Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
EkoOkna
19 stycznia 2015

Upamiętnili ofiary "marszu śmierci" i sybiraków

  • Upamiętnili ofiary "marszu śmierci" i sybiraków
  • Upamiętnili ofiary "marszu śmierci" i sybiraków
Więcej zdjęć:
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl, Robert Cebula / UM Jastrzębie

70 lat temu przez Jastrzębie-Zdrój przeszedł "marsz śmierci". Więźniowie z obozu koncentracyjnego Auschwitz wędrowali do Wodzisławia Śląskiego. Kilkunastu z nich zginęło.

16 stycznia spod bramy Muzeum KL Auschwitz wyruszył marsz "Ku pamięci". Jego uczestnicy dotarli do naszego miasta dzień później. Uroczystość odbyła się przy pomniku w Bziu.

W poniedziałek 19 stycznia w Parku Zdrojowym jastrzębianie uczczą pamięć ofiar "marszu śmierci" oraz zesłanych na Sybir i w inne miejsca kaźni. Hołd poległym więźniom zostanie oddany o godzinie 11:00.

W styczniu 1945 roku z obozu oświęcimskiego i jego podobozów ewakuowano w pieszych kolumnach do Wodzisławia kilkadziesiąt tysięcy więźniów, konwojowanych przez uzbrojonych esesmanów. Większość skierowano przez Jastrzębie-Zdrój. Mniej liczne kolumny popędzono przez Żory. Odcinki dziennej marszruty wynosiły około 20-30 km, noclegi improwizowane były najczęściej pod gołym niebem. Pasiaki więźniarskie nie pozwalały w wystarczającym stopniu zachować ciepła ciała. Żywieniowe racje dzienne były wypadkową losu. Każdego, kto usiłował zbiec lub nie nadążał za współwięźniami z powodu wycieńczenia, karano natychmiastową śmiercią. Wodzisław Śląski był docelowym miejscem marszu. Stąd, mimo mrozu, otwartymi wagonami kolejowymi wywieziono więźniów do obozów w głąb Rzeszy.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pamiętają o zamordowanych więźniach Pamiętają o zamordowanych więźniach

Światowy Dzień Sybiraka. Młodzież pamięta Światowy Dzień Sybiraka. Młodzież pamięta

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
ekonom19.01.2015 11:56

I komu przyszło do głowy by zmienić nazwę ulicy? Kiedyś Al.Pokoju ! i taka zawsze dla mnie pozostanie!!!