Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -3°-3°
16 lutego 2017

ZS 1: Czy rację ma ten, kto głośniej krzyczy?

ZS 1: Czy rację ma ten, kto głośniej krzyczy?
fot. ZS1

Ostatnio głośne dyskusje i spory wywołał pomysł utworzenia nowej szkoły podstawowej na osiedlu Barbary w obecnym Zespole Szkół nr 1. Na łamach naszego portalu wywiązała się dyskusja na ten temat. Uczniowie ZS nr 1 zwrócili się z prośbą o opublikowanie ich listu otwartego, co redakcja czyni i zamiesza tekst, który otrzymała, w całości i bez zmian. 

W związku z reformą edukacji na mocy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku dotyczącej prawa oświatowego obowiązuje nowy system edukacji. Zakłada on między innymi powstanie 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum, a także 5-letniego technikum. Powyższe założenia stały się kością niezgody pomiędzy Zespołem Szkół nr 1 a Szkołą Podstawową nr 12.

Publiczna dyskusja na portalu jastrzebieonline.pl poraziła nas, uczniów  ZS1, poziomem nienawiści skierowanej w naszą stronę.

Większość komentarzy zamieszczonych w internecie przez rodziców i nauczycieli z SP 12 wnoszą do dyskursu publicznego jedynie niesamowicie negatywne emocje, kłamstwa i przytyki w stronę oponentów. Niestety, w gąszczu nienawiści, który się tam wylewa, umykają merytoryczne i bezstronne opinie. Można przeczytać wiele nieprawdziwych, absurdalnych oraz krzywdzących rzeczy. Granicę absurdu wyznacza dopatrywanie się złych intencji w akcji organizowanej przez gimnazjalistów, mającej na celu czytanie bajek po angielsku w przedszkolach. Absurdalne są także spekulacje mówiące o naszych bliskich stosunkach z obecną partią rządzącą. Budowa nowoczesnych boisk na terenie naszej szkoły jest efektem wieloletnich starań i trudów. Jest nam niezmiernie przykro, że zostaliśmy pochopnie, bezpodstawnie i kłamliwie ocenieni. Oszczerstwa związane z rzekomym znęcaniem się nad młodszymi rocznikami niezwykle nas zabolały. Te, jak i inne insynuacje pod naszym adresem, są niezwykle krzywdzące i niepoparte żadnymi faktami.

Ataki personalne, pomówienia, wciąganie w to młodzieży, sugerowanie układów politycznych i na koniec wszystko w otoczce nienawiści i błędów ortograficznych... Czy aby na pewno osobom dorosłym, troszczącym się o przyszłość swoich dzieci, przystoi używanie języka prosto z rynsztoku? Chcąc zostać wysłuchanym, warto użyć do tego sprawdzonych argumentów i odpowiednich środków. Niestety, ale forma tej dyskusji jest na uwłaczającym poziomie. W szczególności w zestawieniu ze stonowanymi i merytorycznymi komentarzami, które padały głównie ze strony młodzieży z ZS 1.

Czy pochopne i bezpodstawne ocenianie ludzi, których nie znamy jest słuszne? Z pewnością nie. Na co dzień przecież solidnie i rzetelnie pracujemy. Dzięki temu osiągamy  wiele edukacyjnych sukcesów w różnych dziedzinach. Wśród nas są wielokrotni laureaci olimpiad naukowych i stypendyści. Tylko w naszej szkole uczniowie zdają maturę na poziomie dwujęzycznym z najwyższymi wynikami. Bierzemy udział w międzynarodowych projektach edukacyjnych. Współpraca odbywa się z różnymi placówkami w całej Europie. Regularnie od kilku lat uczestniczymy w wymianie uczniowskiej z holenderską szkołą w Silvolde. Daje to niezwykłe możliwości rozwijania zdolności lingwistycznych, co ma miejsca w niewielu szkołach w naszym mieście. Nasze działania wykraczają poza aspekt edukacyjny. Wspieramy naszych znajomych w potrzebie. Uczestniczymy w wielu akcjach charytatywnych. Zorganizowaliśmy koncert mający na celu wsparcie finansowe naszych chorych kolegów. Jako szkoła możemy pochwalić się również wysoką zdawalnością matur. Podczas gdy średnia zdawalność w mieście wynosi 79%, my możemy poszczycić się wynikiem na poziomie 94%. Liczba uczniów, którzy decydują się podchodzić do rozszerzonych matur jest najwyższa w mieście. Także absolwenci naszej szkoły świetnie radzą sobie w dorosłym życiu. Dostają się na elitarne studia i znajdują perspektywiczne stanowiska.

Jesteśmy niezwykle zdziwieni zaistniałą sytuacją. Nigdy nie przypuszczaliśmy, że sprawy ważne będą ustalane w takiej atmosferze. Jako że słowa, które padły, dotyczą nas bezpośrednio, my uczniowie, mieliśmy potrzebę się wypowiedzieć. Stanowczo protestujemy... Nikt nie ma prawa oskarżać nas – uczniów ZS 1 ani naszych nauczycieli rzetelnie pracujących na sukcesy uczniów. Nie zasługujemy na to.

 

                                                                                  Uczniowie Zespołu Szkół nr 1

                                                                                              w Jastrzębiu-Zdroju

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta

Sesja przerwana do poniedziałku. Poszło o pieniądze Sesja przerwana do poniedziałku. Poszło o pieniądze

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
mieszkaniec18.02.2017 17:33

Projekt uchwały sieci szkół zaopiniowany pozytywnie przez wszystkich decydentów, a więc jedno jest pewne: proponowana SP7 nie powstanie. Ku radości rodziców i kadry SP12 i smutkowi nauczycieli ZS1. Całe zamieszanie pokazuje tylko starą prawdę: wszystkie chwyty dozwolone. Ta reforma wprowadza wiele zamieszania i złości. A jej realizacja jest kolejnym bublem, za który będziemy płacić wszyscy.

Uczniowie 2szkół18.02.2017 15:51

THE END!!!!!

Pan ModeratorPan Moderator16.02.2017 14:57

Komentarze pod tym artykułem zostały wyłączone.