Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Cudze chwalicie… , czyli kubeł wody na przegrzane głowy [FELIETON]

Ileż to razy słyszymy, czytamy, że w Jastrzębiu-Zdroju nic nie ma, a miasto nijak się ma do sąsiednich. Taki Rybnik, Wodzisław, czy Żory mają przynajmniej rynek. Czy to oznacza, że nasi mieszkańcy żyją w jakimś nudnym miejscu, w którym nic się nie dzieje i nie ma, co podziwiać? Nic bardziej mylnego. Trzeba te nieprawdziwe opinie potraktować… kubłem zimnej wody.

Cudze chwalicie… , czyli kubeł wody na przegrzane głowy [FELIETON]

 „Podróże kształcą” - to zdanie znane chyba każdemu. Zwykle przychodzą nam do głowy dalekie wojaże, które pobudzają wyobraźnię i są celem, który chcemy osiągnąć. Jednak jest też i inne powiedzenie: „Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku”.  A ten stawiamy zawsze w swojej najbliższej okolicy. Może warto rozejrzeć się po mieście, w którym mieszkamy i spędzamy większość życia? Zawsze lepsze to, niż siedzenie całymi dniami przed ekranem komputera i z uporem maniaka powtarzanie, że tu nic nie ma, nie było i nie będzie. Zatem warto postawić sobie pytanie: Czy naprawdę w Jastrzębiu nie ma nic interesującego, co może być jego chlubą?

Pałac w Boryni został wybudowany w XVIII wieku. Fot UM / Barbara Englender

Park Zdrojowy dobrze znamy. To jastrzębska duma. Trzeba przyznać, że ostatnio nabiera blasku. Dom Zdrojowy, czy Łazienki II oraz III znajdują się w jego centrum. Jednak fakt, że na jednym ze zboczy opadających w Dolinę Mikołaja, znajdowała się skocznia narciarska, zna już niewielu. Podobnie, zaskoczenie może budzić istnienie Jastrzębskiego Klubu Narciarskiego czy to, że pagórkowaty teren uzdrowiska był doskonały do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego. Wszystko to w czasach, kiedy kurort przeżywał lata świetności w dwudziestoleciu międzywojennym.

Często mówi się też, że u nas nie ma zabytków, które pamiętałyby czasy przed powstaniem uzdrowiska, nie licząc kościołów. To oczywiście bzdura! Mamy dwór obronny w Bziu Zameckim. Został wybudowany w stylu późnorenesansowym w 1605 roku. Wprawdzie współczesny obiekt nie przypomina tego z XVII wieku, ale można doszukać się w nim czasów dawnej świetności, o czym świadczą, chociażby zachowane otwory strzelnicze. Jeśliby ktoś chciałby udać się do pałacu i poczuć się jak dawny posiadacz ziemski, również ma taką możliwość. Mowa oczywiście o pałacu w Boryni. Wzniesiony pod koniec XVIII wieku zachwyca swoim klasycystycznym stylem. Dzisiaj znajduje się w nim hotel, restauracja, można wynająć apartament. Dużą atrakcją jest salon myśliwski. Stare mury są doskonałe na organizowanie koncertów, na które przybywają liczni jastrzębianie i nie tylko.

Jeśli chodzi o czasy nam współczesne, to chlubą miasta i gmin sąsiednich jest Żelazny Szlak Rowerowy, odwiedzany przez ludzi z całej Polski oraz sąsiednich Czech. Dlaczego akurat Żelazny? Został zbudowany na dawnych drogach żelaznych - szynach kolejowych. Na nieczynnych trasach kolejowych, jakie łączyły Jastrzębie-Zdrój z Wodzisławiem Śląskim (1913r.) i Zebrzydowicami (1935r.). Tuż obok niego organizowane są coraz bardziej popularne spływy rzeką Szotkówką. W Parku Zdrojowym można skorzystać ze zmodernizowanego basenu - Kąpielisko-Zdrój, powstałego przed II wojną światową (1937r.). Przeobrażeniu ulega dawny, kopalniany budynek Łaźni Moszczenica, w którym po wakacjach zostanie otwarta nowoczesna ekspozycja pod nazwą Carbonarium. Słynny na całe województwo, skatepark to eldorado dla wszystkich żądnych ekstremalnych doznań.

Wymienione przed chwilą obiekty historyczno-kulturalne i sportowe nie wyczerpują listy wszystkich miejsc godnych polecenia w Jastrzębiu. Są tylko przykładem, który ma ilustrować nieprawdziwość twierdzenia, że w naszym mieście nic nie ma. Znajdują się jednakże osoby, które nie rozumieją, dlaczego nie wybudowano rynku. Być go zresztą nie mogło, gdyż Jastrzębie nie ma średniowiecznego rodowodu. To prawda, że otoczeni jesteśmy miastami o wielowiekowej historii, jednak tylko u nas powstało i z powodzeniem działało uzdrowisko, cieszące się sławą na skalę międzynarodową. To unikalna historia naszej części województwa śląskiego.

Zastanawiam się tylko, co pożytecznego widzą ci mieszkańcy Jastrzębia, którzy tak ochoczo, acz anonimowo, wypisują w komentarzach, że jesteśmy jakąś pustynią, niemalże dziczą bez historii i tradycji? Gdyby to jeszcze była prawda, można byłoby to zrozumieć. Jednak to brednie wyssane z palca. Co można radzić takim myślicielom i pisarzom internetowych komentarzy? Zachęcanie do czytania publikacji historycznych i przewodników raczej na niewiele się zda, chociaż to byłoby najlepsze. Może zatem wsiąść na rower i z perspektywy dwóch kółek spróbować poznać miasto? Na trasie zapewne znalazłoby się Kąpielisko Zdrój, które w lecie ma otwarte podwoje. To może kubeł zimnej wody na przegrzane głowy podziałałaby otrzeźwiająco?

24 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~doZenonnnn (89.64. * .63) 07.08.2023 17:42

No i co z tego,że nie należy do miasta..
To co może ma być tam syf i malaria.
I.... nie ma takiego prawa,które mówi że w centrum miasta może być syf,malaria ,tony smieci i pijani żule
Sa prawnicy miejscy i urzędasy ,którzy powinni uruchomić odpowiednie ustawy i przepisy które wszystko regulują.
Ale w Jastrzebiu-Zdroju urzędnicy i wszelakiej maści i pseudo biznes to sitwa i układy....

~zenonnnnn (83.17. * .125) 06.08.2023 15:15

Do krytykantów maści wszelakiej

Co do zachwaszczonej strefy centrum. Ludzie, ten teren od dawna nie należy do miasta. Od chwili kiedy rezydent Janecki sprzedał go, firmie chcącej postawić tam obskurną galerię handlową. Obecny inwestor plany ma inne, galeria wkomponowana w teren, miejsca zielone mni-park, ale obrońcy robaczków odwołują się do wszelkiej maści urzędów i to blokują. Przyjmijcie do wiadomości ze tzw. strefa centrum nie jest własnością miasta!

~do_Mateuszzzzz (91.207. * .215) 06.08.2023 13:30

Od kiedy to ''miasto'' odpowiada za elewację bloków które należą do spółdzielni mieszkaniowych? Zawsze tak bredzisz byle tylko bredzić bez sensu ?

~Mateuszzzzz (89.77. * .131) 05.08.2023 21:25

Centrum miasta nie jest reprezentatywne. Jeszcze niedawno znajdowała się tam działka na której mieszkało setki szczurów! Elewacje na blokach są paskudne. Dlaczego miasto nie pomyśli o elewacjach z tworzywa które można myć! Dlaczego zamiast naprawiać i obniżać krawężnik chodników dla ludzi starszych, niepełnosprawnych, rowerzystach, hulajnog. Miasto wydaje miliony na jakąś łaźnie na moszczenicy?

~mmm11 (188.137. * .64) 05.08.2023 21:03

@M9 @op mylicie się i to bardzo! W normalnych miastach, blokowiska pełnią rolę sypialni doczepionych do centrum. W normalnych miastach blokowiska są ale nie stanowią podstawy ich istnienia. Jastrzębie niestety jest sypialnią samą w sobie. Projektanci albo zapomnieli albo świadomie nie chcieli zrobić z Jastrzębia miasta, tylko sypialnię w której się mieszka blisko kopalń. Przecież znamy współczesne miasta które powstały od zera i prezentują się całkiem przyzwoicie: Havirov, Gdynia, Karbonia. A w Jastrzębiu nikt miasta nie zobaczy... Jak można się chwalić parkiem uzdrowiskowym skoro... uzdrowisko upadło?

~M9 (80.238. * .67) 05.08.2023 19:48

Miasto jak miasto. No może mieszkańcy bardziej marudni niż gdzieś indziej. Osiedla Jastrzębskie niewiele się różnią od tych w Żorach Rybniku czy Wodzisławiu. A że nie ma rynku toco z tego. Przeciętny rybniczanin też nie siedzi cały czas na rynku. W Jastrzębiu jest za to fajny park, w miarę zadbane i zagospodarowane jary, ścieżki rowerowe i dosyć sporo skwerów. Może trochę za mało jest kawiarenek lub cukierni takich gdzie można iść na dobre lody noati i mało butików i dobrych sklepów.

~jastrzębianinn (46.134. * .98) 05.08.2023 09:59

Po większości tych komentarzy, widać, że piszący je ludzie to kupa kompleksów i niedowartościowania. Myślę że większość mieszkańców, która nie jest aż tak aktywna w necie docenia nasze miasto, jego zabytki i historię. Oczywiście, że zawsze może być lepsze miejsce do życia , jak ktoś tu cierpi katusze to zawsze może spakować plecak i wyjechać. Internety maja to do siebie, że przeważnie, choć nie zawsze frustraci, potrafią napisać kilkadziesiąt komentarzy od jednej osoby. Cóż powiedzieć, to by specjaliści musieli się wypowiedzieć. Pozdrawiam wszystkich normalnych :)

~Zakochanywmiaście (89.72. * .111) 05.08.2023 07:28

Ale o co ten hałas? Przecież Miasto Jastrzębie-Zdrój jest przepiękne! Mamy piękne centrum z MCDonalds, i pawilonem obleganym przez mieszkańców bez domów. Obok nowoczesne kino, a za nim przepiękny teren zielony, z unikatowymi egzemplarzami przyrodniczymi. Nasza kierowniczka dba o mieszkańców bez domów i buduje im różne skwerki z ławeczkami. A rynek? Przecież jest! Obok supersamu, to właśnie nasz rynek. Zabytkowy jest (zabudowa blaszakowa z lat 70-tych), ławeczki są, stragany z kartoflami i majtkami są.

~100_na_100 (94.254. * .237) 04.08.2023 18:16

Pył (89.25. * .86) dosadnie ocenił ten artykuł i żałosne wywody tej pani.

~op (91.192. * .86) 04.08.2023 17:47

Burza w szklance wody.Okoliczne miasta to tez blokowiska bez jakiejs waznej historii(oprocz Raciborza) Jest chociaz piekny park jakiego prozno szukac w okolicy Jakby zabudowac chaszcze za McDonalds to da sie zyc

~Jastrzębianin (87.239. * .58) 04.08.2023 17:19
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~boleks (89.77. * .147) 04.08.2023 16:37

Do ~Jastrzebskabieda
Jeżeli słusznie chwalisz cudze, to może rzeczywiście do tych cudzych wyjedź. Pewnie czekają na ciebie z otwartymi rękami. A co do wsi czy małych miast, miasteczek, nie chodzi o ilość zabytków, a o to, by docenić nawet jeden - jeżeli sie go ma na swoim terenie. Patrzenie na ilość, to naprawdę oznaka prowincjonalizmu i zakompleksienia. Jeżeli dla kogoś miejskie życie to chodzenie od lokalu do lokalu, to cóż nie mam więcej komentarzy...

~Normalny1 (91.204. * .132) 04.08.2023 15:31

Wszystkie te wpisy na temat Jastrzębia ,to są wpisy tych co przyjechali ze wsi,za chlebem,nie podoba się to wracajcie do swoich kurnych chat...

~Jastrzebskabieda (5.184. * .22) 04.08.2023 14:49

Dworek czy park to... są rzeczy występujące powszechnie, nawet na wsiach. A Jastrzębie nie ma podstawowych rzeczy niezbędnych w miastach. 90 tysięcy ludzi i tak naprawdę praca tylko w kopalniach, szkołach lub szpitalu. Gdzie tu centrum i miejskie życie? Słusznie chwalimy cudze. Inni mają normalne miasta.

~ZbulwersowanaPodatniczka (87.207. * .191) 04.08.2023 13:38

Mamy tez w mieście sytuacje ze nasze dzieci muszą jeździć daleko do szkół średnich bo tu mamusie z swd itd Jadąc do pracy w urzędach zostawiają po drodze swoje dzieci do okolicznych szkół mamy tez spory kawałek betonu w parku z stalowymi figurami za które wynajęcie płaci się kupę pieniędzy apropos może autorka napisze jakiś felieton o tej betononozie i stalowych wynajętych figurach ?Odwagi!

~Nikol15 (46.204. * .3) 04.08.2023 13:03

Przyjechał do mnie kuzyn z Dortmundu i mówi straszny slums się zrobił w tym Jastrzebiu tyle biurowców a taki niefajnie u was .

~Ryan21 (87.207. * .191) 04.08.2023 11:52

Od kilkudziesięciu lat prezydentami Jastrzębia są nauczyciele i miasto jest w tragicznej kondycji poprostu tragedia miasto zniszczone w każdym temacie .Brak rynku ,placu centealnego w centrum …Mamy chaszcza bezdomnych i nieużywane zniszczone budynki ,brak PKP,zniszczony hotel diament ,brak szkół wyższych ,brak inwestorów innych miejsc pracy niż kopalnia .Nauczycielu nie kandyduj już na prezydenta miasta zostań w szkole .

~gmnz (188.137. * .108) 04.08.2023 09:32

Centrum miasta w chaszczach, ale do Zdroju można sobie dojechać na rowerze.

~byds (188.137. * .108) 04.08.2023 09:30

Z powodu fatalnej komunikacji miejskiej, większośc jastrzębian nie widziała pałacu w Boryni.

~Ewkae (89.77. * .147) 04.08.2023 09:11

do ~Raperkaklasztorna

Jasne, nie chodzi o to, aby na siłę dorównać Krakowowi, czy Wrocławiowi, jednak mamy zabytki i dobrze je znać, odwiedzać i podziwiać. Jak, na przykład pałac na zamieszczonej w artykule fotografii.

~Raperkaklasztorna (89.64. * .147) 04.08.2023 09:07

Jastrzębie jest ładne, bo zielone. Z perspektywy historyczno-zabytkowej ma niewiele do zaoferowania. To nie wina miasta, które powstało 60 lat, tak po prostu jest. Najgorsze, że rządzący dewastują to co wartościowe i czym można by się chwalić (Zdrój, Park).

~Pył (89.25. * .86) 04.08.2023 08:57

Baba z wykształcenia historyk, pisze mi, że mam się jarać czymś czego nie ma już w parku zdrojowym... następnie wskazuje dwa zabytki oddalone od "centrum" o kilka ładnych kilometrów, a na koniec wspomina jedną jedyną wystawę w łaźni oraz sk8park na którym dwa razy zorganizowano naprawdę dobre zawody za sprawą ówczesnego radnego Jagodzińskiego a tak to kiszka, małe to i wcale nie słynny no chyba, że z dwóch edycji FLYHIGHT.

możemy spokojnie się porównać np. do Zebrzydowic... dwa zabytki są? są! woda i kajaki są? są! żelazny szlak jest? jest!

~jastrząb63 (89.77. * .147) 04.08.2023 08:22

do - Jessica

Czyli służący PO wybudowali dwór obronny w XVII wieku i pałac w Boryni w XVIII oraz Dom Zdrojowy w XIX.? Oj, chyba jeszcze PO nie było wtedy nawet w planach....

~Jessica16 (46.204. * .38) 04.08.2023 08:16

A gdzie komunikacja do aglomeracji katowickiej czy w bliskie Beskidy gdzie szkoły wyższe gdzie ryneczek w centrum koło leclerca ?Mlodzie z wyjeżdża z miasta a służący PO wmawiają ze jest świetnie .