyślał o takich rzeczach?

Podatnik05.07.2021 20:53

Kiedy doczekamy się takiego widoku dla Urzędu Miasta? W sumie to można by go zburzyć razem z pracownikami. I nie zginie prawie żaden jastrzębianin.

Plugawy anonim 05.07.2021 20:22

W miastach dookoła powstają nowe zakłady , tworząc nowe miejsca pracy a w tej osadzie wydają 18 milionów na instytut czasów minionych , 8 milionów na OWN ... efekt..... fontanna i kilka gnijących ławek , 8 milionów w piach !!! Ta osada jeszcze trochę i będzie cała jednym wielkim skansenem z myślą przewodnią .... " Jak nie należy zarządzać miastem " Prezydent dwóch wice i 23 radnych bezradnych w osadzie liczącej 80 tys. mieszkańców . Nowy York mający 8 milionów mieszkańców gdzie są lotniska , linie kolejowe , kolej miejska , autobusy miejskie , metro, ma 51 radnych !!!. To według Jastrzębskiego przelicznika w Nowym Yorku powinno być przynajmniej 20 tys. radnych.

Instytut05.07.2021 18:19

Dla kogo to?
Dla mieszkancow byl obok basen, najlepszy kryty basen w Jastrzebiu.
Niestety go zburzono.

Edek05.07.2021 17:54

Czekamy na tysiące turystów

Instytut myśli nieuczesanych 05.07.2021 17:48

Powiedz mi, po co jest ten instytut ?

- Właśnie, po co?

- Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten instytut? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest instytut na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym instytutem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest instytut społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie będzie na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?

- Wtedy odbierze się nagrody za innowacyjność

- Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, nikomu nie potrzebnych inwestycjach, a tu akurat 18 milionów !!!

Jan Pokutnik 05.07.2021 17:44

To stamtąd będzie prowadziła droga krzyżowa .... przez Osiedle Gwarków, Kościół na Górce - Parafię Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła do Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego.

Rodzina na Twoim05.07.2021 17:23

Nareszcie znajdzie się dobrze płatna praca dla pisowskich dygnitarzy. Szkoda, że zwykli obywatele nic z tego nie będą mieć poza wydatkami.