Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 24°21°
3 stycznia 2017

Emeryci nie dostaną jednorazowej wypłaty za węgiel

Emeryci nie dostaną jednorazowej wypłaty za węgiel
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Pod koniec ubiegłego roku pojawiła się propozycja, aby emeryci górniczy otrzymali jednorazową wypłatę w zamian za zrzeczenie się prawa do deputatu węglowego. Jednak nic z tego nie będzie, ponieważ strona społeczna nie zgodziła się na takie rozwiązanie. 

Podczas posiedzenia, 2 stycznia, sejmowej komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa wiceminister Grzegorz Tobiszowski poinformował, że nie będzie jednorazowej wypłaty z tytułu prawa do deputatu węglowego dla emerytów spółek górniczych. Proponowano, że otrzymają oni jednorazową kwotę ok. 8-9 tys. zł, jednak pod warunkiem zrezygnowania z praw do tego świadczenia w przyszłości. Jednak na to nie zgodziła się strona społeczna.

Sprawa deputatu ma być rozwiązana w ten sposób, że pod obrady rządu trafi projekt ustawy, zakładającej wypłatę tego świadczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako dodatku do emerytury. Następnie projekt trafi na Radę Dialogu Społecznego i zostanie skierowany do Sejmu.

Kwoty deputatu są zróżnicowane w poszczególnych spółkach węglowych i wynoszą 1,5-1,6 tys. zł rocznie na osobę. Natomiast rządowy projekt rozwiązania tego problemu opiewa na całościową kwotę ok. 400 mln zł rocznie.

Na tą chwilę trudno powiedzieć, kiedy dokładnie zakończą się prace nad rządowym projektem w sprawie deputatu i zostaną wypłacone pierwsze świadczenia. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy stracą zaufanie do PiS? Kaczyński nie wyszedł do protestujących  Górnicy stracą zaufanie do PiS? Kaczyński nie wyszedł do protestujących

Daniel Ozon nie odpuszcza. Walczy o fotel prezesa JSW Daniel Ozon nie odpuszcza. Walczy o fotel prezesa JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (25)
zły16.01.2017 18:19

@Prawdomowny ,a abonament{haracz} nie jest z PRLu ???

do "piekarzy"06.01.2017 14:54

Żal wam du... ściska - trza było iść na kopalnię jeszcze 12 lat temu przyjmowali prawie wszystkich. A to że mamy węgiel to było w umowie o zatrudnieniu a sami jak podpisywaliście byle co byle jak nie czytając jak wo gule coś podpisywaliście to nie miejcie do nas górników pretensji.

george06.01.2017 13:22

Do prawdomówny żal ci ze czego niemasz? górnictwo to wolny zawód mozesz sie przyjac do pracy i niec to i tamto ale lepiej siedzieć w necie i wytykać innym ze mają to i owo.zazdrosnik i malkontent z pana.

Prawdomowny06.01.2017 12:46

@prawda: wszyscy jestescie hipokrytami, hienami na latwa kase i tyle. Przywileje jakie macie pochodza z dawnych czasow, PRL sie skonczyl i w glownej mierze to wlasnie klasa robotnicza chciala przemian - wiec je macie. Nowy system, nowe place bo wlasnie tak smakuje kapitalizm o jaki sami sie protestowaliscie.

prawda06.01.2017 10:55

Problemw tym ze podczas pracy za deputat węglowy byla stracana skladka emerytalna a nie została doliczona do wielkości emerytury bo emeryt otrzymywał deputat 2,5 lub 3tony.deputat zostal zabrany a co ze składką odprowadzana przez lata? dlatego prawnie jest to nieuregulowane.zrodlo gazeta prawna.stad domagający sie zadośćuczynienia maja racje.

marek06.01.2017 10:34

Jak piekarz idzie na emeryture z piekarni tez niedostajie chleba To emeryt górniczy tez niepowinien dostac wegla

jorg05.01.2017 15:15

Niech każdy uprawniony zdecyduje sam o sobie czy chce jednorazowo kasę za zrzekniecie sie uprawnienia do deputatu czy co rok deputat.dlaczego jakis związkowiec czerkawski decyduje i to niekorzystnie za nas?

Pokaż wszystkie opinie (25)