Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°
12 stycznia 2017

Wprowadzą zakaz palenia mułem i flotem?

Wprowadzą zakaz palenia mułem i flotem?
fot. pixabay

Być może jesienią tego roku nie będzie już można palić w piecach węglem brunatnym, mułem i flotami. Tak chce marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, który w czwartek przedstawił projekt uchwały na ten temat. Na razie w Jastrzębiu specjalne eko-patrole kontrolują, czym pali się w piecach. 

- Traktujemy ten problem priorytetowo. Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju, potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie - mówił w czasie czwartkowej konferencji marszałek Wojciech Saługa.

Projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku. Użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

W Jastrzębiu funkcjonują tak zwane eko-patrole, które kontrolują domy w zakresie odpowiedniego gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym spalaniem w piecach.

- W ubiegłym roku skontrolowano 45 palenisk pieców i przeprowadzono 788 kontroli w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi. W związku z termicznym przekształcaniem odpadów w 17 przypadkach strażnicy zastosowali postępowanie mandatowe (grzywna do 500 zł). W trakcie 2 kontroli w piecu c.o. były spalane zabronione odpady. Pozostałych 15 interwencji dotyczyło spalania odpadów na otwartej przestrzeni nieruchomości. W grudniu 2016 roku strażnicy pobrali do kontroli próbki popiołu z dwóch pieców, gdzie istniało podejrzenie, że właściciele spalają zabronione odpady. Pobrany materiał został przekazany do badań laboratoryjnych. W przypadku wykrycia w badanej próbce pozostałości po spalaniu zabronionych materiałów, sprawa będzie skierowana do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju, który może orzec karę grzywny do 5000 zł. W tym roku strażnicy przeprowadzili 8 kontroli i pobrali do kontroli próbkę popiołu z jednego pieca - informuje rzecznik jastrzębskiego magistratu Katarzyna Wołczańska. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jest 900 tys. zł na walkę ze smogiem w mieście Jest 900 tys. zł na walkę ze smogiem w mieście

Dzisiaj powietrze w Jastrzębiu jest gorsze niż... w Pekinie Dzisiaj powietrze w Jastrzębiu jest gorsze niż... w Pekinie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (22)
ania14.07.2017 0:01

jastrzebianin - o tym, że nie bedzie można palić flotem i mułem to gadka już w ubiegłym roku była, w styczniu już wiedzieli że wejdzie to w tym roku, więc idiotą jest człowiek co kupuje 5 ton flotu czu innego gooowna w kwietniu i kolejnych miesiącach...

jastrzębianin10.06.2017 18:58

a co z tymi ludźmi co już kupili floty czy muły na przyszłą zimę. a takich jest tysiące w mieście. kto odda im pieniądze za surowiec i odbierze go z piwnicy????

Harry0417.01.2017 15:25

a co z miałami tanie miały są gorsze od flotu ktoś przeoczył problem kopalnie sprzedają swoje produkty z względu na kaloryczność i żaden zakład węgla nie rozdaje :)

DO Do kopciucha16.01.2017 13:15

Tak na zachodzie kopciuchów nie ma po pojechały do polski a nowe kopciuchy z racji szpanerstwa maja powycinane DPF`y, chip tuningi i inne bajery

do kopciuchów16.01.2017 10:35

Odezwali się Janusze ogrzewania:-) Przecież @podróżnik napisał, że w PL ogrzewanie ekologiczne jest drogie i w tym tkwi problem. A co do ilości samochodów, to raczej na zachodzie jest ich więcej. Starych dieslów już prawie nie uświadczysz na naszych drogach, a te co jeżdżą, nie powodują aż takiego smogu. Problem tkwi w niskiej świadomości tubylców (żeby nie napisać głupocie) i nawet jakby ogrzewanie ekologiczne było dużo tańsze, to Polak i tak będzie kombinował, żeby było jeszcze taniej, i będzie dalej palił byle czym. Ale tak to jest, jak się buduje dom na kredyt, a na ogrzewanie już nie stać.

Gość14.01.2017 15:08

A ty osiedloku z czego masz ciepło z ciepłowni opalanej węglem. więc się nie udzielaj. która daje wiele więcej syfu niż te piece w domkach. a po drugie muł czym się różni od węgla tylko uziarnieniem. dziś samochody stare powyżej 15 lat trują.bo kiedyś się paliło i co nie bylo smogu a teraz jest bo na drogach jest dużo więcej samochodów!!! i tyle w temacie!!! a co do Niemiec to oni dwukrotnie więcej emitują CO2 niż my kolego.

te podróżnik14.01.2017 12:19

To zobacz po ile w tych krajach maja opłaty za CO, CNG, LPG i EE a potem gadaj.
Tam gdzie jeździsz to raczej miasta reprezentatywne i tak mają a na dalekiej prowincji to samo co u nas albo i gorzej z ta różnica że nie ma tam 10000 domów a tylko wioski po 30 domków.

Pokaż wszystkie opinie (22)