Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
17 lipca 2017

Górnictwo: Związkowcy protestują, rząd uspokaja

Górnictwo: Związkowcy protestują, rząd uspokaja
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Niedawno spore zamieszanie wywołała zapowiedź rządu o wykluczeniu z rynku najgorszych paliw, w tym miału węglowego, w trosce o ochronę środowiska. Działacze obawiali się, że nie będzie można używać tych paliw w instalacjach przemysłowych. Rząd przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie. 

Strona związkowa uważa, że eliminacja miałów wykorzystywanych przez zakłady dysponujące instalacjami umożliwiającymi spalanie gorszych jakościowo węgli w sposób przyjazny dla środowiska może wpłynąć negatywnie zarówno na kondycję tych zakładów, jak i przedsiębiorstw górniczych, które miały dostarczają.

- Uważamy, że takie propozycje doprowadzą polskie górnictwo węgla kamiennego do poważnych kłopotów ekonomicznych, co będzie skutkowało także problemami całej polskiej gospodarki - stwierdzili związkowcy z górniczej "Solidarności" w piśmie z dnia 6 lipca do ministra środowiska Jana Szyszko.

Minister środowiska uspokoił górnicze związki zawodowe. Zmiany, które planuje wprowadzić jego resort w sprawie ograniczenia spalania węgla złej, jakości i jego pochodnych, dotyczą małych źródeł energii znajdujących się w sektorze bytowo-komunalnym, a nie w instalacjach przemysłowych, przystosowanych do spalania gorszych jakościowo węgli dzięki wyposażeniu tych instalacji w odpowiednie urządzenia redukujące emisję.

Przypomnijmy, że 10 lipca, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa zwrócił się do Jastrzębskiej Spółki Węglowej o wstrzymanie sprzedaży najbrudniejszych paliw węglowych, czyli mułów i flotokoncentratów. Używanie takich paliw na terenie województwa śląskiego jest niezgodne z prawem na mocy specjalnej uchwały antysmogowej, którą przyjął sejmik naszego województwa. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Drony pomogą walczyć ze smogiem w Jastrzębiu? Drony pomogą walczyć ze smogiem w Jastrzębiu?

Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Ruptawiok17.07.2017 15:21

Rząd dużo zapowiadał. Kopalnie też miały działać, a wyszło jak zawsze. Odkręcą kurek z gazem od Świnoujścia po Chorwacką Rijeke, a z węgla pozostanie tylko strumyczek.

Kraplak17.07.2017 12:44

Widzę twarze zmarłych

.........17.07.2017 10:54

Miał to masz w głowie

seboc17.07.2017 9:50

ja pale w bloku miałem