Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przedwyborcze układanki w Jastrzębiu. Giełda nazwisk w walce o fotel prezydenta [FELIETON, ANKIETA]

12 lutego mija termin rejestracji komitetów wyborczych w wyborach samorządowych 2024. Już wtedy po części będzie wiadomo, kto będzie mógł wystawić kandydata na prezydenta. Teraz, kiedy jeszcze większość kandydatów nie zapowiedziała startu z otwartą przyłbicą, możemy trochę pospekulować.

Przedwyborcze układanki w Jastrzębiu. Giełda nazwisk w walce o fotel prezydenta [FELIETON, ANKIETA]
Anna Hetman, Tomasz Maron, Piotr Urbańczyk, Grzegorz Mosoń, Michał Urgoł... kto jeszcze w giełdzie nazwisk w wyborach na prezydenta miasta? fot. arch. JastrzebieOnline, UM Jastrzębie-Zdrój

Ankieta

Na którego z potencjalnych kandydatów oddałbyś głos w wyborach na prezydenta Jastrzębia-Zdroju?
Zobacz więcej

Przedwyborcze układanki w Jastrzębiu. Giełda nazwisk w walce o fotel prezydenta [FELIETON, ANKIETA]

Według kuluarowych, jak dotąd, ale raczej miarodajnych informacji zapowiada się, że do walki o stanowisko prezydenta miasta Jastrzębie-Zdrój przystąpi czterech lub pięciu kandydatów i kandydatek.

Mocna figura

Niewątpliwie, jak zresztą ostatnio zapowiedziała w wywiadzie dla JastrzebieOnline, ponownie do wyborczego wyścigu przystąpi urzędująca prezydent Anna Hetman. Choć, jak twierdzi, nie ma parcia za wszelką cenę na wygraną, to chciałaby kontynuować rozpoczęte projekty. Przypomnijmy tylko, że w ostatnich wyborach w 2018 roku Anna Hetman wygrała w pierwszej turze, zdobywając 17 347 głosów (50,71 proc.). Drugi najlepszy wynik uzyskał wówczas kandydat PiS – Łukasz Kasza, zdobywając 12 266 głosów (35,86 proc.). Pozostali kandydaci, czyli Jakub Gruszka, Jarosław Ligas i Janina Szymańska nie przekroczyli 2300 głosów. Warto dodać, że Anna Hetman kandydowała z komitetu Koalicja Anny Hetman, nie będąc członkiem partii. Wiadomo jednak, że wywodzi się ona ze środowiska Platformy Obywatelskiej i elektorat tej partii zapewne zagłosuje za urzędującą prezydentką. W tym roku również pójdzie do wyborów z KWW Koalicja Anny Hetman, bo taki zarejestrowała w poniedziałek 5 lutego.

Lewica jeszcze na arenie?

Choć w 2018 roku Lewica wystawiła swojego kandydata, nie jest pewne, czy tak będzie i tym razem. Porażka ostatnich wyborów parlamentarnych mogła osłabić morale tej frakcji w Jastrzębiu, choć wynik jedynki Lewicy w wyborach do sejmu – Piotra Urbańczyka z Jastrzębia-Zdroju nie był najgorszy i wyniósł 8126 głosów w całym okręgu. To jednak było za mało, aby zdobyć mandat posła, a i lista nie wypracowała odpowiedniej liczby głosów. W samym Jastrzębiu kandydat zdobył 1722 głosy, co jednak wydaje się dość słabym wynikiem. Czy jednak Lewica wskaże w ogóle swojego kandydata? Zobaczymy.

Bzie po raz trzeci

W Prawie i Sprawiedliwości jeszcze niedawno wydawało się, że murowanym kandydatem na prezydenta będzie Piotr Szereda, pełniący funkcję przewodniczącego rady miejskiej, a mieszkańcom znany również jako prezes Spółdzielni Mieszkaniowej JAS-MOS. A tu, jak widać po ostatniej aktywności banerowej i bilbordowej, a także w social mediach, potencjalnym kandydatem na prezydenta kreowany jest Michał Urgoł, sołtys Bzia i radny miejski. Czyżby Bzie do trzech razy sztuka, po Janeckim, Kaszy, teraz Urgoł? W 2018 roku w wyborach do rady Michał Urgoł zdobył 653 głosy, ale dobrze prowadzona i w zasadzie już dawkowana kampania wyborcza, za którą zapewne pójdą duże pieniądze, może przynieść znacznie lepszy wynik. Tym bardziej, że zapewne ostateczne starcie rozegra się na zasadzie plebiscytu PiS - „nie PiS” lub też Anna Hetman - PiS.

Mariaż Wspólnoty z Trzecią Drogą?

Czwartą frakcję partyjną, czyli Trzecią Drogę (zgodnie z tym, co zasłyszałem „na mieście”) powinniśmy chyba powiązać ze Wspólnotą Samorządową Jastrzębia-Zdroju, bo prawdopodobnie kandydat Wspólnoty pójdzie do wyborów z błogosławieństwem mariażu Polski 2050 i PSL. A będzie to? Wielce prawdopodobne są dwa nazwiska: Robert Cichowicz oraz Grzegorz Mosoń, z większym naciskiem na tego drugiego. W wyborach samorządowych 2018 zdobył 362 głosy, a w tej kadencji po raz pierwszy dał się poznać jako miejski radny. Z kolei Robert Cichowicz jako wiceprezydent raczej mógłby zbyt wiele stracić, konkurując z Anną Hetman.

Konf… wróć, Jastrzębie 2.0

Jastrzębskie środowisko Konfederacji już od pewnego czasu sugerowało, że wystawi swojego kandydata na prezydenta. Ostatnio, zapewne biorąc przykład z sąsiedniego miasta, gdzie od lat istnieje Stowarzyszenie Wodzisław 2.0 (z silnymi powiązaniami z Konfederacją także), powstało Jastrzębie 2.0, zarejestrowane również 5 lutego jako komitet wyborczy, którego liderem jest Tomasz Maron. To właśnie on będzie zapewne kandydatem tego środowiska, postulując wolnościowe podejście do rządzenia miastem. Prawdopodobne jest także poparcie Jastrzębia 2.0 przez jastrzębskie struktury ugrupowania Polska Jest Jedna. 

O tym, kto faktycznie podejmie rękawicę i zostanie oficjalnym kandydatem na prezydenta Jastrzębia-Zdroju przekonamy się zapewne w najbliższych dniach.

Szymon Kamczyk

Redaktor naczelny portalu JastrzebieOnline

Ludzie

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

Tomasz Maron

Działacz Konfederacji z Jastrzębia-Zdroju.

79 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~robi (84.234. * .218) 17 godzin temu

Michał Urgoł (sołtys z Bzio) i Zastępca Prezesa Zarządu JSU (szukuje się na prezydenta miasta Jastrzębie-Zdrój ukrywając swoje powiązania z PiS).

~Ziut (87.239. * .210) 20.02.2024 12:51

Jestem zaskoczony, że Koziołek-Matołek nie zgłosił chęci kandydowania na prezydenta Jastrzębia Zdroju. Może dlatego, że jest istotą myślącą...

~Wybor (5.184. * .104) 19.02.2024 00:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

I tak to wyborcy zdecydują.

~hawk (185.135. * .152) 15.02.2024 15:42
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jak Hetman nie wstyd znów kandydować, nic w tym mieście się nie dzieje, sukcesem dla niej są remonty dróg, skoro to obowiązek

~Tomik (81.200. * .164) 13.02.2024 06:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nigdy więcej PiS!! Musimy pogonić to towarzystwo jeszcze w wyborach samorządowych i to będzie koniec PiSdziel..w!!

~MarekMa (45.141. * .56) 10.02.2024 21:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Trzymam kciuki za Anne Hetman. Tylko ona może sprawić, że nasze miasto będzie się rozwijać!

~Martaa (185.56. * .83) 10.02.2024 12:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pani Prezydent tworzy od lat nasze miasto piękniejsze. Tak dalej!

~tylkoPaniPrezydent (31.61. * .92) 10.02.2024 11:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tylko Pani Prezydent Anna Hetman! PIS zniszczy te miasto.

~Tomik (81.200. * .164) 09.02.2024 08:11
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do ~Eco23 (46.204. * .215), masz rację i przez darmową pizzę opozycja wygrała wybory.
Nie wiem kim jesteś ale na pewno powinieneś w najbliższym czasie odwiedzić psychologa. Czym dłużej będziesz zwlekał tym bardziej PiSowska propaganda będzie niszczyć twój mózg nieodwracalnie.

~Meh (89.64. * .236) 09.02.2024 08:08
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

W życiu nie zagłosuję na Michała Urgoła za zaj***anie miasta życzeniami na święta bożonarodzeniowe które wciąż wiszą mimo, że mamy połowę litego.

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 09.02.2024 06:10
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

do ~Eco23 (46.204. * .215)
"Te wybory powinny być powtórzone ."
Tak, tak. Reasumpcja to ulubione słowo PiS, szczególnie w niekorzystnych dla siebie wynikach.

~Normalnyy (91.225. * .176) 08.02.2024 20:13
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~To_sem_ja (31.0. * .13) 08.02.2024 16:50

Perfektmen, to kraj spijajacy piankę z browaru, który sobie nawarzyli... My będziemy miec podobnie z up... Ukraincami i innymi inżynierami, których nam der her płemieł przywiezie "z Brukseli". Ale taka jest cena za głupotę przy urnach i brak demokracji bezpośredniej...

~Perfektmen (46.134. * .50) 08.02.2024 16:17
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Sisters_of_Mercy (79.184. * .70) 08.02.2024 07:12
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Eco23 (46.204. * .215) 08.02.2024 06:56

Przy wyborach trzeba pilnować urn ,liczenia i zamknięcia lokali o prawidłowej godzinie w ostatnich wyborach PO rozdawała darmowe pizzę a lokale były otwarte prawie do rana .Te wybory powinny być powtórzone .Tej niby damie od siedmiu boleści źle patrzy z oczu uwaga !!!

~Normaly (91.225. * .176) 08.02.2024 00:51
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~To_sem_ja (31.0. * .6) 07.02.2024 23:49

Tymon, nie żebym bezkrytycznie popierał któregokolwiek kandydata, ale z tym "programem" tzw. "mocnej figury" to pojechałeś... Peło nie wygralo wyborów, wygrały slużby, które utworzyły oberkową (obrotową?) "trzecią drogę" (i ich inne pomniejsze pomysły).
A tu będzie walka pomiędzy obecnym betonem a iloscią ludzi skłonnym poprzeć jakąkolwiek zmianę, w tym przypadku pana U.

~Brocante (5.184. * .232) 07.02.2024 23:10

@Teraz23 no ale Anka przeniosła centrum do Moszczenicy i Zdroju i nie bierze odpowiedzialności za te slumsy o ktorych piszesz. Inwestycji brak no ale zawsze można powiedzieć że w Mszanie też nie ma

~TomaszMaronJastrzębie (89.64. * .42) 07.02.2024 21:09

Do ficzertim- ruch narodowy zapewne jest narodowy tylko ja nie jestem członkiem ruchu narodowego. Miasto na swoją specyfikę i nie ma sensu zajmować się tu sprawami obyczajowymi ani na lewo ani na prawo. Miejsca pracy, kanalizacja, drogi, chodniki, bezpieczeństwo, wsparcie przedsiębiorców, to są sprawy miejskie. A ty dalej szukaj dziury w całym.

~Teraz23 (87.207. * .231) 07.02.2024 20:28

Gdzie hotel diament gdzie stacja pkp w zdroju centrum jastrzębia wygląda jak slums okolice warszawskiej zarośnięte chaszczami ,szczury ,lisy w centrum miasta a budynki opustoszałe jedynie prywatne kino zostało opłacane miesięcznie kosmicznymi sumami przez nas podatników niedawno nawet pkobp zwinęło się wokół dawnego leclerca bezdomni całymi stadami leżą razem z śmieciami które walają się po całym jeszcze z nazwy MIEŚCIE .

~Tyrani (46.204. * .215) 07.02.2024 20:22
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Tymon777 (37.30. * .32) 07.02.2024 20:13

Mam nadzieję, że w Jastrzębiu nie trzeba będzie 2 tury wyborów, ale wszystko możliwe. Anna Hetman ma program, może on nie wszystkim się podobać ale jest i jest dość dobry, poparty wizją. Michał Urgoł to nowa osoba, bez większego doświadczenia samorządowego. Szanuję go jako człowieka, ale obawiam się że nie oprze pokusie wygłaszania populistycznych haseł w kampanii wyborczej. Jeszcze to nie jest jego czas. Podzielam opinię autora tekstu, to będą wybory na zasadzie Anna Hetman vs PIS. Obecnie trend jest o wiele bardziej korzystny dla Pani Prezydent.

~Fajtlapa (91.225. * .61) 07.02.2024 19:44

Urgoł to oznacza że rządził będzie matusiak i pewnie w zarządach spółek miejskich zobaczymy takich ludzi jak sławik - kolejarz, anyono augustyn - warto poczytać o jego dokonaniach, nikodem dyzma i tego typu ludzie. Pytanie czy to miasto na takich tuzów zasłużyło

~Młodajastrzebianka25 (5.173. * .99) 07.02.2024 18:37

Te miasto za chwilę będzie betonowo-blaszane. Nic dla nas tu nie ma. Panie Michale jesteśmy za Panem, my młodzi wierzymy,że wygra Pan już w pierwszej turze wybory. W Panu ogromną nadzieja dla nas młodych.

~ficzertim (146.70. * .94) 07.02.2024 18:34

"jestem katolikiem, ale nie jestem narodowcem".

To Ruch Narodowy jest juz nienarodowy?

"Jestem wolnościowy w sprawach gospodarczych"

Czyli jak w Iranie: zamordyzm obyczajowy i wolnosc gospodarcza.
Gratuluje pogladow.

~Bartooo (210.5. * .79) 07.02.2024 18:31

MAMY NADZIEJE ZE PAN MICHAŁ WYGRA W 1 TURZE. MŁODZI JESTEŚMY Z TOBĄ.

~Tymon777 (178.43. * .2) 07.02.2024 17:39

Szanowni oponenci Pani Prezydent, skąd taka nerwowość?

~Werbel (178.43. * .151) 07.02.2024 17:18

Tyle głosów na panią pionek ? Szok

~Kordian (5.184. * .232) 07.02.2024 16:43

Żory występują z MZK? Czy to oznacza koniec MZK? Co w takim razie z PKM? Czy też upadnie jak wszystko w tym grajdole?

~Jacekkk (5.173. * .186) 07.02.2024 16:30

Obecna Pani prezydent nie ma pojęcia o zarządzaniu nic się nie zmieniło na lepsze od kad objęła stanowisko miasto w opłakanym stanie szaro buro i ponuro ulice tak dziurawe jak ser Szwajcarski pieniądze wydawane bez przemyślania mieszkańcy Jastrzębia wstydzą się za Panią Anne i jej pomysły

~wyborca23 (46.204. * .232) 07.02.2024 13:22

Nie głosować na nikogo z PO ani z tak zwanej koalicji obywatelskiej to jest jedno i to samo zło -nie da się ,nie opłaca się ,zadłużyć ,zlikwidować i co teraz obserwujemy łamanie nie możemy na to patrzeć i pozwalać !A miejsce nauczycieli jest w szkole a nie w prezydium miasta !

~MA (89.64. * .217) 07.02.2024 11:15

Tej pani mowimy dosc!!!!Popieram HARDKOR.Przy tej pani miasto umiera,tylko dlugu narobila i my podatnicy bedziemy splacac kredyt na sprawy bierzace.

~Skarbnik (79.184. * .70) 07.02.2024 10:29

Mamy kolejny "sukces" ( tylko nie usuwajcie !) bo to jest związane z miastem i władzami !!!
Po Wodzisławiu Śl. i Rybniku, kolejne większe miasto występuje ze struktur jastrzębskiego MZK. Tym razem są to Żory. - Nasz interes bycia w związku wyczerpał się i to już się nam po prostu nie opłaca

~Skarbnik (79.184. * .70) 07.02.2024 10:25

Dlaczego ten komentarz nie został usunięty z powodu naruszenia regulaminu...

"Pył jesteś tak ograniczony że nie widzisz że masz ten sam numer obok nicka nawet jak się nazwiesz TomaszM"

twój iloraz inteligencji jest równy ilości włosów na twojej głowie xD
śpieszę z wyjaśnieniem bo w sumie rozumie, że wyznawca brauna nie ogarnął...

zmiana nicku na jakikolwiek odnosi się do tego -> "Lepiej być bez zębów nie chować się za anonimowymi ksywkami". Jak łatwo można zauważyć ty również nie jesteś jako zarejestrowany i możesz napisać sobie tam "anonimowa ksywkę"

ale spokojnie... braunista, wolnościowiec więc wiadomo, że nie ogarnie..."

A inne są usuwane

~Hardkor (89.64. * .186) 07.02.2024 10:15

Anko Pisanko, nikt w Jastrzębiu nie likwidował kolei aby tworzyć szlaki rowerowe. Aż takiej futurologii w późnych latach 90 nasi włodarze nie uprawiali ;)

~Edekzkrainykredek (79.184. * .70) 07.02.2024 09:02
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Wujek_Tomasza_M (89.25. * .86) 07.02.2024 08:51

"Pył jesteś tak ograniczony że nie widzisz że masz ten sam numer obok nicka nawet jak się nazwiesz TomaszM"

twój iloraz inteligencji jest równy ilości włosów na twojej głowie xD
śpieszę z wyjaśnieniem bo w sumie rozumie, że wyznawca brauna nie ogarnął...

zmiana nicku na jakikolwiek odnosi się do tego -> "Lepiej być bez zębów nie chować się za anonimowymi ksywkami". Jak łatwo można zauważyć ty również nie jesteś jako zarejestrowany i możesz napisać sobie tam "anonimowa ksywkę"

ale spokojnie... braunista, wolnościowiec więc wiadomo, że nie ogarnie...

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 07.02.2024 08:19

do ~Hardkor (89.64. * .186)
"Żelazny Szlak fajny, to się udało..."
Dobre sobie. Skoro ten Żelazny Szlak jest taki wspaniały, to dlaczego inne miasta nie idą za naszym przykładem i nie likwidują swoich połączeń kolejowych wraz z torowiskami, żeby w ich miejsce mogły powstać świeżki dla rowerzystów? Jakoś, nie wiedzieć dlaczego, oni wszyscy wolą przyjeżdżać do nas, jak do skansenu, żeby potem móc wrócić do siebie i korzystać z cywilizacji, czyli m.in. jazdy pociągami.

~Hardkor (89.64. * .186) 07.02.2024 07:49

Co dla miasta zrobiła prezydentka Hetman? tak obiektywnie? Jakie nowe fabryki, miejsca pracy dla osób odchodzących z górnictwa? Jakie propozycje dla młodzieży? Żelazny Szlak fajny, to się udało - we współpracy z okolicznymi gminami, poza tym w zasadzie zasług brak. Tylko nie mówcie o darmowych autobusach, bo to było obiecane 8 lat temu, realizacja tego teraz to plucie w twarz ludziom, którzy na nią głosowali.