Mieszkaniec Jastrzębia przed laty chciał eutanazji. Właśnie został magistrem
Przed laty Janusz Świtaj, mieszkaniec Jastrzębia, który uległ ciężkiemu wypadkowi i został sparaliżowany, prosił o odłączenie od aparatury podtrzymującej życie. Kilka dni temu obronił pracę magisterską. "Obrona zaliczona na 5" - napisał na swoim profilu społecznościowym. Zewsząd sypią się zasłużone gratulacje.
Świtaj w 1993 r. uległ wypadkowi motocyklowemu. Miał niespełna 18 lat. Został sparaliżowany. Nie może ruszać rękami i nogami. Był przywiązany do łóżka. W 2007 r. złożył do sądu wniosek o odłączenie go od aparatury podtrzymującej życie. Jak później mówi, cierpiał nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Jego dramatyczną historie poznała cała Polska. Z badań wynikało, że połowa Polaków była wówczas za tym, żeby Świtajowi „pomóc godnie odejść”. Przeciw było tylko 36% badanych.
Wtedy losem mężczyzny zainteresowała się Anna Dymna. Zaproponowała mu pracę w swej fundacji. Mężczyzna otrzymał wózek, który pozwolił mu opuścić łóżko. Zdał maturę, podjął studia na psychologii. A teraz obronił pracę magisterską na "5".
- Wyznaczam sobie kolejne cele, a potem przeżywam radość, gdy zostają osiągnięte - powiedział w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego". - Chciałbym spełniać się jako psycholog, pomagając chorym i osobom po wypadkach. Nie przez przypadek na pasku mojego wózka mam przypiętą uśmiechniętą buźkę, którą dostałem od jakiejś nieznajomej spotkanej na festiwalu reggae w Wodzisławiu Śląskim. Noszę ją na znak, że uśmiech ma sens - dodał, cytowany przez portal gosc.pl
Primo, ja myślę że przykłada się dużo bardziej od reszty kmiotów którzy wolą imprezować i robić 100 innych rzeczy niż przyłożyć się do materiału :)
Idą mu na ręke to zdaje ...