Kto zatrudni więźniów? Osadzeni są chętni do pracy

Co skazani robią w więzieniu? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta - odsiadują wyrok. Zakłady karne starają się przygotować ich do życia, jakie toczy się za murami. Tam, w normalnym świecie, człowiek nie obejdzie się bez pracy. Dlatego osadzeni jeszcze zanim wyjdą na wolność, kierowani są do pracy w czasie odbywania kary. Także jastrzębski Zakład Karny stara się angażować swoich podopiecznych do pracy, oferując ich usługi lokalnym przedsiębiorcom. 

Kto zatrudni więźniów? Osadzeni są chętni do pracy

Praca dla więźniów? Często to właśnie ona pozwala im na kontakt ze światem za drutami. Nie są wówczas aż tak odizolowani od społeczeństwa. Mają kontakt z ludźmi i co najważniejsze wykonują pożyteczne prace, za które otrzymują wynagrodzenie. Nierzadko mają na utrzymaniu dzieci, więc te pieniądze są im bardziej potrzebne dla rodziny, niż dla nich samych.

- Praca jest dla osadzonych najwyższym dobrem. Wiedzą, że kiedy zawiodą, wykonując ją poza murami zakładu, ciężko będzie odzyskać im nasze zaufanie i powrócić do niej - wyjaśniał przedstawiciel ZK w Jastrzębiu-Szerokiej, podczas spotkania z jastrzębskimi biznesmenami.

Oficer zachęcał przedsiębiorców do skorzystania z możliwości zatrudnienia więźniów oraz skorzystania z hali magazynowo-produkcyjnej, która zostanie oddana do użytku w 2019 roku i będzie znajdować się na terenie zakładu karnego. Będzie też możliwość zatrudnienia osadzonych.

Taka hala to całkiem spore przedsięwzięcie. Planuje się, że je powierzchnia wyniesie 1200 m2, co będzie pozwalało na zatrudnienie 60 skazanych. W obiekcie będzie znajdowało się zaplecze socjalne, toalety, umywalnia, pokój śniadań i pomieszczenia administracyjne.

W sumie w całym kraju ma powstać 40 takich hal, na terenie Śląska dwie - jedna w zakładzie karnym w Jastrzębiu. Obiekt będzie posiadał zaletę dogodnego położenia - bliskość węzłów komunikacyjnych (Autostrada A1, popularna „wiślanka"). Wstęp do hali mają mieć tylko osoby wytypowane do pracy, które będą objęte monitoringiem wizyjnym.

Jastrzębski Zakład Karny zachęcał przedsiębiorców do skorzystania z oferty zatrudnienia skazanych. Jest to z korzyścią nie tylko dla przedsiębiorców (nie trzeba opłacać ubezpieczenie zdrowotnego, chorobowego), ale również samych więźniów. Otrzymują oni możliwość wykonywania pracy zarobkowej i regulowania swoich zobowiązań, jakie mają za więziennym murem. Poza tym, jak podkreśla kierownictwo Zakładu Karnego praca jest elementem resocjalizacji. Człowiek, który wychodzi po kilkunastu latach na wolność, ma wyrobiony nawyk pracy, co jest bardzo ważne, żeby później móc odnaleźć się za murem, potrafić przystosować się do zwyczajnego życia. Życia już bez strażników i wychowawców, za które bierze się pełną odpowiedzialność.

fot. pixabay
fot. pixabay

Zdarza się, że jastrzębscy więźniowie już wykonują prace na wolności. Są zatrudniani przez jednostki organizacyjne miasta do prac porządkowych, a także wykonują czynności zgodnie ze swoimi kwalifikacjami zawodowymi, za co otrzymują wynagrodzenie.

Poza tym osadzeni chętnie angażują się w różne przedsięwzięcia charytatywne, chcą pomagać innym i zostają za to docenieni. Od trzech lat jastrzębscy skazani współpracują ze stowarzyszeniem „Piękne Anioły”.

Stowarzyszenie działa na rzecz rodzin wielodzietnych, którym wykonuje remonty, zapewnia meble, takie jak biurko czy łóżko. Właśnie tutaj nieoceniona jest pomoc więźniów, którzy chętnie pomagają i wykonują wszelkie niezbędne prace - malują, tapetują, odnawiają dziecięce pokoje. Robią coś dobrego dla drugiego człowieka. W tym wypadku dziecka, które czasami boryka się z trudnymi warunkami życiowymi.

- Stowarzyszenie mając ograniczenie środki dzięki wsparciu Służby Więziennej może skupić się na swojej statutowej działalności. Natomiast dla skazanych praca pozostaje najważniejszym środkiem oddziaływań penitencjarnych. Jest ona o tyle wyjątkowa, że dostarcza wymiernych korzyści nie tylko osobom, na rzecz których jest świadczona, ale także samemu osadzonemu. Rozładowuje napięcie, kształtuje nawyk pracy oraz wzmacnia poczucie własnej wartości - wyjaśniał kpt. Tomasz Marciniak, rzecznik prasowy Zakładu karnego w Jastrzębiu-Zdroju.

Często słyszy się głosy oburzenia, kiedy społeczeństwo dowiaduje się, że więźniowie podejmują pracę i otrzymują jeszcze za to wynagrodzenie. Jednak, jak tłumaczy służba więzienna, skazani trafiają do zakładów karnych, nie na zawsze, ale po to, aby powrócić do społeczeństwa i móc w nim normalnie funkcjonować. Ogromna większość z nich po odbyciu kary wychodzi na wolność. Chodzi o to, aby podjęli taki styl życia, który będzie dla nich dobry i nie będzie szkodził pozostałym ludziom.

Nie powinno dziwić, to że w więzieniu, także jastrzębskim, odbywają się koncerty muzyczne, uroczystości religijne, jak na przykład bierzmowanie czy spotkania świąteczne z rodzinami. Tam też toczy się życie, pewne inne od tego naszego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, ale życie niepozbawione uczuć i emocji. 

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Bartek (195.66. * .139) 18.05.2017 13:18

A może proponuję ich zatrudnić do pilnowana porządku na Cmentarzu Komunalnym na ul; Okrzei
Do ich obowiązków :

Pilnowanie 4 Bram wjazdowych na teren Cmentarzu Komunalnym na ul: Okrzei

1 Pilnowanie i zabranianie wjazdu na teren Cmentarza - samochodami prywatnymi - za wyjątkiem pozwolenia na wjazd dla nie których osób i takie pozwolenie mogło być wydawanie za zgodą Zarządu Cmentarza Komunalnego ( a za wjazd samochodem prywatnym bez zezwolenia nałożyć mandat karny od 350 zł do 400 zł

2 Pilnowanie i zabranianie poruszania się rowerem - tylko możliwość przeprowadzenia go przez teren Cmentarza ( za złamanie zakazu poruszania się po terenie Cmentarza rowerem nałożyć mandat karny od 250 zł do 350 zł )

3 Pilnowanie i zabranianie poruszania się na Motorach czy Skuterach po terenie Cmentarzy - za złamanie tego zakazu i wjazd Motorem czy Skuterem nałożyć mandat karny od 150 zł do 250 zł

4 Pilnowanie i zabranianie wejścia na teren Cmentarza z psem - za złamanie zakazu i wejście z psem na teren Cmentarza nałożyć mandat karny od 100 zł do 150 zł

5 Pilnowanie porządków na terenie Cmentarzy - za naruszenie porządku na terenie Cmentarza - nałożyć mandat karny od 50 zł do 100 zł

6 Pilnowanie i wpuszczanie na teren Cmentarza ? Zakładów Pogrzebowych . Firmy sprzątającej . śmieciarki . i oraz Firm Kamieniarskich - które by nie wymagali zgody od Zarządy Cmentarzu do danego na wjazd wyżej wymienionych Firm

Praca by była w okresie letnim od Kwietnia do Pazdzienika - od godz 7;00 do 21;00
Praca by była w okresie zimowym od Listopada do Marca - od godz 8;00 do 20;00

Jedna Godzina przepracowania na terenie Cmentarza w okresie Letnim by była po 10 zł ? lub 8 zł
Jedna Godzina przepracowania na terenie Cmentarza w okresie zimowym była by po 8 zł lub 6 zł

~sonmisia (89.71. * .187) 16.05.2017 22:48

Wydaje mi sie ze to dobry pomysł nie chłopaki pracuja . Kazdemu trzeba dac szanse obecnie przebywam w zakladzie ttle ze poprawczym i dziewczyny ktore skonczyly tam szkole a dalej sa osadzone chodza do pracy . Powodzenia dla wiezniow !!

~Wader (89.73. * .117) 16.05.2017 18:07

Zwiazki ich zatrudnią bedą autobusy sprzątac zarzygane po wycieczkach

~Gość (83.5. * .149) 16.05.2017 15:54

Pracodawcy zamiast podnieść pensje to wolą zatrudniać więźniów, którzy otrzymują jakieś ochłapy.

~Gość (195.34. * .240) 16.05.2017 14:21

Może Sejm? Jest tam już poseł, który przyznaje się do ponad stu włamań do samochodów.

~dysydent (46.134. * .20) 16.05.2017 11:16

JSW chce zamykać kopalnie z powodu \'\'braków kadrowych\'\' więc mają kadrę jak znalazł, i mogą im płacić tylko po 200zł miesięcznie.

~jsw (93.176. * .47) 16.05.2017 11:08

jo by ich na budryk zatrudnił odechciało by im się głupot w głowie

~mily (89.79. * .47) 16.05.2017 09:37

Adrian S szuka pracy w ochronie