Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomagają ofiarom przestępstw

Przez lata sprawcy przestępstw mieli większy dostęp do pomocy prawnej i psychologicznej niż ich ofiary. Ten stan rzeczy postanowili zmienić założyciele Fundacji Centrum Pomocy Pokrzywdzonym i wygrali konkurs Ministerstwa Sprawiedliwości na zorganizowanie Okręgowego Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Siedziba ośrodka znajduje się w dawnej „Złotej Bramie” przy ul. Szewskiej w Raciborzu.

Pomagają ofiarom przestępstw
Piotr Mielniczyn przed Centrum Pomocy Pokrzywdzonym przy ul. Szewskiej w Raciborzu. Pan Piotr przez wiele lat był wychowawcą w Zakładzie Karnym w Raciborzu. Z czasem zauważył, że przestępcom udziela się większego wsparcia niż ofiarom, które częstokroć pozostawia się same sobie. Do podobnych wniosków doszła psycholog Małgorzata Wójcik. Razem postanowili zmienić ten stan rzeczy i skupić się na niesieniu pomocy ofiarom przestępstw.

Co to za pomoc? Kto może z niej skorzystać?

– Oferujemy nieodpłatną pomoc dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, dla osób im najbliższych oraz dla świadków przestępstw – mówi Piotr Mielniczyn z fundacji.

Osobom, które spełniają te kryteria,udzielane jest wsparcie prawnika, psychologa lub psychiatry. Oprócz tego fundacja może zorganizować wypoczynek dla dzieci wraz z opiekunem prawnym, a także udzielić wsparcia finansowego w formie bonów żywnościowych lub przemysłowych.

Co ważne, fakt popełnienia przestępstwa nie musi zostać potwierdzony wyrokiem sądu – wystarczą znamiona przestępstwa. Tak jest np. z osobami, które doświadczają przemocy w rodzinie. – Te osoby często są wystraszone, nie wiedzą co robić, mają skłonność do wycofywania się. My motywujemy je, żeby podjęły kroki w kierunku uruchomienia procedur prawnych, bo tylko tak mogą trwale zmienić swoje życie na lepsze – wyjaśnia psycholog Małgorzata Wójcik.

Anonimowość gwarantowana, ale nie zawsze pożyteczna

Osoby, które zgłoszą się po pomoc, wypełniają specjalny kwestionariusz. – Gwarantujemy zachowanie w tajemnicy tego, z czym przychodzi do nas taka osoba – zapewnia P. Mielniczyn i wskazuje, że fundacja jest zobowiązana do przestrzegania rygorystycznych norm dotyczących ochrony danych osobowych.

Czasem praca prawników i psychologów sprowadza się jednak do przekonania osoby, która padła ofiarą przestępstwa, do zgłoszenia sprawy na policję. – My możemy jej pomagać i doradzać, ale jeśli ona nie będzie gotowa wyjść z tym na zewnątrz, zgłosić sprawy na policję, wówczas jej życie nie zmieni się – mówi M. Wójcik.

Niestety często zdarza się, że nawet osoba, która w końcu przełamie się i zgłosi sprawę policji, po pewnym czasie wycofuje zgłoszenie. – Po wizycie dzielnicowego mąż uspokaja się, w domu panuje coś w rodzaju „miodowego miesiąca”. Jest dobrze i wiele kobiet, chcąc ten stan zachować, wycofuje zgłoszenie – wyjaśnia M. Wójcik.

Nie tylko przemoc domowa

Przemoc domowa jest częstym problemem, który specjaliści z fundacji pomagają rozwiązać, ale nie jedynym. – Kodeks karny wymienia setki rodzajów przestępstw, a my jesteśmy przygotowani na każde z nich – zapewnia Piotr Mielniczyn.

Najczęściej z pomocy specjalistów korzystają ofiary gwałtu, niealimentacji, oszustwa, pobicia, przemocy w rodzinie, rozboju oraz poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych.

(żet)


Fundacja Centrum Pomocy Pokrzywdzonym – dane kontaktowe

  • Dyżur telefoniczny całodobowo pod numerami 510 497 933 oraz 510 497 944
  • Dyżury w centrum przy ul. Szewskiej 3/8 w Raciborzu: poniedziałek – godz. 11.00 – 18.00, wtorek 8.00 – 15.00, środa 8.00 – 15.00, czwartek 13.00 – 20.00, piątek 8.00 – 15.00, sobota 9.00 – 13.00

• Dyżury w lokalnych punktach pomocy:

  • Jastrzębie-Zdrój (ul. Harcerska 3) – poniedziałek 16.00 – 20.00
  • Nowa Wieś (ul. Sportowa 1) – wtorek 12.00 – 16.00
  • Rybnik (ul. Kościuszki 22/5) – wtorek 16.00 – 20.00
  • Wodzisław Śląski (ul. Zuchów 3) – wtorek 15.00 – 19.00
  • Żory (os. Sikorskiego 52) – środa 16.00 – 20.00

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~WartoTeżPoczytac (83.26. * .18) 15.07.2019 08:47

https://oko.press/michal-wos-fundusz-sprawiedliwosci/

~Zyczliwyyy (5.173. * .30) 15.07.2019 08:06

Zajadliwosc ludzka nie zna granic niestety...Anonimowo jad,a w cztery oczy pewnie klepanie po plecach i szeroki usmiech...

~Bezstronny (78.31. * .162) 15.07.2019 08:01

Ale w tej komisji, to większość ma opozycja

~WPrawieAleZleToWyglada (83.10. * .52) 15.07.2019 07:38

Warto zapytać także MS w trybie dostępu do informacji publicznej o rozliczenie Strefy Chwały. Kto i za jaką kwotę był koordynatorem projektu? Kto i na jakich warunkach otrzymywał zlecenia i inne umowy przy realizacji projektu?

~WPrawieAleZleToWyglada (83.10. * .52) 15.07.2019 07:30

Przeszło rok wcześniej Fundacja "Pracownia Przyszłości" z prezesem M. Fitą - obecnym wiceprezydentem otrzymała z Funduszu Sprawiedliwosci kwotę 348.000 zł na Zimową Strefę Chwały - religijne wydarzenie w Opolu i Raciborzu (m. in. Spotkanie z Wandą Pułtawską w Klasztorze Annuntiata w Raciborzu).

~WPrawieAleZleToWyglada (83.10. * .52) 15.07.2019 07:18

Pani Wójcik była m.in. psychologiem w ILO do którego uczęszczał p. M. Woś.

~WPrawieAleZleToWyglada (83.10. * .52) 15.07.2019 07:16

W tym kontekście pojawia się kilka pytań:
1. Czy bez wiedzy od M. Wosia i M. Fity o programie MS dotyczącym pomocy ofiarom przestępstw fundacja w ogóle by powstała?
2. Czy każda fundacja z zerowym doświadczeniem miałaby szansę wygrać ten konkurs?
3. Czy inne organizacje z regionu też startowały w konkursie i przegrały z FCPP? Jeżeli tak, to jakie miały doświadczenie?
4. Otrzymane kwoty z FS są ogromne. Czy to oznacza tak wielką skalę zjawiska przemocy w naszym regionie? Czy FCPP poparla swój wniosek wiarygodnym danymi na ten temat?
5. Ile osób, kogo i na jakich warunkach FCPP zatrudnia na umowę o pracę, zlecenia itp.?
Moimi zdaniem warto zainteresować się ww. zagadnieniami.

~WPrawieAleZleToWyglada (83.10. * .52) 15.07.2019 07:04

Pięknie. Wartp jednak artykuł uzupełnić o kilka faktów. Fundacja powstała w połowie kwietnia ubiegłego roku. Jej zarząd tworzy pp. małżeństwo Piotr Mielniczyn - prezes (zajmujący się wcześniej ubezpieczeniami Aviva g dane z Fb), pp. jego żona Emilia - sekretarz (przedstawiciel handlowy Termomix Polska - dane z Fb) oraz wiceprezes Małgorzata Wójcik (psycholog). Pan prezes był w ostatnich wyborach kandydatem z okręgu nr 1 z KWW Michała Fity. Tymczasem Fundacja bez doświadczenia po pół rok od rejestracji startuje w konkursie Ministerstwa Sprawiedliwości i dostaje dotację na 2019 rok w wysokości 1.234.000 zl a na 3 lata do 3.788.000 zl (dane ze BIP MS). Jak wiadomo Funduszem Sprawiedliwości zarządzał p. Michał Woś eiceminister/doradca MS a prywatnie przyjaciel Michała Fity. Zarząd Fundacji zwraca się do Miasta Racibórz o lokal na działalność i po pozytywnej opinii komisji gospodarki w trybie bezprzetargowym otrzymuje dawną Złotą Bramę (wcześniej działalność w tym miejscu prowadził brat wiceprezydenta). Dokumenty podpisuje M.Fita. (dane z BIP UM).