Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 23°15°
11 czerwca 2015

Rodzice protestują przeciwko przeniesieniu przedszkola

Rodzice protestują przeciwko przeniesieniu przedszkola
fot. Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju

Przedszkole Specjalne przy Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci będzie przeniesione. A przynajmniej tak zdecydowali radni głosując za przeniesieniem placówki na ulicę Szkolną. Rodzice i dyrekcja przedszkola protestują.

Aktualnie przedszkole mieści się w budynku Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci, w Zdroju. Dyrekcja przedszkola od lat zabiega o przeniesienie placówki ze względu na brak potrzebnych pomieszczeń oraz ich niewielką powierzchnię. Warunki do opieki nad dziećmi nie są najlepsze.

- Przeniesienie przedszkola do innego budynku musi być i wszyscy bardzo o to zabiegamy - informuje przedszkole.

O tym rozmawiali radni na majowej sesji. Sprawa jednak nie nabrałaby takiego nerwowego charakteru, gdyby nie poprawka do uchwały, którą zgłosił Tadeusz Sławik (PiS). Radny chciał żeby do budynku na Szkolnej 5, który aktualnie stoi pusty, przypisano konkretną placówkę, która zostanie tam w przyszłości przeniesiona. Prezydent miasta, Anna Hetman, proponowała by nie dopisywać konkretnych placówek, bo przeniesienie musi być poparte analizą oraz rozmowami z dyrekcjami szkół oraz rodzicami. Większość radnych jednak przegłosowała poprawkę i tym samym zdecydowała o przeniesieniu Przedszkola Specjalnego do budynku na Szkolnej 5.

Ta decyzja nie spodobała się dyrekcji przedszkola oraz rodzicom uczęszczających tam dzieci. Tłumaczą, że lepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie przedszkola do budynku, w którym obecnie znajduje się Zespół Szkół nr 9 przy ul. 11-listopada. Dzięki temu, dzieci miałyby blisko do szpitala rehabilitacyjnego z którego usług w większości korzystają. 

- Powinno się najpierw z nami rozmawiać (…) To przykre. Nikt z nami nic nie ustalał, nikt nas o niczym nie poinformował, radni decydują o nas o naszych dzieciach niepełnosprawnych, o ich rodzicach - mówi Joanna Łodzińska-Czoch, dyrektor przedszkola.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta

Jest nowa koalicja w Radzie Miasta? Jest nowa koalicja w Radzie Miasta?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (30)
matka25.11.2015 23:57

Na dzień dzisiejszy Przedszkole przy szpitalu ma 44 dzieci, te dzieci z każdym dniem są starsze i będą już niedługo wymagały nauki szkolnej. Dziwi mnie tylko, że pani dyrektor Joanna Czoch dbająca o dobro dziecka niepełnosprawnego dbać chce tylko o te najmłodsze do ósmego roku życia. Czyżby te ośmiolatki zaczynające naukę w szkole nagle nie wymagały już tych "specjalnych" przywilejów i pomocy rodziców?
Przecież niepełnosprawność nie kończy się z chwilą ukończenia przedszkola, nasze dzieci niezależnie od szkoły do której chodzą nadal potrzebują rehabilitacji i zróżnicowanej terapii wielopłaszczyznowej wspomagającej stały rozwój.
Walka o budynek jest wyborem czyje dobro jest ważniejsze przedszkolaków czy uczniów i dzieci korzystających z wczesnego wspomagania w ZSS 9.
Łączenie ZSS 9 i ZSS 10 ?? A gdzie w Jastrzębiu jest taki duży budynek? Może jednak chodzi o marginalizację osób niepełnosprawnych, bo jak się upcha wszystkich w jednym końcu miasta to przestaną kłuć w oczy? Wykluczenie społeczne niepełnosprawnych? A może jak zawsze chodzi tylko o dobry biznes dla najbardziej zacietrzewionych?

rodzic09.11.2015 13:56

A czy ktoś pytał o zdanie rodziców dzieci z ZS nr 9 ? W Zdroju jest sporo pustych budynków, które też można przystosować na przedszkole, a w ZS nr 10 też jest prowadzona rehabilitacja dla dzieci które się tam uczą, i było by nawet bliżej niż z 11 Listopada do Szpitala Rehabilitacyjnego.

rodzic 215.06.2015 23:29

Rodzice miejcie czujność aby nie zostać zmanipulowanymi. Jeśli pani dyrektor przedszkola jak twierdzi nie wiedziała o propozycji przeniesienia przedszkola na ulicę Szkolną to dlaczego poinformowała Was o tym dopiero po dwóch tygodniach ( Rada Miasta była 28.05 a spotkanie rodziców dopiero 10.06) Co robiła przez ten czas spała spokojnie? Nie dziwi to Was ? A może to kolejny pomysł zamydlenia oczu jaki stosuje władza - grunt to dobrze się zaprezentować.

Marek15.06.2015 20:58

Sławik zajmij się swoimi sklepikami

jojo14.06.2015 19:06

Paranoją jest że Pani Prezydent dba tylko o swoje interesy (ewentualnie o interesy swoich koleżanek), parząc w przyszłość. Powinna ona być prezydentem wszystkich mieszkańców a nie zachowywać się jakby była dalej dyrektorem szkoły. Nie rozmawia z nikim tylko wszytko załatwia za plecami , manipulując rodzicami i to rodzicami dzieci niepełnosprawnych. Jest to o tyle łatwe że ci rodzice zrobią wszystko albo jeszcze więcej dla swoich dzieci.

gośc14.06.2015 14:53

Sławetny już budynek po byłej szkole będzie w ciągu ok. 3 lat wyremontowany za grube miliony złotych. Tam właśnie zostanie przeniesiony ZS10 i przedszkole specjalne przy WSS. Nie do starego budynku a do nowego, wyremontowanego od podstaw. Z całą bazą, zapleczem, parkingami, placami zabaw itd. Przedszkolaki będą tam miały godne warunki razem z uczniami ZS10. Nie wiem po co afera. Dlaczego uczniowie ZS9 mają zwalniać budynek na potrzeby przedszkola? To co się dzieje od stycznia w szkolnictwie specjalnym to jakaś paranoja.

gość14.06.2015 0:10

Od stycznia nie zapadły żadne decyzje. A o łączeniu szkół była mowa na spotkaniu w Urzędzie Miasta właśnie w styczniu. Pani dyrektor z przedszkola też na nim była. Zgodziła się na przeniesienie przedszkola na ulicę Szkolną.słyszało to ponad 100 osób. Teraz wmawia rodzicom że jest zaskoczona. Tu właśnie jest demencja. Jeśli w takich sprawach mówi rodzicom nieprawdę to jak mieć do niej zaufanie. Zapytajcie radnych którzy tam byli i z różnych ugrupowań.

Pokaż wszystkie opinie (30)