Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°
BS Kredyt bez gwiazdek
14 lutego 2022

Miasto otwiera ośrodek wsparcia dla rodzin

Miasto otwiera ośrodek wsparcia dla rodzin
fot. UM jastrzebie

Dużym wsparciem dla jastrzębskich rodzin jest nowo otwarta Placówka Specjalistyczna Wsparcia Dziennego i Centrum Usług Społecznych rozpoczyna działalność przy ul. Gagarina.

Zapewnienie opieki, wsparcie rodziny i lokalnej społeczności oraz pomoc specjalistyczna – to cele placówek, które rozpoczynają właśnie pracę w nowo wyremontowanym budynku przy ulicy Gagarina 116.  Placówka jest prowadzona przez Jastrzębski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być razem”.  Pomoc w niej znajdzie do 40 dzieci w świetlicy oraz minimum 24 w ramach Centrum Usług Społecznych z rejonów osiedla 1000-lecia, ul. Gagarina i sołectwa Szeroka.

- Moją misją jest przekazać miłość i bezpieczeństwo dzieciom, które mają w życiu trudności, braki. Mam nadzieję stworzyć taką placówkę, która będzie gwarantować prawo do szacunku, godności. Będziemy patrzeć na każde dziecko indywidualnie, każdemu stworzymy możliwości samorozwoju - mówił Milena Madej-Kruszyńska, kierownik placówki.

W świetlicy będzie miejsca na opiekę zabawę dla dzieci, ale nie tylko.  Odbywać się w niej będą zajęcia socjoterapeutyczne, terapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne i logopedyczne. Specjaliści będą realizować też terapię psychologiczną i socjoterapię. To wszystko obok podstawowej opieki i zajęć świetlicowych: plastycznych, ruchowych czy odrabiania lekcji.

Zupełnie nową formą pomocy w naszym mieście będzie Centrum Usług Społecznych. Ma ona na celu zwiększyć dostęp mieszkańców do kompleksowych form pomocy dzięki diagnozie ich potrzeb. To właśnie tu specjaliści będą wspierać rodziny w opiece i wychowywaniu dzieci oraz w rozwiązywaniu problemów, aby wprowadzać trwałe pozytywne zmiany w lokalnej społeczności i zapobiegać izolacji. Chodzi o to, by dawać ludziom motywację do aktywnej postawy, uświadomienie im o samostanowieniu, własnej sprawczości. Wszystko po to, by minimalizować dysfunkcje w rodzinach.

- W jednym miejscu zajmiemy się kompleksowo rodziną: poprzez pracę z dziećmi w placówce wsparcia dziennego oraz poprzez pracę z rodzicami bądź opiekunami w Centrum Usług Społecznych. Wszystko po to, aby wzmacniać kompetencje rodzicielskie a tym samym wspierać rodzinę w przezwyciężaniu trudności - tłumaczy Klaudia Nietrzebka, dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Budynek oddajemy w ręce mieszkańców. Mam nadzieję, że spełni oczekiwania i cieszę się, że pierwsze opinie lokalnej społeczności sugerują, że był to strzał w dziesiątkę. Cieszę się również, że ten projekt mogliśmy zrealizować ze środków unijnych – powiedziała Anna Hetman, prezydent miasta.

Projekt utworzenia obu placówek opiewa na wartość 523 756,06 zł z czego 445 192,65 zł stanowią środki dotacji Unii Europejskiej, 41 900,48 zł środki z budżetu państwa, a 36 662,93 zł wkład własny miasta.

Placówki będą czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 14:00 do 18:00 oraz w soboty w godzinach od 10:00 do 14:00.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Miasto pomaga rodzinom. Ruszają placówki wsparcia Miasto pomaga rodzinom. Ruszają placówki wsparcia

Zimowy wieszak wsparcia. Podziel się ubraniem Zimowy wieszak wsparcia. Podziel się ubraniem

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
Pr15.02.2022 15:28

Projekt placówki kosztował ponad 500 000.. wielka chęć pomocy a otwarte tylko po 4 godziny dziennie?..

Raper klasztorny15.02.2022 12:55

Nie wspierajcie rodzin, po prostu dajcie im spokój

Gość 15.02.2022 6:32

Te maski są tylko do zdjęcia

Mama14.02.2022 21:07

Po co tam ksiądz????

Gość14.02.2022 11:23

Bo na Gagarina to nie trzeba pomagać dzieciom tylko ukręcić wielkiego bata na patologicznych dorosłych.

mama14.02.2022 6:47

To bardzo potrzebna inicjatywa. Miasto troszczy się o mieszkańców nawet na sołectwach. Martwi mnie fakt, że komentujący krytykują wszystkie przedsięwzięcia, a sami nic nie zrobią To smutne.

Majaka z domków.14.02.2022 5:25

W masce??
Po co ????
Nie idzie rozpoznać,kto jest na zdjęciu??

Pies Barona Munchhausena13.02.2022 22:19

""nową formą pomocy w naszym mieście będzie Centrum Usług Społecznych"

Nowy wynalzek i stolki dla urzednikow.
Gagarina to getto dla patologii i takim pozostanie.
Podle miejsce ksztaltuje jego mieszkancow.
Nalezalo ludziom dac szanse funkcjonowac w spoleczenstwie a nie eksportowac ludzi z problemami poza miasto poglebiajac izolacje. Zwlaszcza, ze remont tego budynku pochlonal wiecej srodkow niz kosztowalyby mieszkania na wolnym rynku.