Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -3°-3°
28 czerwca 2013

Powstanie kolejowe połączenie Jastrzębia i Katowic?

Powstanie kolejowe połączenie Jastrzębia i Katowic?
fot. Łukasz Wilczyński / jastrzebieonline.pl

Jastrzębscy radni podjęli uchwałę dotycząca odtworzenia linii kolejowej Jastrzębie-Zdrój - Pawłowice - Żory - Katowice. Mimo to, nie wiadomo czy taka linia kiedykolwiek zostanie utworzona.

W trakcie głosowania nad uchwałami pojawił się projekt, aby odtworzyć linię kolejową na trasie Jastrzębie-Zdrój - Pawłowice - Żory - Katowice. W trakcie dyskusji prezydent Marian Janecki wyjaśniał, że utworzenie takiej linii nie leży w kompetencjach miasta. Radni jednak chcieli by coś w tym kierunku robić.

- To nie jest zadanie miasta, nie można wydawać środków budżetowych na zadania, które nie mieszczą się w naszych kompetencjach. To jest zadanie Ministerstwa Transportu, a nie gminy - wyjaśniał prezydent miasta.

- Jesteśmy przeciwko komunikacyjnemu wykluczeniu, szukajmy wsparcia u posłów w parlamencie, radnych w sejmiku wojewódzkim a potem w formie apelu odnieśmy się do Ministerstwa Transportu - mówił radny Kinasiewicz.

Część radnych zastanawiała się czy taka linia jest dziś potrzebna, ponieważ w latach 90. do jastrzębia przyjeżdżały puste przedziały. Na sali słychać było także głosy, że jeśli taka linia powstanie powinna być szybsza niż komercyjne autobusy, inaczej nie będzie chętnych na jazdę pociągiem. W związku ze szkodami górniczymi występującymi na terenie miasta istnieją wątpliwości czy pociągi mogłyby rozwijać wystarczającą prędkość, aby szybciej niż busy dowieść pasażerów do Katowic.

Podjęta uchwała jednak nie zobowiązuje miasta do żadnych działań. Decyzję o utworzeniu lini może podjąć Urząd Wojewódzki lub Ministerstwo Transportu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Oni powalczą o kolej dla Jastrzębia Oni powalczą o kolej dla Jastrzębia

Pociągi jeżdżą za darmo Pociągi jeżdżą za darmo

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (80)
mieszkaniec08.11.2015 9:48

Pytanko? Do kogo naleza wydobyte podklady kolejowe? Kto jest wlascicielem? Pzdr

tormistrz 21.07.2013 22:33

ten tor na fotce(niedaleko ul.witczaka) to linia łącząca kwk.jas-mos z nieczynną kwk moszczenica.Jeśli już planują przywrócić ruch pociągów osobowych do miasta,to tory należało by ułożyć tak,by pociąg dojeżdżał do stacji "jastrzębie zdrój"oraz "jastrzębie zdrój górne". Teoretycznie,tfuu,praktycznie istnieje możliwość dojazdu pociągów z jasmos'a do w.w stacji,jednak aby to osiągnąć,należało by na ul.witczaka wykonać nasyp oraz most.Z tego co widzę,to te tory po których poruszają się pociągi towarowe,to one są niemal że w stadium rozkładu!!podkłady kolejowe są miejscami dość mocno zgniłe,śruby łączące podkłady z szynami-miejscami są luźne,a czasem nawet są braki... .Co ważne(mieszkam bardzo blisko torów w jastrzębiu tak że wiem),jak jedzie taki pociąg towarowy,to słychać to wredne "puk puk-puk puk"które wydobywa sie z pod kuł,jeśli w tych pociągach osobowych miało by być głośno,a nam-to jest,mieszkańcom nie podobał by sie nadmiar tego hałasu,to te pociągi mogły bezpowrotnie zniknąć :(. Ogólnie pomysł popieram,jednak mimo wszystko przydały by się jakieś konkretne plany,a nie tylko propozycje...
PS.1wszy pociąg osobowy miał wyjechać z miasta 1.09.2012r i miał się nazywać "Jan Nepomucen"pociąg jeszcze nie przyjechał,pomimo,że już mija prawie rok,od kąt to pociągi miały wrócić.

sx03.07.2013 9:17

Pociągi są dużo tańsze niż zdzieracze z prywatnych busików i do tego jeżdżą dużo szybciej! Przykładowo trasa z Bielska do Katowic wychodzi w KŚ dla studenta nie całe 5zł! W porównaniu to autobusu który kosztuje 10-15zł, który do tego jeździ dużo dłużej!

Gość03.07.2013 9:07

JSW ma płączyć się z Katowickim Holdingiem Węglowym wypracowane zyski się rozpłyną, a nam w Jastrzębiu zostaną tylko szkody górnicze i DRABAS do katowic

do proste02.07.2013 22:27

Jesteśmy cholernymi podatnikami, nie jeździmy codziennie dla zabawy, tylko do pracy, z naszych zarobków zabierane są podatki i ubezpieczenia, bardzo słone. I jeszcze mi tu jakiś urzędas, który z tego żyje, mówi: da się dojechać. Ściśniętym jak śledź w prywatnym busie. Wy łaski nie robicie, my wam płacimy, wy postarajcie się o to, żebyśmy w normalnych warunkach podróżowali, łaski nie robicie.

Gość02.07.2013 21:45

JSW powinna naprawić szkody górnicze czyli w tym przypadku nasyp kolejowy od Jastrzębia do pawłowic

do proste02.07.2013 21:22

ty jesteś pewnie urzędnikiem, któremu się nie chce pracować i stąd twoje głupie posty. Jeździłem do Cieszyna codziennie, czym? Busem, bo nic innego nie ma. Był już w Zebrzydowicach przepełniony i do tego stary telepiący się grat bez klimy. Sauna w środku. Jechałem busem do Rybnika - 15 miejsc, a jechało nas ponad 30 osób. Sajgon. Dlaczego mamy jeździćź jak bydło i cieszyc się, ze da się? W Afryce mieszkamy?

Pokaż wszystkie opinie (80)