Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Śląska flaga nad Jastrzębiem. Dlaczego nie? [FELIETON]

Kiedy załopocze śląska flaga nad Jastrzębiem? W końcu nasze miasto leży na Górnym Śląsku tuż obok średniowiecznych ośrodków, takich jak Żory, Wodzisław Śląski czy Rybnik. Wprawdzie duża część mieszkańców przyjechała z innych części Polski, jednak nie można odcinać się od tożsamości regionalnej tej ziemi.

Śląska flaga nad Jastrzębiem. Dlaczego nie? [FELIETON]

Śląska flaga, czyli ślōnskŏ fana, załopotała niedawno, bo 15 lipca nad siedzibami części magistratów naszego województwa, np. w Raciborzu oraz Rybniku. Dlaczego właśnie w tym dniu? Dokładnie 15 lipca 1920 roku został uchwalony przez Sejm Ustawodawczy w Warszawie Statut Organiczny Województwa śląskiego. Wówczas decydowało się czy Górny Śląsk będzie polski, czy niemiecki. Uchwalenie statutu było próbą przekonania mieszkańców tych ziem, że będą mogli cieszyć się dużą samodzielnością w odrodzonej ojczyźnie. Autonomia była więc w interesie Polski, a jej cel to przyłączenie Śląska (przynajmniej jego części)  do kraju.

Śląska flaga nawiązuję barwami do tradycji heraldycznej Piastów śląskich. Fot. mad

Śląska flaga ma barwy żółto-niebieskie, ich genezy możemy doszukiwać się zamierzchłej przeszłości Piastów śląskich. Herbem tej dynastii  był złoty orzeł piastowski bez korony na błękitnym tle. Od XIV wieku, czyli czasów Władysława Opolczyka, znak ten stał się powszechnie znany na Górnym Śląsku.

Tyle (choć skrótowo) o przeszłości. Nie sposób bowiem zastanowić się nad tym, czy flaga śląska powinna załopotać nad Jastrzębiem, bez podstawowej, chociażby znajomości historii. Już w samej symbolice – herb, barwy widzimy nawiązanie do najstarszej dynastii polskiej - Piastów. Sam Śląsk zaś został włączony do państwa Mieszka I pod koniec X wieku. Współczesny herb naszego województwa odwołuje się do tradycji heraldycznej Piastów górnośląskich z XIV wieku.

Dlaczego więc w Jastrzębiu nie mogłaby zawisnąć śląska flaga? Znajdujemy się na Górnym Śląsku, tuż obok starych historycznych miast, gdzie krzyżowały się ważne szlaki handlowe. II Rzeczpospolita jest nam bliska, bo to jej wojska wkroczyły tutaj 4 lipca 1922 i przyłączyły Jastrzębie do Polski. Odwołania do dynastii piastowskiej raczej nie budzą negatywnych skojarzeń.

15 lipca większości Polaków kojarzy się z bitwą pod Grunwaldem z 1410 roku. To bardzo wrosło w naszą tożsamość narodową. Jest też inny 15 lipca z 1920 roku, kiedy to polski sejm uchwalił Ustawę Konstytucyjną zawierającą statut organiczny województwa śląskiego. Nie było w tym nic antypolskiego, wręcz przeciwnie chodziło o przyłączenie tej ziemi do ojczyzny. Władze w Warszawie uznały specyfikę i wyjątkowość tego terenu. Występowanie więc przeciwko fladze śląskiej, jako symbolowi mającemu podważyć prawa Polski do tych terenów, jest absurdalne. Wprawdzie znajdują się środowiska, które idąc z żółto-niebieską głoszą czasami kontrowersyjne hasła, ale raczej nie ma szans na ich realizację. Choć tematem na osobną dyskusję jest kwestia narodowości śląskiej. Tutaj sprawa jest otwarta. Trudno bowiem narzucać komuś, kim ma się czuć i do jakiej kultury przynależeć. 

Flaga śląska powinna załopotać również nad Jastrzębiem, dając świadectwo bogatej historii tego regionu. Żyjemy w Polsce, na Śląsku i tego nic nie zmieni. Natomiast autorom hasła, czasami pojawiającego się na miejskich murach: „Jastrzębie polskie, nigdy śląskie”, zalecam naukę historii i geografii. Podobno na to nigdy nie jest za późno. Lepsze to, niż żyć w przekonaniu, że jest się enklawą polskości… w Polsce.

37 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jastrzomb (91.204. * .132) 25.07.2023 19:35

Do to sem ja , jastrzęb paciulok to ty,to Jastrzebie budował mój ojciec,dziadek,pradziadek,,i inni Jastrzymbioki,wy też,ale patrząc na wasze wpisy,to wyście tylko niszczyli, burzyli ,wycinali,żeby sobie postawić bloki,ciekawe jak my byśmy u was tak robili to

~Kbł (89.77. * .147) 25.07.2023 17:06

Do Proszęowyjaśnienia

Widzę że temat herbu i loga Jastrzębia wzbudza duże emocje. Napiszę o tym, bardzo dziękuję za wskazanie na ten temat. Pozdrawiam - autorka

~Proszęowyjaśnienia (89.64. * .149) 25.07.2023 15:45

Czytając pania można się domyśleć ,"że jest pani pozytywnie nastawiona do tradycji i historii".(phi)
Dlaczego nie zajmie się pani herbem Jastrzębie-Zdrój jego wspaniałą historią i człowiekiem ,który go stworzył.Może pani wyjaśni dlaczego jest tak jest deptany i niszczony oraz odsuwany w niepamięć przez panią Anie i środowisko urzędu miasta.
Czy są to względy POlityczne a może finansowe?

~mag239 (5.184. * .52) 22.07.2023 22:13

Do poniżej komentujących,

Ludzie, poczytajcie dokładnie artykuł. Tu nie chodzi o rywalizację polsko-sląską czy śląsko-polską. Jest tu rzeczowe przedstawienie znaczenia regionalizmu w Polsce. I tyle....

~op (91.192. * .86) 22.07.2023 21:50

~tosemja - oj nie chodziło się w szkole na jęz.polski ~sikira napisał dobrze ,,polacy'''

~To_sem_ja (37.248. * .80) 22.07.2023 21:42

Geniusz poniżej to zapewne dumny wyborca ryżego z ekipą, zadowolony z mieszkania w Jastrzębiu i Polsce.
Brak szacunku, chamie, do Ciebie wróci (Polska i Polacy pisze się z dużej litery).

~sikyra (164.127. * .176) 22.07.2023 21:33
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~sikyra (164.127. * .176) 22.07.2023 21:26

Polskie miasto Jastrzębie, genijalne oddaje polskość, czyli budować byle jak, byle gdzie, zero urbanizacji, do tego największa przestępczość, złodziejstwo, dresiarstwo, narkomania, alkocholizm, niszczenie swojego mienia czyli wandalizm, wszędzie śmieci i szczury, mieszkania najtansze w całej polsce, mimo trudno w Jastrzębiu mieszkanie sprzedać. Miasto Jastrzębie ukazuje jacy są polacy, to miasto pasuje do polski, syf kiła i mogiła, to już kraje wschodnie są na wyższym poziomie.

~To_sem_ja (37.248. * .7) 22.07.2023 12:10

Nie jesteś "za", ewentualnie troll-za...
Urząd Wojewódzki i kropka.

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .111) 22.07.2023 06:49

jestem za oby tylko w tym Jastrzębiu werbusy sie wyprowadzili

~k987 (89.77. * .147) 21.07.2023 22:28

Do Latarki

Proszę sobie znaleźć odpowiedni rynsztok na pańskie wywody. Żenujący poziom - żenujacy obraz człowieka.....

~bolesławw (89.77. * .147) 21.07.2023 10:36

Ludzie, śląskość nie wyklucza polskości. Poza tym Śląsk to jedna z najstarszych dzielnic Polski, aczkolwiek odpadła od niej wskutek braku zainteresowania bądź skutecznych, czasem nieudolnych działań władz w Krakowie, czyli dawnej stolicy Polski. Kawałek Śląska przyłączono do Polski dopiero w 1922 roku, a takie Jastrzębie pierwszy , PIERWSZY , raz znalazło się w Polsce, dopiero na początku XX wieku. Poza tym to region o tradycjach: polskiej, czeskiej, niemieckiej, żydowskiej. I wszystkie są równoprawne. Czy to tak trudno coś poczytać, aby znać historię miejsca, w którym się żyje.

~To_sem_ja (31.0. * .3) 21.07.2023 10:25

Jastrząb, daj spokój, nie ma sensu wchodzić na ten poziom. Każdy kto się poznał na hanysach, nie potrzebuje tłumaczenia... Kolejne "dziel i rządź". Tu jest Polska, paciuloki. Większość krzykaczy zrozumie to, gdy jej, nie daj Boże, zabraknie...

~jastrząb (185.147. * .67) 21.07.2023 09:32

Warto przypomnieć, że całe Jastrzębie to dar komuny budowany rękami goroli i tak naprawdę to nic tam ze Śląska nie ma. To był Śląsk, jak tam było pięć wiosek i ludzie za stodołą srali.

~Albinos (89.77. * .147) 20.07.2023 12:14

Do Lotek
Oj, słabo u Pana ze znajomością historii. Czy rodzina Piastów w myśl nacjonalizmów XIX-wiecznych miała się za Polaków, Niemców, w to wątpię. Były jakieś koligacje rodzinne, wzajemne układy, wojny. Poza tym do momentu zjednoczenia ziem polskich, nasze ziemię to często wzajemnie zwalczające się księstwa.Raz Piastowie bratali się z Niemcami raz z Rusinami, innym razem wysiekali się nawzajem. Średniowiecze to nie era nacjinalizmów typowych dla XIX wieku.

~prwdziwa@prawda (45.151. * .128) 20.07.2023 11:13

Utożsamianie ŚLONZOKOW z Niemcami
to jak powiada Ks. Tischner " g...o prowda".
Przypominam "Ślonsk jest tu zawsze a Polsko tymczasowo" .
Wielu piszących tu to bardziej znają mitologię niż historię swojego narodu.

~cicha_woda (193.169. * .48) 20.07.2023 10:56

I znowu gówno - burza w komentarzach

~Lotek (31.60. * .165) 20.07.2023 10:45

Pod flagą jest taki wpis:
"Śląska flaga nawiązuję barwami do tradycji heraldycznej Piastów śląskich"
A może Piastów Polskich!!
Dlaczego nie zajmuje się pani naszą jastrzębską tradycją naszym herbem.
A więc herbem i heraldyką naszego Polskiego miasta a co za tym idzie naszego herbu?
Czyżby wpływy niemiaszków aby wyeliminować wszystko co Polskie.

~STOP (37.30. * .72) 20.07.2023 09:21

Proszę pani słaba,beznadziejna prowokacją.
Dzisiaj najważniejsza data dla miasta !!!
O TYM PANIE NIE NAPISZE!!
Jastrzę-Zdrój.20 lipca 1976 r. Miejska Rada Narodowa uchwaliła nowy herb miasta Jastrzębia-Zdroju autorstwa Szymona Kobylińskiego.
Aż trudno uwierzyć, że dziś nie brakuje osób w naszym mieście, którym nasz piękny herb po prostu przeszkadza i nie szczędzą sił i środków (z kieszeni podatnika), aby wyciąć go nożyczkowym nowotworem. Takim działaniom mówimy zdecydowane NIE!.

~Pył (89.25. * .86) 20.07.2023 07:16

~To_sem_ja (37.248. * .15)

ty faktycznie brzmisz jak ten łysy i bez zębów z tej śmiesznej koronki polski, u Igi też boli cię flaga Ukrainców...

Co do samej flagi to fakt przejmowania się co gdzie powiewa jest dowodem na mnóstwo wolnego czasu u niektórych i zajmowanie się pierdołami

~jastrzębianin90 (83.28. * .143) 20.07.2023 02:54

Tym wszystkim "prawdziwym Ślązakom" wysyłającym przyjezdnych "do wsi" z których pochodzą przypominam tylko że często pochodzą oni z miast, które istniały kiedy większość śląskich miast była jedynie wiochami zabitymi dechami. A poza tym jeśli ktoś mieszka na Śląsku i uważa się za Polaka to ma takie prawo i jest " u siebie" bo Śląsk znajduje się w Polsce nad czym część "prawdziwych Ślązaków" bardzo ubolewa bo woleliby aby był to jeden z niemieckich landów. A zatem jeśli ktoś ma męczyć się w kraju którego nienawidzi to niech sam wyjedzie - do swoich ukochanych Niemiec. Więc wszyscy Ci którzy każą Polakom wracać skąd przyjechali czy jak to mówią fanatyczni folksdojcze "wy....ć" - może sami zmieńcie miejsce zamieszkania - granica z Niemcami jest przecież otwarta. A autorka artykułu zanim znowu coś napisze może niech sama najpierw się dokształci.

~To_sem_ja (37.248. * .27) 20.07.2023 01:23

"Największymi szowinistami są ci którzy innych o szowinizm oskarżają." - no popatrz, uderz w stół... Tak Cię to boli? Widocznie "prawdziwą prawdę" o Tobie napisałem... To ponura prawda o takich raś-istach, których nie brakuje, niestety...
Co do szlaku orlich gniazd, to nie wiem. Nie znam dobrze tego okresu historii. Można się tylko domyślać (z kim wtedy trzymali śląscy książęta). Już nie jeden próbował wymazać Polskę z mapy, "chwilowo" zniknęła, ale z Bożą pomocą wróciła, choć Polacy nadal nie są gospodarzami w swoim kraju... Inny temat.

~prwdziwa@prawda (45.151. * .128) 20.07.2023 00:02

do ~Erykus (5.184. * .118)
O.k. doprecyzuję " między Będzinem a Częstochową"

~prwdziwa@prawda (45.151. * .128) 19.07.2023 23:56

Największymi szowinistami są ci którzy innych o szowinizm oskarżają.

~Erykus (5.184. * .118) 19.07.2023 23:54

Do - Prawdziwa historia

Dobrze piszesz, podoba mi się. A był w XV wieku Sosnowiec

~To_sem_ja (37.248. * .15) 19.07.2023 23:37

Kij w mrowisko...
Ta flaga to niech powiewa sobie na gmachu sejmiku śląskiego (oczywiście pod flagą polską).
W pozostałych przypadkach to, nieudolnie maskowane, prowakacje sympatyków szowinistów z raś-u.
Ja nie mam problemu ze zrozumieniem kibicowskiego "zawsze polskie, nigdy śląskie...". Jak się ludzie poznali na hanysach i ich raś-istowskich ciągotkach, to nie chcą w tym uczestniczyć (w tej linii politycznej). No bo trzeba mieć coś nie tak z mózgiem aby myśleć, że kibole nie chcą Jastrzębia na Śląsku...

~prwdziwa@prawda (45.151. * .128) 19.07.2023 23:37

ŚLONSK tu jest zawsze a Polska tylko chwilowo.
Prawda historyczna: Piastowie Ślonscy w XIV i XV wieku z Polską mieli niewiele wspólnego. Pytanie do "prawdziwych Polaków" : dlaczego Kazimierz Wielki największe umocnienia na polskich granicach tzw. "szlak orlich gniazd" wybudował między Sosnowcem a Częstochową????

~Agnes23 (89.77. * .147) 19.07.2023 22:33

Nie wiedzieć dlaczego śląska flaga przeszkadza tzw. patriotom. Śląska flaga jest żółto-biała zgodnie z zasadą heraldyki: kolor orła u góry, kolor tła na dole. Flaga która oficjalnie ma województwo śląskie jest złamaniem tej zasady. Podobnie jest z biało- czerwoną. Kolor orła u góry, kolor tła na dole. Nie rozumiem że Polska nie miała nic przeciwko korzystaniu z węgla śląskiego, ale oburzenie budzi flaga? Mógłby to ktoś wytłumaczyć?

~Wefa55 (89.72. * .111) 19.07.2023 20:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ślonsko fana bydzie tu wisieć, jak zacznie tu rzondzić ślonzok, a nie gorolka ze wschodu

~Bejba (45.86. * .101) 19.07.2023 19:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

"Trudno bowiem narzucać komuś, kim ma się czuć i do jakiej kultury przynależeć. "

Ale wlasnie to pani czyni.

Draznilaby mnie floga rosyjska jak i slaska.
Nie jestem Rosjaninem ani Slazakiem, tak jak 95% mieszkancow Jastrzebia.

~a_som_debile_gorole (46.134. * .122) 19.07.2023 18:59
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Adrianek30 (89.77. * .147) 19.07.2023 17:43
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~som_dobre_gorole (46.134. * .122) 19.07.2023 16:52

~TylkoPolska (89.64. * .72)
zdradź nam
skąd pochodzą Twoje korzenie ?
jak przyjechaliście za chlebem
i czy Wam tego chleba tu zabrakło
lub nie daj Boże ktoś wam go odmówił !

~REMIKS40 (46.134. * .185) 19.07.2023 16:26
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Do - Tylko Polska
No rozumiem, że Jastrzębie leży w łódzkim lub podlaskim, albo jeszcze na jakimś innym zapadłym wschodzie. Zawsze można wracać do wiochy z której się prywleklo lub dziadki na wozie cygańskim przyjechali

~Pszowik1920 (46.204. * .126) 19.07.2023 16:14
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

A nie myślałeś może wyjechać w swoje strony,skoro się nie utożsamiasz z tą Ziemią?Ostatni bastion Polskości na Śląsku- zgadzasz się z tym głupkowatym haselkiem? Trochę pokory i szacunku do tej ziemi co Cię wykarmiła,by nie Slonsk,to pewnie byś teraz chodził za stodołę ...ć.

~TylkoPolska (89.64. * .72) 19.07.2023 15:29
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Nie była i nigdy nie będzie. Symbolem Jastrzębia jest węgiel i ludzie z całej Polski tu przyjechali za chlebem. Barwy górnicze zielono-czarne. Barwy Klubowe zielono-czarno-żółte. Barwy miasta: zielono-czarno-białe. Więc po co dokładać jeszcze barwy województwa, które są mocno podzielone przez RAŚ? Nie czuję się ślązakiem chociaż tu mieszkam całe życie, dlatego nie akceptuje tych barw. To tak jak teraz wszyscy wieszają ukrainśkie flagi, ja nie jestem ukraińcem i nie jest do zaakcptowania fakt, że ludzie wolą powiesić ukraińską flage w oknie niż Polską.

~leszek87 (89.77. * .147) 19.07.2023 13:52
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Już dawno śląsko fana powinna wisieć w Jastrzębiu. To przecież śląska ziemia