Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -3°-3°
12 stycznia 2017

Wprowadzą zakaz palenia mułem i flotem?

Wprowadzą zakaz palenia mułem i flotem?
fot. pixabay

Być może jesienią tego roku nie będzie już można palić w piecach węglem brunatnym, mułem i flotami. Tak chce marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, który w czwartek przedstawił projekt uchwały na ten temat. Na razie w Jastrzębiu specjalne eko-patrole kontrolują, czym pali się w piecach. 

- Traktujemy ten problem priorytetowo. Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju, potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie - mówił w czasie czwartkowej konferencji marszałek Wojciech Saługa.

Projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku. Użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

W Jastrzębiu funkcjonują tak zwane eko-patrole, które kontrolują domy w zakresie odpowiedniego gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym spalaniem w piecach.

- W ubiegłym roku skontrolowano 45 palenisk pieców i przeprowadzono 788 kontroli w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi. W związku z termicznym przekształcaniem odpadów w 17 przypadkach strażnicy zastosowali postępowanie mandatowe (grzywna do 500 zł). W trakcie 2 kontroli w piecu c.o. były spalane zabronione odpady. Pozostałych 15 interwencji dotyczyło spalania odpadów na otwartej przestrzeni nieruchomości. W grudniu 2016 roku strażnicy pobrali do kontroli próbki popiołu z dwóch pieców, gdzie istniało podejrzenie, że właściciele spalają zabronione odpady. Pobrany materiał został przekazany do badań laboratoryjnych. W przypadku wykrycia w badanej próbce pozostałości po spalaniu zabronionych materiałów, sprawa będzie skierowana do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju, który może orzec karę grzywny do 5000 zł. W tym roku strażnicy przeprowadzili 8 kontroli i pobrali do kontroli próbkę popiołu z jednego pieca - informuje rzecznik jastrzębskiego magistratu Katarzyna Wołczańska. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czym palą w piecach, czyli smog nasz jastrzębski Czym palą w piecach, czyli smog nasz jastrzębski

Smog. Czy da się przed nim ochronić? Smog. Czy da się przed nim ochronić?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (22)
ania14.07.2017 0:01

jastrzebianin - o tym, że nie bedzie można palić flotem i mułem to gadka już w ubiegłym roku była, w styczniu już wiedzieli że wejdzie to w tym roku, więc idiotą jest człowiek co kupuje 5 ton flotu czu innego gooowna w kwietniu i kolejnych miesiącach...

jastrzębianin10.06.2017 18:58

a co z tymi ludźmi co już kupili floty czy muły na przyszłą zimę. a takich jest tysiące w mieście. kto odda im pieniądze za surowiec i odbierze go z piwnicy????

Harry0417.01.2017 15:25

a co z miałami tanie miały są gorsze od flotu ktoś przeoczył problem kopalnie sprzedają swoje produkty z względu na kaloryczność i żaden zakład węgla nie rozdaje :)

DO Do kopciucha16.01.2017 13:15

Tak na zachodzie kopciuchów nie ma po pojechały do polski a nowe kopciuchy z racji szpanerstwa maja powycinane DPF`y, chip tuningi i inne bajery

do kopciuchów16.01.2017 10:35

Odezwali się Janusze ogrzewania:-) Przecież @podróżnik napisał, że w PL ogrzewanie ekologiczne jest drogie i w tym tkwi problem. A co do ilości samochodów, to raczej na zachodzie jest ich więcej. Starych dieslów już prawie nie uświadczysz na naszych drogach, a te co jeżdżą, nie powodują aż takiego smogu. Problem tkwi w niskiej świadomości tubylców (żeby nie napisać głupocie) i nawet jakby ogrzewanie ekologiczne było dużo tańsze, to Polak i tak będzie kombinował, żeby było jeszcze taniej, i będzie dalej palił byle czym. Ale tak to jest, jak się buduje dom na kredyt, a na ogrzewanie już nie stać.

Gość14.01.2017 15:08

A ty osiedloku z czego masz ciepło z ciepłowni opalanej węglem. więc się nie udzielaj. która daje wiele więcej syfu niż te piece w domkach. a po drugie muł czym się różni od węgla tylko uziarnieniem. dziś samochody stare powyżej 15 lat trują.bo kiedyś się paliło i co nie bylo smogu a teraz jest bo na drogach jest dużo więcej samochodów!!! i tyle w temacie!!! a co do Niemiec to oni dwukrotnie więcej emitują CO2 niż my kolego.

te podróżnik14.01.2017 12:19

To zobacz po ile w tych krajach maja opłaty za CO, CNG, LPG i EE a potem gadaj.
Tam gdzie jeździsz to raczej miasta reprezentatywne i tak mają a na dalekiej prowincji to samo co u nas albo i gorzej z ta różnica że nie ma tam 10000 domów a tylko wioski po 30 domków.

Pokaż wszystkie opinie (22)