Pogoda na dziś zobacz prognozy
 28°20°
26 listopada 2021

Jak najlepiej zadbać o soczewki - rady dla początkujących

Jak najlepiej zadbać o soczewki - rady dla początkujących
fot. materiały prasowe

Soczewki kontaktowe są świetnym wyborem dla osób, którym nie odpowiada noszenie okularów, ale jednocześnie chcą zadbać o swój wzrok i dobre widzenie. Są one niezwykle wygodne, a dzięki dobrze dopasowanym soczewkom wręcz zapomnimy o naszej wadzie wzroku. Podpowiemy wam jak zadbać o wasze soczewki kontaktowe, by jak najlepiej spełniały swoje funkcje i były bezpieczne dla narządu wzroku.

Akcesoria do soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe inne niż jednodniowe wymagają również odpowiednich akcesoriów. Opakowania, w które zapakowane są soczewki, nie służą do ich przechowywania do otwarciu, wobec czego pierwszą rzeczą o jakiej powinniśmy pomyśleć, jest zakup pojemników na soczewki. Są one stosunkowo niedrogie, kosztują od kilku do około 30 złotych. Producenci prześcigają się w tworzeniu fantazyjnych kształtów i kolorów, przez co na rynku dostępny jest ich szeroki wybór. Pojemnik na soczewki to podstawa, w która musimy się zaopatrzyć (przypomnijmy, że nie dotyczy to soczewek jednodniowych, które po zdjęciu należy po prostu wyrzucić).

Osoby lubiące podróże mogą rozważyć zakup zestawu podróżnego do soczewek. Zazwyczaj znajduje się w nim pojemnik na soczewki, pojemniczek na płyn, pęseta i lusterko. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mieć wszystko „pod ręką”.

Przyssawki do soczewek twardych i miękkich to kolejna propozycja dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze szkłami kontaktowymi. Pozwolą nam na łatwe wyciąganie soczewek z pojemniczka, jak również ich zakładanie i zdejmowanie. Rozwiązanie to posiada wielu fanów i przeciwników, warto zatem spróbować tej metody samemu, aby zdecydować jak będzie nam łatwiej.

Tabletki odbiałczające również są jednym z typowych akcesoriów pozwalających zachować higienę i bezpieczeństwo noszenia soczewek kontaktowych. Pozwalają one na usunięcie osadów białka z soczewek, dzięki czemu wydłużą ich żywotność oraz poprawią komfort ich noszenia.

Płyn do soczewek – jaki wybrać?

Jedną z najważniejszych rzeczy, oprócz pojemniczka, jest płyn do soczewek. Soczewki w nim zanurzone nie wyschną i będą nadawać się do noszenia przez długi czas (oczywiście zgodny z zaleceniami producenta). Duży wybór płynów do soczewek dostępny jest pod linkiem https://www.bezokularow.pl/plyny-do-soczewek. Jednak jaki płyn wybrać? Wszystko zależy od rodzaju posiadanych przez nas soczewek.

Płyn oksydacyjny będzie nadawać się zarówno do soczewek twardych, jak i wszystkich innych. Dzięki zawartości nadtlenku wodoru wykazuje dodatkowo działanie dezynfekcyjne. Soczewki muszą być jednak przechowywane w specjalnym pojemniku z katalizatorem, który będzie rozkładać (neutralizować) wodę utlenioną.

Płyny czyszczące dedykowane są dla twardych soczewek kontaktowych. Nie należy go używać w przypadku innych ich rodzajów.

Płyny wielofunkcyjne sprawdzą się przy soczewkach miękkich. Czyszczą, dezynfekują i pielęgnują nasze soczewki.

Przy wyborze płynu należy również kierować się jakością. Pomimo, że istnieje wiele tańszych zamienników płynów, warto zwrócić uwagę na jakość, a nie na cenę. Niektóre soczewki kontaktowe są droższe od innych, szczególnie te, przeznaczone dla osób z astygmatyzmem.

Garść dobrych rad

Chociaż niektóre z poniższych rad nich wydają się oczywiste, warto o nich przypomnieć, szczególnie osobom początkującym.

Zakładając soczewki kontaktowe należy bezwzględnie przestrzegać higieny, czyli mycia rąk przed zakładaniem i ściąganiem soczewek. Zminimalizuje to ryzyko uszkodzenia soczewek, jak również ustrzeże nas przed infekcjami oczu.

Należy bezwzględnie przestrzegać czasu przydatności soczewek. Odnosi się to nie tylko do terminu przydatności, ale również do tego, na jaki okres noszenia zostały one przeznaczone. Na rynku dostępne są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Nie należy użytkować ich dłużej niż wskazuje producent, ponieważ ich moc będzie ulegać zmniejszeniu, ale również z czasem zaczną ranić nasze oczy.

Jeśli potrzebujemy pomocy w doborze soczewek warto odwiedzić stronę BezOkularow.pl. Na stronie tej oferowana jest pomoc w procesie zakupowym, dzięki czemu możemy uniknąć błędów w naszych zakupach. Dodatkowo soczewki dostępne są w niskich cenach oraz zapewniona jest ich najwyższa jakość.

Artykuł sponsorowany

Polub i udostępnij
Czytaj też

Bezpłatne badania wzroku dla mieszkańców Bezpłatne badania wzroku dla mieszkańców

Można bezpłatnie zbadać wzrok Można bezpłatnie zbadać wzrok

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.

Brak opinii w tym artykule. Bądź pierwszy!