Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°16°
Sklep Medicanna
28 lipca 2022

Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce

Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce
fot. UM Jastrzębie

Mieszkańcy zdecydowali i już wiadomo, jakie zadania zostaną wykonane w ramach budżetu obywatelskiego. Tym samym zostało rozdysponowane 3 mln zł.

W tym roku w głosowaniach nad budżetem obywatelskim wzięła udział rekordowa liczba mieszkańców, padło 11 tysięcy głosów. Jastrzębianie głosowali zarówno w formie tradycyjnej, papierowej, jak i za pomocą platformy internetowej.

Pod głosowanie poddanych zostało 10 projektów ogólnomiejskich oraz 36 osiedlowych i sołeckich w 10 jednostkach pomocniczych. Na zadanie ogólnomiejskie głosują mieszkańcy całego miasta, zaś na osiedlach i sołectwach jedynie tam, gdzie suma projektów przekroczyła kwoty przeznaczonej na daną jednostkę.

W osiedlach i sołectwach zostaną zrealizowane następujące projekty:

 • osiedle Zdrój: „Zdrój bardziej dostępny” oraz „Wymiana nawierzchni i krawężników”,
 • osiedle 1000-lecia Szeroka: „Wykonanie - położenie chodnika przy drodze osiedlowej ok. 35 mb”, oraz  „Biblioteka pełna nowości”,
 • osiedle Jastrzębie Górne i Dolne: „II etap budowy rodzinnego placu rekreacyjnego” oraz „Cykl imprez na Osiedlu Jastrzębie Górne i Dolne”,
 • osiedle Gwarków: „Park Trampolin w Jarze Południowym”,
 • osiedle Bogoczowiec: „Likwidacja chodnika przy ul. Bogoczowiec i utwardzenie terenu” - Osiedle Bogoczowiec,
 • osiedle Barbary: „Kultura dla Barbary”,
 • osiedle Arki Bożka: „Zagospodarowanie skweru wypoczynkowego na Osiedlu Arki Bożka”,
 • osiedle Chrobrego: „Wymiana uszkodzonych i skorodowanych słupów oświetlenia ulicznego” - Osiedle Chrobrego,
 • osiedle Morcinka: „Mega zjeżdżalnia na Morcinku”,
 • osiedle Pionierów: „Remont chodników na Osiedlu Pionierów”,
 • osiedle Przyjaźń: „Festyn Jesienny Sportowa Jesień”, „Wesołe rozpoczęcie wakacji”, „Wymiana chodnika”, „Bezpieczny plac zabaw”,
 • osiedle Staszica: „Budowa ścieżki spacerowej”,
 • osiedle Tuwima: „Remont chodnika ulicy Goździków od Gazowni w stronę ul. Cieszyńskiej”,
 • osiedle Zofiówka: „Przebudowa oświetlenia ulic”,,
 • osiedle Złote Łany: „Utworzenie strefy przystankowej (wiata + stacja naprawy rowerów)”,
 • sołectwo Borynia: „Odtworzenie rowu na ul. 3 Maja z przebudową przepustów od nr 91 do 99a”,
 • sołectwo Skrzeczkowice: „Remont nawierzchni drogi na ul. Myśliwskiej w Jastrzębiu-Zdroju od ul. Świerklańskiej do granic miasta (w ramach posiadanych środków) cd.”,
 • sołectwo Szeroka: „Utwardzenie odnogi drogi ul. Powstańców Śląskich 28-28E”, „Zakup oraz zabudowa tablic informacyjnych”, „Budowa oświetlenia ul. Ludowa od nr 7 do wyczerpania środków”, „Zakup ubrań specjalnych SX 4 GOLD 2 częściowych OPZ oraz rękawic ochronnych”,
 • sołectwo Bzie: „Budowa chodnika wzdłuż ul. Niepodległości w Bziu”,
 • sołectwo Ruptawa Cisówka: „Pomóż, byśmy mogli pomóc innym - wsparcie służby strażaków ochotników z OSP Ruptawa- zakup lekkiego auta i urządzenia gaśniczo-tnącego”,
 • sołectwo Moszczenica: „Remont fragmentu nawierzchni ulicy Komuny Paryskiej oraz uzupełnienie oświetlenia ulicznego” – sołectwo Moszczenica.

Wśród zadań ogólnomiejskich najwięcej głosów uzyskał projekt „Jastrzębscy strażacy ochotnicy razem dla bezpieczeństwa mieszkańców - zakup pojazdu dla ratowników, psów ratowniczych i potrąconych zwierząt wraz z zakupem umundurowania strażackiego niezbędnego do akcji ratowniczo-gaśniczych”

Pula środków o przeznaczeniu, której bezpośrednio decydowali jastrzębianie, opiewała na   kwotę 3 milionów złotych, z czego na zadanie ogólnomiejskie przeznaczone jest 600 000,00 tysięcy złotych, a na zadania osiedlowe i sołeckie 2 400 000,00 zł.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Projekty z Jastrzębia w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim Projekty z Jastrzębia w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim

Strażacy świętują sukces. Ich projekty wygrały Jastrzębski Budżet Obywatelski Strażacy świętują sukces. Ich projekty wygrały Jastrzębski Budżet Obywatelski

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
Karol29.07.2022 11:00

Super, bardzo duże zainteresowanie budżetem obywatelskim.

Tomasz29.07.2022 10:59

Budżet obywatelski to świetna inicjatywa. Dzięki takim inicjatywom miasto się rozwija.

Gość29.07.2022 8:42

U nas powstała siłownia na świeżym poietrzu i więcej jest spożywających niż ćwiczących.

Gość28.07.2022 22:12

Ok. W Szerokiej na Tauzenie napisali ile tego chodnika.
Bzie tylko budowa - po to nie podano metrażu żeby nie drażnić bo robią sporo?
A Moszczenica i Komuny Paryskiej to wszyscy tu na miejscu wiemy kto i komu to robi tylko pod konkretny adres. Jak zawsze.

J-bie28.07.2022 18:10

Ostatnio bylem swiadkiem jak o malo osobowka nie zabila na Cichej kobiety z dzieckiem. Tam jest miejsce tylko na dwie osobowki, jak idzie pieszy to... jest problem, jak jedzie wiekszy to... tragedia wisi w powietrzu. To samo z rowerzystami.
Nie ma co czekac na tragedie. Miseczka C z grzywka, wez sie do roboty ul. Cicha potrzebuje gruntownej przebudowy, z chodnikiem i droga rowerowa.

Czesław 28.07.2022 16:36

Ja nadal czekam na realizację budżetu z zeszłego roku. Gdzie na osiedlu 1000-lecia jest nowe boisko?? Gdzie jest radny i Sołtys?? Kiedy powstanie obiecane boisko??

Dawo Hanys28.07.2022 12:40

Na Barbary to trzeba zamalować te giekaesowe bazgroły tej kibolskiej patologii.

Mirek28.07.2022 11:49

Nic dziwnego, u nas jak był problem z zarządzaniem na osiedlu to tragedia była, o remont się doprosić to cud. No i zmieniliśmy zarządcę na Fadrowskiego to od razu zaczęli działania i powoli prostują sytuację :)

Iza28.07.2022 9:29

Na Górnym drugi etap budowy rekreacyjnego planu rodzinnego? Dobry żart. A kiedy był pierwszy etap i gdzie?Skończy się na festynach, jak zwykle.

Gość28.07.2022 9:06

super wyzwolenia dalej bez chodnika, spacer z wózkiem jest niemal niemożliwy, ale ważne, że na centrum można

Pies Barona Munchhausena28.07.2022 8:18

Myślałem, że wywieziono niektórych na taczkach.

Dobry28.07.2022 7:20

Jedna ławka za kilka tys zł bo tyle miasto płacisz każdy wybetonowany placyk setki tysi a tu na dziesięć projektów 3mln i starczy ,ciekawe??

Gość28.07.2022 7:00

Po przeczytaniu tytułu myślałem ze usunięto Anne z stanowiska .

Jan Mieszkaniec28.07.2022 6:23

Osiedle Bogoczowiec: ?Likwidacja chodnika przy ul. Bogoczowiec i utwardzenie terenu? a to się mieszkańcy ucieszą hahahahha.
Osiedle Gwarków: ?Park Trampolin w Jarze Południowym? trampoliny to są na basenie , będziecie skakać na główkę na asfalt hahahhaha

menel28.07.2022 0:05

osiedle Barbary: ?Kultura dla Barbary - co to znaczy?
czyżby Bajkę mieli otworzyć i balangi do rana?