Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°16°
Sklep Medicanna
6 lipca 2022

Jak często są koszone trawniki w mieście?

Jak często są koszone trawniki w mieście?
fot. UM / Barbara Englender

W sezonie wiosenno-letnim trawniki w mieście koszone są 4 razy. Miasto stawia na nieco wyższą trawę z powodów ekologicznych. Taka trawa pozwala utrzymać wodę w glebie.

W sezonie wiosenno-letnim, czyli od kwietnia do listopada, miasto kosi czterokrotnie. Dotyczy to trawników przy ulicach i chodnikach oraz terenów rekreacyjnych - skwerów, jarów czy placów zabaw. Aby prace przebiegały sprawnie, miasto podzielone jest na 15 kwartałów, a za utrzymanie porządku odpowiada w nich osiem firm, wyłonionych w przetargu.

- Nasze podejście do tej kwestii zapewnia bezpieczeństwo oraz normalne funkcjonowanie miasta i jego mieszkańców, ale zarazem pozwala na rozsądne gospodarowanie wodą. Nawet tak drobne działania, prowadzone konsekwentnie, dają nadzieję, że uda nam się choć trochę zminimalizować odczuwalne skutki zmian klimatycznych - tłumaczy Robert Cichowicz, zastępca prezydenta miasta.

Jak widać, trawy w mieście są nieco wyższe, co wpływa na utrzymanie wilgotności gleby i pozwala na obniżenie temperatury. Według badań, różnica temperatury między trawą wykoszoną "do gołej ziemi", a wyższym trawnikiem może wynosić nawet 5 stopni Celsujsza.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Dlaczego trawniki są koszone rzadziej? Dlaczego trawniki są koszone rzadziej?

Co z koszeniem trawy? Kiedy rośnie najmocniej? Co z koszeniem trawy? Kiedy rośnie najmocniej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
Do kosiarza10.07.2022 11:44

To zmień pracę,jaki problem?No chyba że nic innego nie umiesz robić..

Tomek08.07.2022 16:24

Ja nie widzę nigdzie tych kosiarzy u nas na osiedlu trawa wysoka na 30cm przed klatką...

Kosiarz 07.07.2022 6:51

Ciężka ta moja praca kosiarza w tej trawie same kupy od psów wszystko fruwa kiedy kosimy ludzie wszystko oddychają same zarazki potem dziwić się ze powstają covidy małpie grypy a przez to zachowanie właścicieli psów będzie coraz więcej chorób o zasięgu masowym .

Trawa morska07.07.2022 6:41

Taka trawa pozwala utrzymać wodę w glebie......Najlepiej wodę w glebie trzymają granitowe płyty i kostka granitowa

Gość 06.07.2022 23:22

Moim zdaniem przy ulicach powinno się kosić częściej, nigdy nie wiadomo czy jakieś zwierzę nie wybiegnie na ulicę.

Gość06.07.2022 15:16

Wszystko wypalone co ta pani wyprawia słońce wszystko wysuszyło raz kosić na jesień

emeryt06.07.2022 14:03

Ponoć miały być zakazane te dmuchawy spalinowe i co? Jak podejdą pod okno no to w mieszkaniu CPN! Pewnie jeszcze by się im przydały dmuchawy które od razu transportowałyby mokre siano na przyczepy!

M06.07.2022 13:27

Szkoda, że nie pomyślicie o dzieciach-wiele z nich nie wyjedzie nigdzie. Trwa ogromna już, aż mam ciary jak pomyśle o kleszczach. Gdzieś się te dzieciaki muszą bawić, mają wakacje, a tu nawet kawałka trawnika doprowadzonego do porządku. Nawet nie widać, gdzie można koc rozłożyć bez niespodzianek w postaci psiej kupy. Jednym słowem chaszcze nawet na placach zabaw. Kiedyś jak przyjeżdżała do nas rodzina, to zawsze się im podobało, że miasto pięknie zadbane. Teraz są w szoku- niestety negatywnym.

Monika06.07.2022 10:09

A jak przyjdą skoszą to ziemia wygląda jak w Charkowie ....

Gouvu06.07.2022 10:04

Trochę dłuższa trawa czy taka mająca prawie półtorej metra ograniczająca widoczność w trakcie jazdy, szczególnie włączając się do ruchu...

Jan z temperaturą 06.07.2022 9:24

A jaka jest temperatura mierzona przy granitowych płytach w Parku Zdrojowym. Pan redaktor może się pofatyguje i zrobi fotorelację , bo zdjęć tu nie można dodawać , a szkoda .

Raper klasztorny06.07.2022 9:10

Sprawa prosta - blisko drogi należy kosić częściej, bo to kwestia bezpieczeństwa. Kilka metrów od drogi mogą być chaszcze - jak komuś przeszkadzają to niech się leczy.

Gość06.07.2022 9:10

"Miasto stawia na nieco wyższą trawę z powodów ekologicznych. Taka trawa pozwala utrzymać wodę w glebie."

Zastawianie wiekich polaci betonem to tez ze wzgledow ekologicznych.
Urzednicy cierpia na jakies rozdwojenie.