Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
EkoOkna
30 maja 2014

Emeryci znów protestowali. Chodzi o deputat

  • Emeryci znów protestowali. Chodzi o deputat
  • Emeryci znów protestowali. Chodzi o deputat
  • Emeryci znów protestowali. Chodzi o deputat
  • Emeryci znów protestowali. Chodzi o deputat
Więcej zdjęć:
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

30 maja emerytowani górnicy ponownie zebrali się pod siedziba Jastrzębskiej Spółki Węglowej by wyrazić swoje oburzenie, przeciwko decyzji JSW o wstrzymaniu wypłaty deputatu węglowego w maju.

To już drugi protest emerytowanych górników. Pierwszy odbył się 22 maja, ale nie przyniósł skutku. Chodzi o wstrzymanie wypłaty ekwiwalentu za deputat węglowy. Wcześniej pieniądze wypłacane były w dwóch ratach - w maju i październiku. W tym roku Zarząd JSW zdecydował, że całość zostanie wypłacona w październiku. To nie podoba się emerytowanym górnikom, którzy jak tłumaczą, czekali na te pieniądze.

- Mam nadzieję, że Wasza determinacja i walka przyniesie efekt. Tym gadzinom nie odpuścimy! Sami zarabiają po kilkaset tysięcy złotych miesięcznie i oni nie rozumieją tego co znaczy kilkaset złotych dla emeryta - mówiła Danuta Jemioło z NSZZ Solidarność.

Emerytowani górnicy złożyli do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w którym domagają się wypłacenia pierwszej transzy ekwiwalentu za węgiel. - Nasze akcje protestacyjne w razie braku reakcji z Pana strony będą bardziej uciążliwe dla wizerunku Spółki i Pana osobiście - czytam w piśmie.

Jednocześnie Komitet Protestacyjny wysłał pismo do premiera Donalda Tuska, w którym informuje o złamaniu przez JSW zawartych wcześniej porozumień.

- Decyzja nie jest sprzeczna z jakimikolwiek przepisami prawa, a wynika jedynie z dbałości o ponad 20 tysięcy miejsc pracy. Koszt, jaki poniesie JSW wypłacając świadczenia dla emerytów wyniesie ponad 64 miliony złotych - informuje JSW.

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Śląsk symbolem smogu - zamknąć kopalnie" "Śląsk symbolem smogu - zamknąć kopalnie"

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (37)
wkurzona03.06.2014 14:24

zal czytac niektore komentarze.........zapracowali sobie to maja jeden z drugim taki madry niech zjedzie na dol to zobaczymy kazdy madry jest tu na forum i powiem ze nie kazdy ma 4700 na reke sa i tacy co maja mniej i bez obrazy ale takie teksty emeryci do trumien to chyba sa tutaj nie na miejscu niestety az przykro sie to czyta ,no ale coz kazdemu zal d... sciska nawet jakby mieli emerytury po 1500 tez by pisali o gornikach ze to czy tamto.....ludzie zastanowcie sie nad soba co piszecie .Przewaznie jest tak ze te komentarze po co emerytom wegiel pisza ludzie ktorzy mieszkaja na blokach a inaczej by spiewali jakby mieszkali w domach.

only03.06.2014 0:44

no włąśnie, pracujący emeryci to jest plaga. Pracowałem w takim miejscu, gdzie na wypłatę czekało się i 3 miesiace. No i co? No i wszyscy młodzi byli wkurzeni, ale co mogli, skoro obok nich pracowali zadowoleni górnicy, którzy mówili ofen: ja mam za co żyć, ja tam mogę poczekać, ja tu tylko pracuję, zeby się nie nudzić.

romus02.06.2014 19:49

Panie Adiemus, poruszył Pan tylko problem deputatu. 25 lat pracy też dotyczy obecnych górników.Czy żyje się dłużej? Myślisz o Jaruzelskim i o tym że wszyscy będą żyli min. 90 lat.Jaki procentowo jest udział emerytowanych górników w podejmowaniu dodatkowej pracy?Jaką wykonują pracę, i czy wszyscy są w stanie taką pracę podejmować.Zatrudniają ich ci sami którzy omijają podatki i ZUS.Prawo jest "pokrętne" i to ani moja ani Twoja wina. Ja nie mogę już nigdzie pracować ze względu na stan zdrowia [63 lata - po zawale, onkologii i z pylicą , bez dodatkowej renty], pracowałem jako ślusarz na kombajnach chodnikowych. Górnicy mają sporo więcej emerytury, mieli też dużo większe wypłaty- jednak nie zazdrościłem im ani wypłaty, ani pracy a może nawet szczególnie tej pracy.Pewnie zdarzają się wypadki takich którzy podejmują się takiej pracy [tu winien raczej system] ale ilu ich jest.A tak szczerze przejdź na Okrzei i poczytaj na nagrobkach ile podniósł się wiek umierających. Życzę zdrowia i dobrej pracy i abyś w życiu nie doczekał że zabiorą Ci coś co nabyłeś, nawet żonę.

Adiemus02.06.2014 16:52

Panie romus _ każdy emeryt narzeka jak to było ciężko w tej pracy, owszem było dlatego pracował pan 25 lat, dlatego miał pan barbórkę, deputat i 14tkę. A teraz niech pan powie dlaczego tylu przemęczonych emerytów górników pracuje nadal u prywaciarzy mając już na karku nawet 70 lat.
Jak młoda osoba ma mieć pracę i jeszcze godziwie płacone kiedy to Emeryt pracuje za 1000 zł
i jest zadowolony z tego że się nie nudzi w domku. Za komuny pan dostał mieszkanie i miał pan gdzie mieszkać niech pan głupot nie pisze ile to pan niedziel przepracował , to niech i pan napisze jakie pan miał z tego profity. Niech pan się z tym liczy że i tak zabiorą wam deputat ponieważ z roku na rok coraz więcej jest emerytów górników , coraz dłużej żyjemy a tego zakład na pewno wcześniej czy później nie wytrzyma. Jestem za tym aby ten deputat zabrać emerytom i przydzielić nowo zatrudnionym.

Pachoł miejski01.06.2014 19:04

romus masz rację , ale kto o tym pamięta rząd napuszcza jednych na drugich. Jest jedna zasada jeżeli jest zgoda w narodzie rząd jest w strachu, więc trzeba zrobić wszystko by nie było zgody w narodzie.Wszyscy piszą o 14-kach w górnictwie... a przeciez 14-tki maja wszyscy urzędnicy w urzędach skarbowych, ministerstwach, ABW, CBA, CIA .....itd... A co produkują? .... tylko gazy A Tusk co tydzień lata samolotem z Warszwy do Gdańska.. dlaczego te spisiałe dziennikarzyny tym się nie zajmą....Dlaczego a dlatego , że boja się o swoje stanowisko i z zamian za służalczość mają pracę. Kiedys dwaj dziennikarze doprowadzili do rezygnacji prezydenta U.S.A afera watergate. wydawca gazety w której pracowali dziennikarze nie bał się !!!!!!!!

romus01.06.2014 16:36

Mam przywilej górniczy , węgiel na emeryturze.Chrześcijańska Polska serdecznie mi go zazdrości.Miałem wcześniej inny przywilej,kiedy pracowałem za komuny , kiedy było studio-2 , trzeba było iść do pracy w każdą sobotę.Były niedziele, planowe, apelowe.wydobywcze i bóg wie jakie jeszcze, wszystkie obowiązkowe , jak nie przyszłeś to normalna "buła".Był też styczeń 31 dni,5 niedziel wszystkie oprócz jednej obowiązkowe [30 dni roboczych]. Wtedy nikt nie narzekał ile to górnicy muszą robić. Z autobusu który z Polski przywiózł 40 werbósów po m-cu został najwyżej jeden, a taka płatna praca.Płaczecie że przywileje górników niszczą budżet krajowy, to wam powiem to wasza chrześcijańska uczciwość, bo zatrudniając pracownika przyjmujecie go na cały etat a podatki i ZUS odprowadzacie z 1/2 etatu. Dlatego w kasie kraju są braki.W przyszłości nie będziemy mieli deputatu, ale wasze emerytury z 1/2 etatu będą mniejsze niż mój "węgiel"

Wróżka01.06.2014 11:58

Powiem tyle. Tak długo i konsekwentnie będą protestować, że ich walka zakończy się zwycięstwem. W końcu Zagórowski im wypłaci deputat. Nastąpi to w październiku. A na poważnie, niektórzy są tak mało rozgarnięci, że myślą, że odebrano im całkowicie prawo do deputatu.

Pokaż wszystkie opinie (37)