Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°16°
7 lipca 2021

Grób jastrzębskiego powstańca odznaczony

Grób jastrzębskiego powstańca odznaczony
fot. UM / Barbara Englender

Instytut Pamięci Narodowej odznaczył grób jastrzębskiego powstańca, znajdującego się na cmentarzu przy Dębowej. W ten sposób upamiętniono Józefa Hetmańskiego.

W ten sposób IPN zainaugurowało akcję odznaczania grobu powstańców. W ten sposób łatwiej będzie można rozpoznać ich groby i kultywować ich pamięć.

- Chcemy by ich groby nie zniknęły, lecz stały się swego rodzaju świadectwem, dokumentującym udział naszych najbliższych w powstaniach. Taka plakietka będzie również dla osób postronnych cenną informacją, że to jedna z tych kilkudziesięciu tysięcy osób, które między 1919 a 1921 rokiem chwyciły za broń, by przesądzić o przynależności tej części Górnego Śląska do Polski - mówił dr Andrzej Drogoń, dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej podczas uroczystości.

Podczas uroczystości na grobie Józefa Hetmańskiego złożono kwiaty i przyklejono dwie ceramiczne odznaki: "Tobie, Polsko" (w ramach akcji "Powstańcy to wiara, nadzieja i cud", organizowanej przez Oddziałowe Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa w Katowicach) oraz "Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski". Pierwsza z nich ma formę proporczyka, nawiązującego do sztandaru powstańczego, wykonanego na początku 1920 roku w Bytomiu. Podobne znajdą się na grobach pozostałych powstańców.

- Niezwykle się cieszę, że ta akcja rozpoczyna się właśnie w Jastrzębiu-Zdroju. Z tej ziemi związanych było wiele wspaniałych postaci, które wsławiły się czy to właśnie podczas powstań śląskich, czy w czasie wojny, czy w 1980 roku, kiedy to w naszym mieście podpisywano Porozumienie Jastrzębskie - podkreślała prezydent Anna Hetman.

Podporucznik Hetmański urodził się w 1897 roku w Brzezince. Był uczestnikiem I wojny światowej, a podczas I powstania śląskiego pełnił rolę dowódcy kompanii, walczącej pod Słupną, Brzęczkowicami, Dziećkowicami i Brzezinką. Podczas II wojny światowej został powołany do 5. batalionu jako dowódca 2. kompanii, a następnie ewakuowany do Rumunii i internowany. Był jeńcem obozów Kaisersteinbruch, Iserlohn oraz Krefeld-Fichtenhain. Zmarł w  1981 w Jastrzebiu-Zdroju.

Obecnie IPN pracuje nad oznaczeniem kolejnych 127 grobów, między innymi w Chorzowie, Bytomiu, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Pszczynie czy Warszawie.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Niepodległość: "Bohaterowie Śląska" Niepodległość: "Bohaterowie Śląska"

Zostali zamordowani za Polskę Zostali zamordowani za Polskę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
Gość07.07.2021 22:49

Dobrze, że chcą uczcić i jakoś wyróżnić, ale ta tabliczka wybleknie za rok na słońcu... Chyba że taki był cel, żeby ją kiedyś wymienić

Gość07.07.2021 12:37

Ciekawe jakie były kryteria? Czy na pozostałych grobach powstańców też będą takie plakietki? A może wybrali tylko paru a reszta poszła w zapomnienie.

Weronika bez stanika07.07.2021 12:04

Anka Pisanka Ty to masz wymagania nie wystarczą Ci Biedronki Lidle i stacje benzynowe no nie wystarczą ?

Gość07.07.2021 11:58

Kolejny dowód na to, że w IPN-ie pracują inteligentni inaczej.

Gość07.07.2021 11:57

Czy to jakieś nowe zboczenie ?

Anka Pisanka07.07.2021 9:35

Info na miarę tej upadającej osady górniczej.

IT, turystyka i Figo fago. A gdzie nowe miejsca pracy, inwestorzy, opera i teatr, kolej pasażerska albo ZUS? Gdzie?