Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
22 października 2014

Będzie referendum ws. odwołania zarządu JSW?

Będzie referendum ws. odwołania zarządu JSW?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

We wtorek 21 października w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbyły się informacyjne masówki. Związki zapowiedziały, że chcą zorganizować referendum ws. odwołania całego zarządu JSW.

Podczas spotkań przedstawiono górnikom propozycje prezesa Jarosława Zagórowskiego, który w ramach cięcia kosztów chce zawiesić wypłaty niektórych dodatków przez najbliższe trzy lata.

JSW, tak jak inne spółki węglowe, chce odstąpić od wypłaty deputatu węglowego. Spółki chcą zrzucić na ZUS obowiązek wypłacania ekwiwalentu za deputat węglowy - tak samo jak ma to miejsce w przypadku kolejarzy i pracowników likwidowanych kopalń. To pozwoliłoby zaoszczędzić spółce w przyszłym roku ponad 64 mln zł.

W trakcie masówek związki zapowiedziały referendum dotyczące odwołania zarządu JSW. Związkowcy tłumaczą, że załogi nie mogą odpowiadać za nietrafione decyzje szefostawa spółki.

Tymczasem JSW stara się ograniczyć koszty w inny sposób. Od 1 października wszyscy dyrektorzy kopalń JSW, Zakładu Logistyki Materiałowej oraz dyrektorzy biur zatrudnieni w Biurze Zarządu spółki dostają obniżoną o 10% pensję. Takie oszczędności dotknąć mogą również innych pracowników kopalń.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (27)
ggd30.10.2014 13:28

przewodniczący związków powinien być max dwie kadencje. niech związki popatrzą na tych etatowców co siedzą na stołkach zamiast pracować na dole. Tu prezes znajdzie kasę. Dołowcy po 25 latach na powierzchni odchodzą na emerytury. Czepiamy się pań co papierkowa robotę odwalają. A 80% pracowników co chodzi na kopalni po powierzchni to dołowcy. Zwiazkowiec też jest dołowcem, to on tego nie widzi. Na to jest ślepy. Niech związki zrobią porządek u siebie a potem popatrzą na prezesa

X jacek30.10.2014 7:20

Do pana M wejdź do biurowca i sprawdź ile tam siedzi panów co powini być na dole ile tam jest hamulców wydobycia. Siądź z paniami i popracuj tak jak one przez kilka dni i wtedy pogadamy aaaa i dostaniesz tak zapłacone jak one.

marta26.10.2014 20:19

q skoro tak jest dlaczego tego nie zgłosisz??? do działu transportu na każdej kopalni!!!

q26.10.2014 10:38

autobusy nie jezdza regularnie...

m24.10.2014 23:50

ja się zgodzę dołowcom też ukrócić, ale jak wszystkim to wszystkim! Gdzie firmy dowożą pracowników do pracy w tych czasach, kiedy tłumaczą się kryzysem?! Która firma w faziekryzysu pozwala sobie na sponsoring, przepraszam ogromny sponsoring sportowców! Przecież to nasze pieniądze!!

Do m 24.10.2014 18:52

Zauważ że autobusami jeżdżą mniej zarabiający. Kierownika i Nadsztygara tam rzadko uświadczysz. Dołowcy też muszą się dołożyć aby ratować firmę. Więc nie wymyślaj jakiś banialuk.

Gość24.10.2014 11:04

JSW nie jest przypadkiem spółką giełdową? Związki chyba myślą, że to ich przedsiębiorstwo związkowe.

Pokaż wszystkie opinie (27)