Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przestajemy pomagać uchodźcom wojennym z Ukrainy?

Wojna. To słowo zmroziło wszystkich nas, kiedy 24 lutego Rosja napadła Ukrainę. Można się było tego spodziewać, ale mimo wszystko, tliła się nadzieja, że jednak do najgorszego nie dojdzie. Polacy, w tym jastrzębianie rzucili się z pomocą. Jak to jest teraz? Czy nadal nasza pomoc jest bezwarunkowa? Czy ciągle w uciekinierach wojennych z Ukrainy widzimy ludzi, którzy zostali wyrwani piekłu, i u nas znaleźli dach nad głową?

Przestajemy pomagać uchodźcom wojennym z Ukrainy?

Wojnę większość nas znała z podręczników do historii albo archiwalnych kronik filmowych. Wydawała się czymś przestarzałym, czymś co nie ma prawa się zdarzyć. Przynajmniej u nas, tuż pod naszą granicą. Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, ci którzy mogli rzucili się do ucieczki. Szlak ich wędrówki bardzo często prowadził do Polski. Z wielu miast naszego kraju, w tym Jastrzębia, ruszyły samochody z darami - lekarstwami, opatrunkami, żywnością. Na naszej wschodniej granicy pojawili się uchodźcy. 

Część Ukraińców przyjęła pomocną dłoń jastrzębian i schronienie pod ich dachem. Zostali zaproszeni do domów i z dnia na dzień, stali się niemalże rodziną, kimś bliskim. W Jastrzębiu ruszyły zbiórki darów. Mieszkańcy zaopatrywali społeczne magazyny. Przybywali coraz to nowi uchodźcy, dorośli, młodzież, dzieci, starcy. Przyjęliśmy ich do naszej społeczności, szkół, przedszkoli, czasem zakładów pracy. W osłupieniu słuchaliśmy relacji z frontu. O tym, jak w jednej chwili można stracić wszystko, życie, dom, rodzinę. O tym, jak nad ranem 24 lutego obudził ich świst lecących bomb. O tym, jak zawalił się ich świat. 

Ten odruch pomocy, taki ludzki, z głębi serca, naturalny, jakim wykazali się Polacy, zadziwił cały świat. Pokazaliśmy, że w obliczu tragedii potrafimy być razem, ale też działać, dzielić się tym, co mamy - jeśli nawet niewiele mamy. Paradoksalnie agresja Rosji na Ukrainę wzmacnia więzy międzysąsiedzkie i Unię Europejską. Przyzwoici Ukraińcy, z którymi się rozmawia, są wdzięczni za pomoc Polakom, Rumunom, Litwinom.

Ale mijały miesiące. Zaczęły pojawiać się głosy, że Ukraińcy mają się lepiej, niż Polacy, że przecież i u nas nie brakuje biednych, potrzebujących, żyjących w nędzy. Że sami nie jesteśmy zbyt bogatym krajem i nie stać nas na niekończącą się pomoc. W sklepach, na ulicach, da się słyszeć komentarze, że oni mają lepiej niż my, że to przecież nasz kraj, że pora naszym gościom wracać do siebie, że czas płacić za czynsz, a jak nie to zmienić miejsce pobytu. Chwile, kiedy bez wahania oddawaliśmy uciekinierom wojennym to, co mieliśmy, minęły. Zaczęliśmy, jak zwykle, planować wakacyjny urlop. 

Na jastrzębskich ulicach pojawiły się plakaty o rzezi wołyńskiej z 1943 roku. Ale dlaczego właśnie teraz? Dlaczego wtedy, kiedy na Ukrainie dzieją się rzeczy niewyobrażalne dla Europejczyka XXI wieku? To prawda, historię trzeba znać i szanować. Bolesne sprawy między narodami szczerze i aż do bólu wyjaśniać. Bo tylko wtedy można zapoczątkować coś nowego, pozbawionego złości, nienawiści, chęci odwetu. Jednak jest wojna. Teraz na wschodzie Ukrainy są mordowani niewinni ludzie, który z wydarzeniami z czasów II wojny światowej nie mają nic wspólnego. Raczej nie pamięta się w naszym kraju, że na Podlasiu, mniej więcej w tym samym czasie, w kilkudziesięciu miasteczkach i wsiach były pogromy na ludności żydowskiej, w których uczestniczyli Polacy. Po wojnie dramatyczne wydarzenia działy się w Rabce (sierpień 1945) i Kielcach (1946). Tam ofiarami padli niewinni ludzie. 

Każde państwo i naród ma swoje rany, swoje ofiary i krzywdy. Francja była napadana przez Niemcy dwukrotnie w XX wieku. A te dwa narody potrafiły się pogodzić, współpracować, pomagać sobie. Dawne krzywdy nie mogą zostać zapomniane, ale potrzebny jest pokój między sąsiadami. Krzywdziciele już nie żyją. Obecne pokolenia Niemców, Ukraińców, Polaków, Węgrów, Łotyszy... nie mają nic wspólnego z przeszłością. Nie są winne.

Czy chęć gromadzenia przez nas pieniędzy, rzeczy materialnych, zbierania wszystkiego dla siebie, nie zaciera tego, co istotne? A może pomaganie nie jest bezwarunkowe? Może jest obliczone na chwilę, na kilka dni, miesięcy. Czy ma ono być dla osoby poszkodowanej, czy może podbudować nasze sumienie, dobre samopoczucie, mniemanie o sobie? Utwierdzenie ogólnego przeświadczenia, że jesteśmy szlachetnym narodem - całym, bez wyjątku. Wprawdzie możemy pomagać, ale wtedy, kiedy przybysze z Ukrainy nie chcą od nas środków na życie, nie ubiegają się o pracę na takich samych warunkach, jak my. Są dobrzy, dopóki księgowa, przedszkolanka czy nauczycielka jest sprzątaczką, kucharką czy pomocą domową (z całym szacunkiem dla wszystkich profesji), a lekarz medycyny salową w szpitalu. Dopóki robią nam pielmieni nie oczekując wiele w zamian. Dopóki, dopóki… czujemy się lepsi. 

Wróćmy do pytania: Czy pomaganie ma granice? Kiedy przestajemy widzieć w uchodźcach wojennych ludzi, skrzywdzone dzieci, rannych żołnierzy? Czy wszystko ma swój czas i swoją cenę? Kiedy ze współczujących i empatycznych zaczęliśmy bezwzględnie oceniać? Kiedy zaczynamy dzielić na swoich i obcych, choć przecież obydwa narody mają genezę słowiańską. 

Pewnie, że zawsze znajdzie się kogoś niegodnie zachowującego się. Pewnie, że nikt nie jest idealny. Pewnie, że zdarzają się nam błędy, nieraz powtarzane po kilka razy. To jednak jest uniwersalną cechą ludzi, niezależnie od pochodzenia narodowego, czy społecznego. Tacy po prostu jesteśmy. 

Może jednak rację ma Rutger Bregman, autor książki pt. Homo sapiens. Ludzie są lepsi, niż myślisz. A w naszym kodzie genetycznym jest pomoc, solidarność i wzajemne wspieranie się, nie na chwilę, nie na godzinę, a zawsze i wszędzie?

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

30 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jaś Mos (31.0. * .67) 17.08.2022 23:17

I bardzo dobrze że przestajemy pomagać najwyższy czas.

POLSKA w biedzie i rozpadzie

~Jużem gotów (89.64. * .70) 17.08.2022 16:12

Do z . Piszesz o incydentalnych przypadkach które się zdarzały na świecie. Napisz jak Polacy pomagali Żydom, a jak przyszlo co do czego to Żydzi kolaborowali z Niemcami i nie tylko. Zawsze byliśmy i jesteśmy na straconej pozycji. Po Polakach można jechać....

~Stary wyga (46.204. * .102) 17.08.2022 11:36

Pomagać może każdy tak jak może i potrafi. Nie na przymusu i nakazu. To jest tylko dobra wola. W czasach drugiej wojny światowej i późniejszych latach komunizmu miliony Polaków uciekły z kraju. Czy chcielibyście być w sytuacji Ukraińców?

~z (195.164. * .1) 17.08.2022 08:52

Warto wspomnieć o tych pogromach, mało ludzi wie, że Polacy za podpuszczeniem proboszcza w Rabce Józefa Hołoja atakowali niewinne dzieci żydowskie, przebywające na rekonwalescencji, te dzieci, których Niemcy nie zdążyli wymordować. Mało tego , stacjonujący tam czerwonoarmiści zostali wezwani do ochrony sanatorium, gdzie dzieci przebywały. Wstyd i hańba. Zanim ocenisz inny naród, popatrz na "dokonania" swojego.

~Ula (195.164. * .78) 17.08.2022 08:16

Pomagać można w miarę możliwości. Nikt przecież nie mówi że masz oddawać im cały majątek. Czasami chwila zrozumienia wiele znaczy.

~Mex (89.64. * .70) 17.08.2022 07:40

Zaproście gości z Syrii, Afganistanu,Libi, Pakistanu....itd. Bądźcie otwarci.

~Mex (89.64. * .70) 17.08.2022 07:33

Wraz z ilością przyjętych gości wzrosła przestępczość w Polsce. Proszę sprawdzić. I nie piszcie, że przestępczość się odrodziła w Polakach.

~Prawdomowny (46.134. * .246) 17.08.2022 07:11

Mieliśmy w ogóle nie zaczynać.

~Joanna (195.164. * .77) 17.08.2022 06:19

Przecież nikt tu nie mówi, że każdy Polak ma oddawać Ukraincom pół swojej wypłaty lub obowiązkowo przyjmować pod swój dach. Wspierać można również dobrym słowem, uśmiechem, życzliwością, przekazaniem zabawki dla dziecka, czy odzieży już nam niepotrzebnej, ale w dobrym stanie.

~Do anka pisanka (89.64. * .254) 16.08.2022 23:32

Super!!
Kolejna moda mija,pokolenie Facebooka i covida również widzą co to uchodźcy.
A są 4mln masa która nie pracujea darmowe świadczenia .My społeczeństwo kosztem drożyzny itp

~Rodzina z. (46.204. * .34) 16.08.2022 22:23

Od początku tej okrutnej wojny pomagamy jak możemy. Zrobiliśmy kilka paczek ( odzież, środki czystości, pampersy). Wsparliśmy kilka zbiórek internetowych. Wiedziałem dobrze, że przyjdzie taki czas,kiedy Polacy się zmęczą pomaganiem. Bo my potrafimy się tylko zrywać na chwilę, a tutaj potrzebna jest pomoc długofalowa i systematyczna. Mija prawie pół roku i nadal będziemy pomagać jak tylko można. Nikogo nie zmuszamy do pomagania. Każdy decyduje za siebie.

~Gohome (78.10. * .147) 16.08.2022 20:14

Niech wracaja już do siebie, dość goszczenia się kosztem innych. Wojenka się toczy w części tylko kraju, mogliby oligarchowie pomóc swoim przecież, a sami grzeją tyłki w tropikach. Go home!

~Emigrantka (89.72. * .111) 16.08.2022 19:04

Porównywanie emigracji Polaków (często ucieczce) w latach komuny, stanu wojennego do Europy zach. jest zupełnie nietrafione i bez sensu. Sama to przeżyłam.
Tam nikt na nas nie czekał z otwartymi rękami. Dzieci szły do szkoły z marszu, bez żadnego wsparcia, od razu musiały mówić w obcym dla siebie języku (i bardzo szybko go opanowywały, ucząc swoich rodziców). Mieszkaliśmy w lagrach dla przesiedleńców, na minimum socjalnym. Rodzice szybko musieli opanować język na kursach, żeby podjąć pracę. Nikt się z nami nie cackał. A jak chodziliśmy po mieście, to nie obwieszczaliśmy wszem i wobec, że mówimy tylko po polsku! To był nasz wybór, a więc musieliśmy się dostosować do kraju, do którego uciekliśmy, a nie kraj do nas...

~Raperka klasztorna (89.64. * .119) 16.08.2022 18:59

Jak znaleźć ruskich trolli opłacanych przez Putina na zwykłych lokalnych portalach? Napisać prouchodźczy artykuł :)

~Rozinen Bomber (178.27. * .69) 16.08.2022 18:52

Ludzie!
W Ukrainie jest wojna, taka prawdziwa, nie udawana.
Wojna powoduje trudnosci rowniez dla Polski, calej Europy i duzego kawalka swiata.
Nic sie nie stanie, jesli kazdy Polak odejmie sobie bulke od ust i podzieli sie z potrzebujacymi.
Narzekanie na uchodzcow z Ukrainy, czy skadkolwiek to pospolita wiocha.
Miejmy nadzieje, ze nie bedzie juz koniecznosci, by Polacy uciekali i prosili o pomoc.

~Gość (178.43. * .9) 16.08.2022 18:45

Ludzie opamietajcie sie

~Trzeźwy od lutego (89.72. * .111) 16.08.2022 18:11

Nie można wrzucać wszystkich do jednego kotła. Są Ukraińcy- prawdziwi uchodźcy z terenów objętych wojną, zagrożonych. Często już wrócili do swoich domów lub tego, co zostało. Często byli wystraszeni, wdzięczni za pomoc. Są też typowi uchodźcy ekonomiczni, którzy wykorzystali sytuację i się tu przenieśli, korzystając z tego co im państwo polskie (czyli my) dało. Jak pracują i się socjalizują z otoczeniem, to nie widzę problemu. Ale jest dużo takich typowych UKRAIŃCÓW, którym się wydaje, że są u siebie (chamsko drą się w miejscach publicznych), uważają, że wszystko im się należy i że są lepsi od Lachów. Należy wprowadzić kontrolę nad tymi trzecimi, bo za chwilę będziemy jak Niemcy albo Szwedzi- niby u siebie, ale strach się bać...

~Gość (195.164. * .78) 16.08.2022 14:38

Ile by ludziom chytrym i tempym nie dać, im zawsze jest mało. Żółci ich zalewa że uchodźców mają pomoc. Tak by 800 + dostali w nagrodę za rozmnażanie, a tak nie ma ????

~do Robert Dziś o 12:45 (85.202. * .231) 16.08.2022 14:17

Ale o tym że Polacy uciekając do Europy Zachodniej nie liczyli na żadną pomoc od państwa do którego przybyli tylko zakasali rękawy i zapier...li pracując więcej niż ich obywatele i nie liczyli na żadne socjale to nie wspomniałeś bo chyba nie masz pojęcia. Więc nie porównuj tego do dzisiejszych czasów i do tego że miliony złotych czy euro , między innymi z moich podatków, wywalane są w błoto na Ukrainę i Ukrainców na prawo i na lewo.

~To sem ja (217.171. * .33) 16.08.2022 14:06

Tekst typowy dla mediów głównego... nurtu.
Kompletny brak znajomości historii, za to powtarzana (i utrwalana) propaganda historyczna.
Od początku z garstką ludzi pisałem, że nie należy pomagać wyznawcom Stepana i innych ludobójców. Ale ciężko dyskutować z ludźmi, którzy nie potrafią myśleć na zasadzie przyczyna-sutek i powtarzają kłamstwa i półprawdy dużych graczy medialnych.
Krótko: go home. A jeśli ktoś, jak autorka, wierzy w medialną wersję wydarzeń, niech wysyła swoją pomoc na zachodnią up... Ukrainę (jak krew w piach...).

~Pomoc to konieczność i człowieczeństwo (89.64. * .84) 16.08.2022 13:52

Nie możemy nie pomagać, bo wtedy przestajemy być ludźmi. Takie sprostaczenie jakie reprezentuje coś co przedstawiło się jaki "Lump" czy "Gość ... 11:25" nie może się liczy. Są już wykluczeni ze społeczeństwa. Wiadomo kim są z nazwiska i z adresu. Do nas zbliża się to samo co dotknęło Ukraińców. Dzięki wielkim staraniom tych z PiS, nie otrzymamy pomocy gdy wolne, demokratyczne kraje ocenią, że nie jesteśmy warci pomocy, bo przestaliśmy być ludźmi. Staliśmy się bydłem. Nie tym zwierzęcym, tylko zabijających się nawzajem bo tak chcą nasi wrogowie sterowanie przez tego zawistnego typa mieszkającego w Warszawie na Żoliborzu.

~Robert (195.164. * .78) 16.08.2022 13:51

Ukraincy to też ludzie. Pamiętajcie o tym!

~Lump (178.43. * .201) 16.08.2022 13:31

Po co wogóle im było pomagać

~Robert (195.164. * .78) 16.08.2022 12:45

Warto wypominając pomoc kierowaną do Ukraińców,.wspomnieć pobyty Polaków w krajach Europy Zachodniej, kiedy uciekali z wycieczek czy zostawali u rodziny , bo nie chcieli żyć w komunistycznej Polsce.

~Ilona (31.0. * .68) 16.08.2022 12:26

Współczuje Ukraińcom ale chyba nikt tak nie pomógł jak Polska , nieraz kosztem Polaków ?

~Gość (31.174. * .91) 16.08.2022 11:25

Katarzyno, ładnie się pisze propagandowe felietony . Możemy dyskutować o pomocy ukraińcom w sytuacji kiedy całe terytorium ich państwa będzie zajęte przez obce wojska. Potyczki partyzancko-artyleryjskie toczą się na 30 % kraju.Jak pomagają swoim pobratymcom ich oligarchowie ? Obecnie ich rząd zadłużył państwo w takim stopniu, że stali się bankrutem całkowicie zależnym od zachodnich korporacji. Teraz w ruinę obraca się nasz kraj. Inflacja, zadłużenie i kryzys gospodarczy Polski w przyszłym roku spowoduje jeszcze większą niechęć do tzw. uchodzców. Ukraińcy wtedy pójdą dalej na zachód ( jezeli zachód im pozwoli) a my zostaniemy tutaj z chrustem i świeczkami.

~Leon (5.184. * .158) 16.08.2022 10:51

Tacy są Polacy. Zazdrośni, zgarniający wszystko dla siebie. Zazdrośni. Podli.

~Gość (24.132. * .131) 16.08.2022 10:18

Jeei uciekinierzy wojenni okazali się kłamcami i w ich rejonach wojny nie ma .U nas biorą świadczenia i odkładają. Wielu wykorzystało wojnę dla polepszenia swojej sytuacji. Rząd nie ma kontroli a naiwni polacy chcieli połechtac własne ego. Roszczeniowi ukraincy pokazali swoją naturę po 2 miesiącach jak dostaji kasę .

~Gość (24.132. * .131) 16.08.2022 10:15

Gość jak ryba po 3 dniach śmierdzi

~Ann (89.64. * .45) 16.08.2022 09:58

A nam kto dopomoże?? Wszystko drożeje, węgla nie ma, opłaty w górę.
Praca jest, za ten czas chyba już coś im odremontowany luksusowy PUP znalazł??