Grób jastrzębskiego powstańca odznaczony
Instytut Pamięci Narodowej odznaczył grób jastrzębskiego powstańca, znajdującego się na cmentarzu przy Dębowej. W ten sposób upamiętniono Józefa Hetmańskiego.
W ten sposób IPN zainaugurowało akcję odznaczania grobu powstańców. W ten sposób łatwiej będzie można rozpoznać ich groby i kultywować ich pamięć.
- Chcemy by ich groby nie zniknęły, lecz stały się swego rodzaju świadectwem, dokumentującym udział naszych najbliższych w powstaniach. Taka plakietka będzie również dla osób postronnych cenną informacją, że to jedna z tych kilkudziesięciu tysięcy osób, które między 1919 a 1921 rokiem chwyciły za broń, by przesądzić o przynależności tej części Górnego Śląska do Polski - mówił dr Andrzej Drogoń, dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej podczas uroczystości.
Podczas uroczystości na grobie Józefa Hetmańskiego złożono kwiaty i przyklejono dwie ceramiczne odznaki: "Tobie, Polsko" (w ramach akcji "Powstańcy to wiara, nadzieja i cud", organizowanej przez Oddziałowe Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa w Katowicach) oraz "Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski". Pierwsza z nich ma formę proporczyka, nawiązującego do sztandaru powstańczego, wykonanego na początku 1920 roku w Bytomiu. Podobne znajdą się na grobach pozostałych powstańców.
- Niezwykle się cieszę, że ta akcja rozpoczyna się właśnie w Jastrzębiu-Zdroju. Z tej ziemi związanych było wiele wspaniałych postaci, które wsławiły się czy to właśnie podczas powstań śląskich, czy w czasie wojny, czy w 1980 roku, kiedy to w naszym mieście podpisywano Porozumienie Jastrzębskie - podkreślała prezydent Anna Hetman.
Podporucznik Hetmański urodził się w 1897 roku w Brzezince. Był uczestnikiem I wojny światowej, a podczas I powstania śląskiego pełnił rolę dowódcy kompanii, walczącej pod Słupną, Brzęczkowicami, Dziećkowicami i Brzezinką. Podczas II wojny światowej został powołany do 5. batalionu jako dowódca 2. kompanii, a następnie ewakuowany do Rumunii i internowany. Był jeńcem obozów Kaisersteinbruch, Iserlohn oraz Krefeld-Fichtenhain. Zmarł w 1981 w Jastrzebiu-Zdroju.
Obecnie IPN pracuje nad oznaczeniem kolejnych 127 grobów, między innymi w Chorzowie, Bytomiu, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Pszczynie czy Warszawie.
Dobrze, że chcą uczcić i jakoś wyróżnić, ale ta tabliczka wybleknie za rok na słońcu... Chyba że taki był cel, żeby ją kiedyś wymienić
Ciekawe jakie były kryteria? Czy na pozostałych grobach powstańców też będą takie plakietki? A może wybrali tylko paru a reszta poszła w zapomnienie.
Anka Pisanka Ty to masz wymagania nie wystarczą Ci Biedronki Lidle i stacje benzynowe no nie wystarczą ?
Kolejny dowód na to, że w IPN-ie pracują inteligentni inaczej.
Czy to jakieś nowe zboczenie ?
Info na miarę tej upadającej osady górniczej.
IT, turystyka i Figo fago. A gdzie nowe miejsca pracy, inwestorzy, opera i teatr, kolej pasażerska albo ZUS? Gdzie?